„Zázračný liek na chudnutie“ doháňa ľudí k samovražedným sklonom. EMA skúma vážne vedľajšie účinky
- Európska lieková agentúra skúma lieky na cukrovku pre závažné vedľajšie účinky
- Ide o lieky, ktoré fungujú aj na chudnutie a pobláznili vďaka tomu celý svet
- Európska lieková agentúra skúma lieky na cukrovku pre závažné vedľajšie účinky
- Ide o lieky, ktoré fungujú aj na chudnutie a pobláznili vďaka tomu celý svet
Komisia Európskej liekovej agentúry (EMA) pre bezpečnosť práve zahájila preverovanie niekoľkých liekov určených na cukrovku a chudnutie.
Podľa správy agentúry DPA niektoré účinné látky v týchto liekoch údajne vyvolávajú u užívateľov sklony k samovražde a sebapoškodzovaniu, píše TASR.
Aké lieky vyvolávajú samovražedné sklony
Medzi liekmi, na ktoré sa vyšetrovanie zameriava, patria napríklad Ozempic a Wegovy obsahujúce semaglutid, ako aj injekčný roztok Saxenda s liraglutidom.
Tento proces preverovania spustili základe podnetu Islandského ústavu na kontrolu liečiv (IMA), ktorý dostal viacero sťažností týkajúcich sa vyššieho rizika samovražedných a sebapoškodzujúcich tendencií u pacientov užívajúcich tieto lieky. Úrady momentálne skúmajú 150 podnetov v tejto súvislosti.
Treba si však si uvedomiť, že preverované liečivá sú bežne dostupné a rozšírené medzi pacientmi. Napriek tomu EMA upozorňuje, že zatiaľ nie je úplne jasné, či samovražedné a sebapoškodzujúce sklony sú skutočne spojené s týmito konkrétnymi liekmi alebo súvisia s inými ochoreniami pacientov.
Jeden z týchto liekov, Wegovy, ktorý ľudia užívajú na chudnutie, získal v posledných mesiacoch veľkú pozornosť na sociálnych sieťach. Schválila ho Európska únia začiatkom minulého roka a spolu s cvičením a diétou má podporovať proces chudnutia.
Niektoré celebrity, vrátane Elona Muska, miliardára a majiteľa platformy Twitter, tento liek propagujú a Musk dokonca povedal médiám, že za svoj mladistvý vzhľad vďačí okrem pôstu práve lieku Wegovy.
Pozor na vedľajšie účinky zázračných tabletiek
Ľudia, ktorí sa snažia schudnúť a zlepšiť svoje zdravie, často hľadajú rýchle a ľahké spôsoby, ako to dosiahnuť. Niektorí sa stoja obetí reklám a sľubov zázračných liekov, ktoré sľubujú rýchle a výrazné chudnutie. Jeden z takýchto liekov, ktorý je populárny aj medzi celebritami, je okrem Wegovy aj liek Ozempic.
Ozempic je injekčný liek, ktorý sa podáva raz týždenne a pôvodne bol vyvinutý na riadenie hladiny cukru u ľudí s cukrovkou 2. typu. Hoci nie je určený priamo na chudnutie, výskum ukázal, že môže spôsobiť stratu hmotnosti. Liek obsahuje aktívnu zložku semaglutid, ktorá je schválená na liečbu obezity vo vyšších dávkach.
Ozempic funguje tak, že pomáha pankreasu produkovať viac inzulínu v prípade vysokého cukru v krvi. V porovnaní s inzulínom nevedie k nízkej hladine cukru v krvi.
Lekári však upozorňujú, že Ozempic má nežiaduce účinky, ako sú gastrointestinálne ťažkosti, zvracanie a hnačka, ktoré môžu viesť k dehydratácii a poškodeniu obličiek. Môže tiež spôsobiť akútnu pankreatitídu a ovplyvniť nervový a kardiovaskulárny systém. Na Slovensku je Ozempic dostupný iba na lekársky predpis.
„Keďže tento liek účinkuje tak, že spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka, môže ovplyvniť vstrebávanie iných liekov, ktoré užívate a narušiť ich účinnosť. Moja rada. Ak nie ste diabetici a tento liek vám diabetológ neodporučil, nechajte ho na pokoji. Chudnutie nie je o zázračných pilulkách, ale o silnej vôli, úprave stravovania, pohybe a dostatočnom spánku. Neriskujte,“ hovorí lekár Milan Kulkovský.
Semaglutid, ktorý je súčasťou Ozempicu, je skutočne účinným liekom na liečbu cukrovky 2. typu. Okrem toho má aj ochranné účinky na orgánové systémy, ako sú obličky, srdce a cievy. Je tiež pravda, že pomáha pri chudnutí a liečbe ochorení pečene a prevenciu Alzheimerovej choroby.
Lekári sa však zhodujú, že Ozempic nie je vhodný pre každého a má potenciálne nežiaduce účinky. Odporúčajú, aby sa pacienti poradili so svojimi lekármi a dodržiavali správnu dávku a pokyny pre užívanie lieku. Významnú úlohu pri chudnutí zohrávajú aj zdravé stravovanie, cvičenie a disciplína.
Zdroje: TASR, Redakcia