Zaži na Slovensku dovolenku ako vystrihnutú z obrázku. Chata ťa ohúri dokonalým priestorom aj dychberúcim tichom
- Nechceš na dovolenku cestovať za hranice? Janka a Dušan ti ponúkajú skvelú možnosť u nás na Slovensku
- Vďaka ich chate v lone prírody si dopraješ zaslúžený oddych a relax
- Zaujme ťa vnútorný dizajn ubytovania aj perfektné výhľady
- Nechceš na dovolenku cestovať za hranice? Janka a Dušan ti ponúkajú skvelú možnosť u nás na Slovensku
- Vďaka ich chate v lone prírody si dopraješ zaslúžený oddych a relax
- Zaujme ťa vnútorný dizajn ubytovania aj perfektné výhľady
Raňajky v posteli s výhľadom na hory, chata ako vystrihnutá zo stránok svetových časopisov a ku tomu všetkému – dokonalé ticho. Toto všetko ti ponúka koncept Cabina.
Prieskum trhu si nerobili
Za celým nápadom stojí Janka s Dušanom, ktorí nad možnosťou podnikania premýšľali od svadby. Ako už býva zvykom, po spoločnom „áno“ sa vynára aj množstvo otázok spojených s novomanželským bývaním.
Janka nám vysvetlila, že rovnako ako mnoho iných ľudí, aj oni museli siahnuť po hypotéke. Okamžite teda začali uvažovať, ako by sa peniaze dali zhodnotiť. Rozhodli sa pre malý bytík v centre Martina. Všetky ostatné aj mnohé ďalšie peniaze investovali do výstavby chaty vo Valčianskej doline.
Janka a Dušan sa plánovaniu Cabiny oddali telom aj dušou. A to doslova. Dušan totiž celú chatu postavil vlastnými rukami.
„Stavbu realizoval môj muž v podstate sám. Má malú stavebnú firmu a popri iných zakázkach to trvalo od prvého výkopu v októbri 2018 dva roky. Stále však nepovažujeme projekt za ukončený,“ hovorí pre Startitup spolumajiteľka.
O návrh sa postaral ich spolužiak z gymnázia, ktorý si počas kreslenia všimol zaujímavú vec. Typ chaty, o ktorý architekta požiadali, bol na Slovensku výnimočným. Modernú verziu Á-čkovej chaty s podobnými parametrami na našom území nenašli.
„Tento fakt ma prekvapil, lebo keď otvoríte obrázkové prehliadače a začnete vyhľadávať pekné chatky, nájdete množstvo „Á-čok“. U nás je to ale rarita, ak nerátam staré, schátrané autokempingy. Nerobili sme si prieskum trhu a nehľadali na ňom dieru, no nejak to tak vyšlo,“ hovorí nám Janka.
Na základe vonkajšieho vzhľadu vznikol aj trefný názov CabinA.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Priťahuješ to, čo vyžaruješ
Ľudí koncept na prvý pohľad očarí nielen pôsobivými výhľadmi na okolitú prírodu, ale aj čistotou interiéru. Pri jeho výbere postupovali intuitívne a nenechali sa odradiť názormi iných. Cieľ bol totiž od začiatku jasný – čisté priestory bez okázalých doplnkov.
„Pri zariaďovaní v minimalistickom štýle si musíte dať skutočne záležať na výbere každej jednej veci. Každá je kľúčová, má svoje miesto a funkciu a každá v priestore vynikne. Nikdy sme nedokázali prijať rady, ktoré sme počúvali z nášho okolia v štýle – to je dobré, kúp čokoľvek, ľudia to aj tak zničia, veď to bude na prenájom. Verím tomu, že produkt si vždy nájde seberovného zákazníka a to platí aj pre kultivovaný priestor, ktorý priťahuje kultivovaných ľudí,“ hovoria pre Startitup.
Ako ďalej vysvetľuje, zastáva názor, že v živote univerzálne funguje podobné pravidlo. „Jednoducho povedané, priťahuješ to, čo vyžaruješ,“ dodáva úsmevom spoluzakladateľka.
Ich názorovú čistotu doslova nasaješ aj počas pobytu v Cabine. Priestor zdôrazňuje prírodné prvky a necháva vyniknúť prirodzené svetlo. Je spojením akéhosi pragmatického škandinávskeho dizajnu s hrejivými akcentami a nádychom japonskej estetiky.
Prírodu cítiť aj z výberu jednotlivých materiálov a zvolenej farebnej palety, ktorá je zrkadlom okolitého prostredia. „Odrážajú sa v nej borovicové lesy, tráva vlniaca sa vo vetre, pevné skaly, nevyspytateľné piesky, náš milovaný sneh a nekonečná obloha,“ hovorí s nadšením Janka.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Na svoj obraz
Priestory dýchajú jednoduchosťou a každý si v nich nájde to svoje. Nakoľko je chata vhodná aj pre väčšiu skupinu ľudí, priestory sa dajú využiť aj na zážitkový pobyt. Cabinu hostia premieňajú na svoj obraz.
Manželia hostili skupinu žien, ktoré pobyt využili pri cvičení jogy, iní zas ocenili, že priestory mohli zapratať hračkami svojich detí.
„Svetlý interiér naplnený dobrou energiou pomáha vyčistiť hlavu. Cabina je ako balzam pre nervový systém preťažený vonkajšími stimulmi. Veľmi sa tešíme, že Cabina priťahuje množstvo kreatívnych ľudí, od ktorých počúvam, že si tu veľmi dobre oddýchli a zároveň načerpali inšpiráciu,“ opisuje nám reakcie návštevníkov spolumajiteľka.
Optimálny počet návštevníkov je 6 osôb. Ak by si sa rozhodol pre spomínané množstvo lôžok, suma je skutočne výhodná. Osoba by si tak za noc zaplatila približne 33 €. Momentálne totiž prenájom celého objektu stojí 200 € na noc.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Dokonalé načasovanie je ilúziou
Aj napriek tomu, že sa manželia necítia kompetentní radiť iným, prezradili nám, že optimálny čas na realizáciu akéhokoľvek rozhodnutia neexistuje. „Ak to chcete, netreba čakať. Život je krátky a dokonale pripravení nebudete nikdy. Zabudnite na ideálne podmienky a správny čas,“ hovoria s úsmevom majitelia chaty.
Oni sami sa naučili, že všetko plynie ako má a pozitíva hľadajú aj v zdanlivo ťažkých situáciach. Janka nám totiž vysvetlila, že práve korona im pomohla dotiahnuť projekt do výslednej podoby. Aj napriek tomu, že im pandémia sťažovala prístup k potrebnému materiálu, objasňujú, že mala aj niekoľko pozitív.
Dušanovi totiž príchod pandémie poskytol dostatok času na venovanie sa výstavbe. Nebude nijakým prekvapením, že pozornosť si vyžadovali aj tie najmenšie detaily.
„Ak sme sa pri tomto projekte niečo obaja naučili, tak že veci musia byť veľmi dobre premyslené, aby fungovali a zároveň pôsobili minimalisticky. Minimalizmus totiž ani zďaleka neznamená iba jednoduchosť,“ uzatvárajú majitelia Cabiny.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Čítajte viac z kategórie: Architektúra