„Zázračný nápoj“ z Južnej Ameriky využívajú v liečiteľstve stáročia: Vedci varujú pred toxickými účinkami

  • Boldovníkový čaj sa už stáročia používa v ľudovom liečiteľstve
  • Výskumy potvrdzujú vysoký obsah antioxidantov
  • Odhalili aj potenciálne nebezpečné účinky
boldovník, čaj, žena
Ilustračný obrázok, Boldovník vonný CANVA, WikimediaCommons/Pato Novoa
  • Boldovníkový čaj sa už stáročia používa v ľudovom liečiteľstve
  • Výskumy potvrdzujú vysoký obsah antioxidantov
  • Odhalili aj potenciálne nebezpečné účinky

Boldovníkový čaj nepatrí medzi nápoje, po ktorých by sme bežne siahali. Na ľudské telo však tento čaj dokáže mať unikátny a prosperujúci vplyv. Výskumy však odhalili aj nežiaduce účinky tohto čaju, a preto, ak sa rozhodneš ho konzumovať, je dobré odsledovať si, aké množstvo čaju ti skôr uškodí, ako prilepší. 

Okrem podpory trávenia, zdravia žlčníka či pečene sa boldovníku pripisujú i protirakovinové účinky. Je nutné však pamätať na odporučené dávkovanie. 

Pochádza z Čile a Peru

Boldovníkový čaj sa vyrába z listov rastliny Boldo (Peumus boldus, Boldovník vonný), čo je vždyzelený krík alebo malý strom so zelenkastými plodmi. Ako informuje verywellhealth.com, strom pochádza z Južnej Ameriky, najčastejšie sa vyskytuje v Čile a Peru, ale rastie aj v krajinách ako Mexiko, Ekvádor, Argentína a Maroko.

Existuje niekoľko druhov bolda, z ktorých každý má pri požití rôzne účinky, no všeobecne sa používa na terapeutické účely. Aj napriek tomu je však kvalitný výskum podporujúci jeho údajné zdravotné prínosy obmedzený. Na sto percent sa vie len to, že má vysoký obsah antioxidantov. 

No výskum odhalil aj potenciálne nebezpečné vedľajšie účinky konzumácie bolda. Tie platia najmä počas tehotenstva a u ľudí so zdravotnými problémami pečene. 

Výhody čajových lístkov Boldo

Boldovník sa používa v niekoľkých oblastiach sveta kvôli údajným výhodám, ako sú napríklad gastrointestinálne výhody. Boldovník funguje ako laxatívum a má diuretické (zbavuje telo prebytočných tekutín a solí) účinky. Taktiež sa využíva pre zlepšenie zdravia pečene a žlčníka.

Veľmi malý výskum podporuje aj účinnosť produktov boldo pri liečbe alebo prevencii dny. Výskum boldovníka, ktorý existuje a prináša akékoľvek dôkazy, je z veľkej časti založený na štúdiách na zvieratách a štúdiách in vitro. To znamená mimo tela, napríklad v Petriho miske.

Rastlina má vysoký obsah antioxidantov. Aj preto sa jej pripisujú zdravotné benefity. Antioxidanty totiž pomáhajú predchádzať oxidačnému stresu a poškodeniu buniek, ktoré môže viesť k zdravotným problémom. Fungujú ako podpora kardiovaskulárneho zdravia a znižovania rizika vzniku určitých druhov rakoviny.

Proces sušenia rastliny však môže ovplyvniť úrovne zložiek s antioxidačnými vlastnosťami. Je preto dobré nespoliehať sa len na pitie čaju z bolda, ale získavať antioxidanty z potravín, ako je ovocie či zelenina.

Boldovník
zdroj: WikimediaCommons/Pato Novoa

Protirakovinový potenciál

Boldovník obsahuje viac ako 30 zlúčenín, vrátane alkaloidov, flavonoidov či fenolových kyselín. Jeden z najnovších odborných článkov na portáli Researchgate zhrnul doposiaľ zistené poznatky o rastline. Autori informujú, že v tejto práci boli fytochemické zložky a farmakologické účinky Peumus boldus uvedené ako aktualizovaný mini-prehľad.

Hlavnými identifikovanými aktívnymi zložkami boli práve alkaloidy, ktoré sa nachádzajú v listoch, kôre a koreňoch bolda. Práve tie môžu byť taktiež zodpovedné farmakologické aktivity.

