„Zázračný liek na chudnutie“ neohúril. Jeho výrobca sa prepadol o takmer 100 miliárd eur. Firma sa nevzdáva

  • Výrobca Oze*picu sa snaží zopakovať svoj prvý úspech
  • Výsledky štúdie ho na trhu potopili
žena merajúca si pás a lieky; liek na chudnutie
Archív Canva
  • Výrobca Oze*picu sa snaží zopakovať svoj prvý úspech
  • Výsledky štúdie ho na trhu potopili

Akcie výrobcu populárneho lieku Oze*pic sa dramaticky prepadli. Spoločnosť Novo Nordisk totiž zverejnila neuspokojivé výsledky testovania svojho nového lieku proti obezite. Hodnota dánskej farmaceutickej firmy sa vzápätí prepadla o približne 98,5 miliardy eur, čo predstavuje pokles akcií o 29 percent.

Nádejný liek Ca*riSema, ktorý mal byť účinnejším nástupcom populárnej injekcie We*ovy, nesplnil očakávania v záverečnej fáze klinických testov. Pacienti dosiahli priemerne 22,7-percentný úbytok hmotnosti, čo je pod cieľovou hranicou 25 percent.

„Snažili sa dosiahnuť lepší výsledok ako Lilly, ale dosiahli rovnaký,“ hodnotí situáciu Simon Baker, farmaceutický analytik z Redburn Atlantic. Výsledky sú totiž porovnateľné s konkurenčným liekom Ze*bound od Eli Lilly s 23-percentnou účinnosťou.

Markus Manns zo spoločnosti Union Investment, ktorá vlastní akcie oboch firiem, považuje situáciu za najhorší možný scenár pre Novo Nordisk. „Ca*riSema je len rovnako účinná ako Ze*bound, ale jej výroba je zložitejšia,“ vysvetlil.

Závod spoločností s liekmi na chudnutie

Dánska spoločnosť sa vraj po neúspechu nevzdáva. Plánuje začať nové testovanie Ca*riSemy v prvej polovici roka 2025, s cieľom optimalizovať dávkovanie a preskúmať ďalší potenciál lieku. Zároveň ubezpečila investorov, že je „povzbudená profilom Ca*riSemy v oblasti chudnutia… dosiahnutým napriek tomu, že len 57 percent pacientov dostávalo najvyššiu dávku.“

Situácia na trhu s liekmi proti obezite sa pritom dynamicky vyvíja. Americká Lilly pracuje na lieku novej generácie reta*rutide, zatiaľ čo Pfizer skúma možnosti tabletkovej formy liečby ako alternatívy k injekciám.

Analytici investičnej banky Berenberg uviedli: „Tento neuspokojivý výsledok zvýši obavy investorov o trvanlivosť portfólia spoločnosti Novo v oblasti obezity okrem semaglutidu [chemický názov pre We*ovy], ktorému na začiatku budúceho desaťročia vyprší patent.“

Ani Oze*pic nie je dokonalý

Ako sme ťa už informovali, aj slávny Oze*pic má svoje „muchy“. Európska lieková agentúra (EMA) ešte minulý rok iniciovala bezpečnostné preverovanie liekov na cukrovku a chudnutie po tom, čo sa objavili znepokojujúce hlásenia o samovražedných myšlienkach a sebapoškodzovaní u pacientov.

Semaglutid, ktorý obsahujú lieky Oze*pic a We*ovy, a liraglutid v prípravku Saxen*a, sa dostali pod drobnohľad po podnete od Islandského ústavu na kontrolu liečiv. Momentálne prebieha analýza 150 nahlásených prípadov, hoci priama súvislosť medzi liekmi a psychickými problémami zatiaľ nebola potvrdená.

Medzi známe vedľajšie účinky týchto preparátov patria najmä tráviace ťažkosti, zvracanie, hnačka či problémy s dehydratáciou a obličkami. Existuje tiež riziko pankreatitídy a možných komplikácií s nervovým a kardiovaskulárnym systémom.

Oze*pic a We*ovy sú favoriti celebrít

Oze*pic, pôvodne vyvinutý pre pacientov s diabetom 2. typu, funguje na princípe týždenného injekčného podávania. Jeho hlavnou úlohou je stimulovať produkciu inzulínu pri zvýšenej hladine cukru v krvi.

Významný ohlas zaznamenal najmä liek We*ovy, ktorý EÚ schválila v roku 2022 na podporu chudnutia. K jeho popularite výrazne prispeli aj celebrity, vrátane Elona Muska, ktorý sa verejne priznal k jeho užívaniu.

„Keďže tento liek účinkuje tak, že spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka, môže ovplyvniť vstrebávanie iných liekov, ktoré užívate a narušiť ich účinnosť. Moja rada. Ak nie ste diabetici a tento liek vám diabetológ neodporučil, nechajte ho na pokoji. Chudnutie nie je o zázračných pilulkách, ale o silnej vôli, úprave stravovania, pohybe a dostatočnom spánku. Neriskujte,“ varuje lekár Milan Kulkovský.

Napriek prebiehajúcemu vyšetrovaniu zostávajú tieto lieky bežne dostupné. Odborníci potvrdzujú pozitívne účinky semaglutidu pri liečbe cukrovky 2. typu a jeho ochranný vplyv na orgánové systémy. Zdôrazňujú však nevyhnutnosť konzultácie s lekárom a správneho dávkovania.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Yahoo, Redakcia Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá