Zázračný sprej odhalí páchateľa. Polícia začala testovať novú metódu pri domácom násilí
- Domáce násilie je, žiaľ, čoraz väčším problémom
- Polícia v Anglicku začala v súvislostí s ním testovať novú technológiu
- Domáce násilie je, žiaľ, čoraz väčším problémom
- Polícia v Anglicku začala v súvislostí s ním testovať novú technológiu
SmartWater je forenzný prostriedok, ktorý už istú dobu využívajú Briti ako prevenciu proti krádeži. Ide totiž o tekutinu, ktorú je možné aplikovať prakticky na čokoľvek. Či už ide o šperky, iPad alebo auto.
Po nastriekaní na akýkoľvek predmet ostáva tekutina prítomná počas niekoľkých týždňov. Ak sa ho teda zlodej pokúsi odcudziť, na rukách mu zostane stopa z forenzného prostriedku.
Odhalil páchateľa násilia
Ako uvádza Securitytoday, každá fľaša SmartWater je registrovaná v bezpečnostnej databáze. Látka na koži zostáva približne šesť týždňov, na oblečení ešte omnoho dlhšie. Stopu možno odhaliť po nasvietení pod UV svetlo. BBC počas dnešného dňa informovalo, že podobný sprej už neslúži len na odhalenie zlodejov, ale aj identifikáciu domáceho násilia.
V uplynulých dňoch bola odhalená prvá osoba, ktorú odsúdili za domáce násilie vďaka označeniu sprejom SmartWater. Technológiu totiž začali testovať policajné zložky v nádeji, že tak udržia ženy v bezpečí.
Odporučili by to aj ostatným
Polícia rozdala približne 200 ženám v Anglicku balíčky, ktorých súčasťou je forenzný sprej na rozprašovanie, gél na kľučky a brány a automatický sprej, ktorý rozpráši tekutinu, ak sa niekto priblíži k domu (v prípade krádeže či útočníka).
BBC uvádza, že polícia vo West Yorkshire, South Yorkshire a Staffordshire rozdala súpravy, ktoré stoja približne 150 libier mesačne na osobu. Väčšina osôb využívajúcich spomínanú technológiu mala polícii povedať, že sa vďaka nej cítia bezpečnejšie. 94 % tých, ktorí sa zúčastnili prieskumu, uviedlo, že by to odporučili aj ostatným.
Detektív polície v západnom Yorkshire Lee Berry, ktorý s týmto nápadom prišiel, pre BBC povedal: „Domáce násilie je dosť často ťažké stíhať a veľa z týchto zločinov sa deje za zatvorenými dverami. Môže to byť slovo proti druhému. Ak dôjde k forenznému označeniu, potom môžeme niekoho vystopovať späť na miesto, kde sa čin stal. Budeme vedieť, kto je páchateľ, a tiež budeme vedieť, kto je obeť.“
Samotný sprej tak neslúži len týraným ženám či iným obetiam na následné dokazovanie viny páchateľa, ale aj ako prevencia v zmysle, že ak páchateľ vôbec rozmýšľa nad podobným činom, nakoľko sa domáce násilie odohráva zväčša opakovane, a vie, že sprej existuje, môže byť vďaka jeho stopám usvedčený.
Nakoľko sprej nevidieť pod klasickým svetlom, len UV lúčmi, páchateľ nevie, kde všade sa sprej nachádza, respektíve kde ho mohla potenciálna obeť aplikovať. Preto, pri podaní trestného oznámenia pre domáce týranie už slovo proti slovu neobstojí.