„Zázračná“ zbraň Ukrajincov prestáva byť účinná. Rusi ju už preľstili
- Účinnosť ukrajinských dronov začína byť čoraz nižšia
- Rusko vylepšuje svoj obranný systém
- Účinnosť ukrajinských dronov začína byť čoraz nižšia
- Rusko vylepšuje svoj obranný systém
V počiatočných fázach ruskej invázie na Ukrajine boli drony priam zázračnými zbraňami pre ukrajinské vojská. Insider píše, že príbehy o úspechu dominujúce spravodajskému cyklu ukazovali ukrajinské drony, ako decimujú chaotický ruský postup.
Najväčšiu slávu zrejme zožalo ukrajinské bezpilotné letectvo. Zahŕňalo malé spotrebné bezpilotné lietadlá určené na sledovanie či turecké bezpilotné lietadlá Bayraktar TB2. Ten sa dočkal aj svojej vlastnej pesničky.
Avšak odborníci tvrdia, že sú čoraz neúčinnejšie, vzhľadom na to, že Rusko sa poučilo z prvých mesiacov invázie a vylepšuje svoje obranné systémy.
„To, čo sa teraz deje, je, že ruská elektronická vojna a protivzdušná obrana sa stali lepšie organizovanými a nasadenými v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi vojny,“ uviedol pre Insider analytik a odborník na bezpilotné a robotické vojenské systémy Samuel Bendett.
Nové praktiky Ruska
Portál Text to Speech píše, že Rusko lepšie zorganizovalo a umiestnilo svoju pozemnú protivzdušnú obranu v regióne Donbas, kam sa presunulo epicentrum vojny.
Crast.net uviedol, že ruské vojská používajú radary včasného varovania na identifikáciu dronov a systémov elektronického boja. Úlohou radarov je aj zachytávanie ich komunikácie.
Na ich zostrelenie požívajú rôzne zbrane a systémy protivzdušnej obrany, ku ktorým patrí napríklad raketový systém Tor. Nedávne zábery z ruského ministerstva ukazujú elektronický bojový systém Krasukha-S4, ktorý zostrelil jeden z ukrajinských dronov.
Text To Speech uvádza, že podľa analytika Marka Cansiana bola Ukrajina schopná využívať drony preto, lebo Rusko v tom čase ešte neorganizovalo svoje vlastné obranné systémy.
Obmedzenie používania bezpilotných lietadiel
Od začiatku invázie dostala Ukrajina od tureckej zbrojárskej spoločnosti Baykar približne 50 bezpilotných lietadiel TB2. V prvých dňoch mali mimoriadnu úspešnosť, avšak po tom, ako ich začala zostreľovať ruská armáda, sa obmedzilo ich použitie.
Jedným z dôvodov obmedzenia je, že strata bezpilotných lietadiel môže byť drahá. Kým jednorazové drony Switchblade či Phoenix Ghost sa cenovo pohybujú okolo niekoľko tisíc dolárov, jeden TB2 môže stáť od 1 milióna dolárov. V tejto fáze vojny má teda väčší zmysel použiť kamikaze drony a to nielen kvôli cene.
Portál Insider uviedol, že USA plánujú predať Ukrajine americké ozbrojené bezpilotné lietadla General Atomics MQ-1C Grey Eagle. Mali by mať väčšie schopnosti ako turecké TB2.
Dvaja ukrajinskí piloti vzdušných síl pre The War Zone povedali, že nepodporujú drony kvôli ich vysokej cene, vzhľadom na to, že pravdepodobnosť ich zostrelenia pri prvej misii je vysoká.
Cancian uviedol, že rakety stredného doletu a drony majú vysokú zraniteľnosť kvôli ich nízkemu letu a pomalosti. „Ukrajinskí piloti, s ktorými som hovoril, vravia, že úloha bezpilotných lietadiel je dôsledku toho teraz obmedzená,“ dodal.
Bezbrannosť Ukrajiny
Crash.net uvádza, že Bandett tvrdí, že ukrajinské bezpilotné lietadlá sú v novej fáze vojny čoraz menej účinné. Ruských bezpilotných lietadiel lieta možno už aj viac, predovšetkým na spravodajské, sledovacie a prieskumné účely. Ukrajinské vojská nemajú zbrane, aby ich zostrelili.
„My nevidíme ruské drony, ale ony vidia nás. Jediné, čo môžeme urobiť, je skryť sa,“ povedal ukrajinský vojak pre Sunday Times.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Business Insider, Crast.net, TEXTTOSPEECH