Ďalšou identifikovanou zložkou boli mnohé esenciálne oleje, ktoré môžu byť zodpovedné za jeho antimikrobiálne účinky. Fenolovými zlúčeninami boli mnohé zložky, medzi nimi napríklad kyselina galová, kyselina chlorogenová či kyselina kávová. Práve táto obrovská zmes fenolových zlúčenín je zodpovedná za farmakologické antioxidačné a protizápalové benefity boldovníka.

Boldo preukázal aj niekoľko farmakologických aktivít ako insekticídnych a antiparazitických aktivít, ktoré môžu byť spôsobené boldínovými alkaloidmi.

Zaujímavosťou je, že výskumy preukázali aj to, že boldovník má protirakovinový potenciál. Väčšina pacientov, ktorí trpia touto zákernou chorobou, dostáva zmes terapií, ako je chirurgický zákrok, v kombinácii s chemoterapiou a rádioterapiou. Niektorí ľudia však v súčasnosti kombinujú liečbu aj s alternatívnou medicínou.

Boldínový alkaloid z listov boldo bol skúmaný pre svoju protirakovinovú aktivitu proti rastu a bunkovej smrti istej bunkovej línie rakoviny prostaty. Zistenia naznačujú, že boldovník môže znížiť životaschopnosť rakovinových buniek, ale táto oblasť si vyžaduje ďalšie štúdie. Vedci musia tieto účinky ďalej preskúmať. 

Mnoho vedľajších účinkov

Boldovník sa okrem iného využíva aj na zdravie pečene a žlčníka. Jeden z páru výskumov však zistil, že u ľudí, ktorí už majú existujúce problémy s pečeňou, môže pôsobiť toxicky. Zdravotné riziko predstavuje čaj z boldovníka aj v tehotenstve. Môže hroziť abnormalita plodu, potrat, oneskorenie rastu plodu či znížená hmotnosť plodu.

Medzi ďalšie potenciálne negatívne účinky spojené s konzumáciou nápoja patria alergické reakcie, interakcie medzi liekmi, podráždenie alebo poškodenie obličiek, poruchy nervového systému vrátane paralýzy a halucinácií. Nebezpečenstvo predstavuje aj požitie čaju vo vysokých dávkach, pri konzumácii esenciálneho olej hrozí toxicita. 

Kvôli uvedeného sa neodporúča boldovníkový čaj deťom, ľuďom so žlčníkovými problémami, s problémami pečene, tehotným alebo počas laktácie. 

Z konvice sa nalieva voda do šálky.
zdroj: Freepik/@freepik

Správne dávkovanie je kľúčom k benefitom

Podľa informácií portálu healthline, rastlina boldo a jej čaj obsahujú aj prchavú zlúčeninu nazývanú ascaridol. V skúmavkách a štúdiách na zvieratách ascaridol vykazuje sľubný potenciál pri liečbe leishmaniózy.

Táto choroba je spôsobená tropickými parazitmi. Aj v tomto prípade je však potrebný ďalší výskum. O čaji sa napokon tvrdí aj to, že pomáha pri chudnutí. Na podporu tohto tvrdenia však neexistujú žiadne dôkazy.

Existuje len málo vedeckých dôkazov na podporu používania boldovníjového čaju na zlepšenie zdravia. Je však nepopierateľné, že sa v Južnej Amerike pre svoje údajné účinky využíva roky a taktiež, že je bohatý na antioxidanty. Ak by si teda chcel vyskúšať tento nápoj sám na sebe, je dobré vedieť, koľko by si ho mal vypiť. 

Ako prvé však varujeme, že boldovník môže interferovať s warfarínom, liekom na riedenie krvi, ako aj inými liekmi na riedenie krvi a liekmi na srdce. Ak teda takéto lieky užívaš, pred pitím čaju sa poraď so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Ak chceš minimalizovať možné komplikácie, portál odporúča vypiť iba 1 šálku (240 ml) čaju, keď cítiš, že ho potrebuješ. Môžeš sa tiež rozhodnúť piť len malé množstvo boldovníkového čaju zmiešaného s čajom yerba maté, ktorého pravidelná konzumácia môže byť bezpečnejšia. 

Existujú taktiež aj rôzne doplnky stravy či extrakty, ktoré obsahujú boldovník vonnný. V tomto prípade sa odporúča neprekračovať dávku, ktorá je odporúčaná priamo na výrobku. 

The C Café: Remeselné gelato, výberová káva a domáce koláče

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: verywellhealth.com, healthline, Researchgate

Najnovšie videá

Trendové videá