Zbierali peniaze na „Trumpovu stenu“. Peniaze však míňali na luxusný život

  • Zakladatelia projektu We Build the Wall chceli postaviť stenu medzi USA a Mexikom
  • Priznali sa však k tomu, že peniaze míňali na vlastný život
Múr v USA/Mexko
Flickr/Trump White House Archived
  • Zakladatelia projektu We Build the Wall chceli postaviť stenu medzi USA a Mexikom
  • Priznali sa však k tomu, že peniaze míňali na vlastný život

Keď sa bývalému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi nedarilo vyčleniť dostatok financií na stavbu múru medzi Spojenými štátmi a Mexikom, chytili iniciatívu do vlastných rúk dobrovoľníci.

Podporiť výstavbu steny sa rozhodol aj veterán leteckých síl USA Brian Kolfage, a tak založil v decembri 2018 kampaň s názvom GoFundMe. Po vyzbieraní peňazí sa začalo s projektom We Build the Wall, ktorý mal podľa jeho tvorcov zabrániť pašovaniu zbraní, drog a ľudí.

Do roku 2020 sa na stavbu múru vyzbieralo viac ako 25 miliónov dolárov a postavilo sa skoro 5 kilometrov steny na súkromných pozemkoch USA hraničiacich s Mexikom. Prvé časti múru vznikli v Sunland Park v Novom Mexiku.

Ako informuje CNN výstavba sa neskôr stretla s niekoľkými problémami. Hneď na začiatku nariadili úradníci stavbu pozastaviť, čo Kolfage označil ako politické zastrašovanie. Neskôr bol projekt pozastavený aj v Texase, kde sa stena začala stavať na farme s cukrovou trstinou.

Federálni prokurátori a aktivisti však zasiahli, pretože múr sa mal rozprestierať v biotope voľne žijúci motýľov a tiež sa nachádzal v blízkosti rieky Rio Grande a miestu tak hrozili záplavy.

Problém nastal aj s kvalitou stavby, keďže v Texase mala múr poškodiť búrka Hanna v júli 2020. Fotografie ukazovali trhliny v zemi pod múrom a hovorilo sa o poškodení stavby.

Za peniaze od dobrovoľníkov si užívali luxusný život

Najväčší škandál však prepukol v auguste 2020 keď Kolfagea a ďalších spolupracovníkov projektu obvinili z podvodu. Darcov, ktorí prispeli na výstavbu steny, mali okradnúť o státisíce, pričom sa hovorí aj o milióne dolárov. Okrem toho boli obvinení z daňových podvodov.

Okrem vojnového veterána bol obvinený aj Steven Bannon, bývalý poradca prezidenta Donalda Trumpa. Ako jeden z posledných činov v úrade mu prezident Trump udelil milosť, a to iba pár hodín pred jeho odstúpením. Milosť sa však týkala iba federálnych zločinov.

Druhým obvineným bol Andrew Badolato. Práve on sa spolu s Brianom Kolfageatento týždeň priznali k trestným činom, z ktorých boli pred skoro dvoma rokmi obvinení.

„Vedel som, že to, čo robím, je zlé a je to trestný čin,“ cituje Kolfageove slová televízia CNN. Ako dopĺňa, obaja muži majú byť odsúdení v septembri.

Vojnový veterán, ktorého výbuch v roku 2004 v Iraku pripravil o obe nohy a časť pravej ruky, mal minúť zo zbierky na výstavbu múru viac ako 350-tisíc dolárov.

Peniaze dobrovoľníkov tak putovali na jeho kozmetické procedúry, nákup luxusného SUV-čka, golfový vozík, loď, rekonštrukciu domu, nákup šperkov alebo aj platenie daní či dlhov na kreditných kartách.

Podporoval ho aj Trump mladší

Vojnový veterán bol v Amerike známy tým, že prevádzkoval niekoľko pravicovo orientovaných facebookových a webových stránok, kde zdieľal konšpiračné správy a fake news.

Texas Tribune informuje, že Baracka Obamu napríklad na Facebooku označil termínom „halfbred“. Ide o hanlivé pomenovanie človeka zmiešanej rasy. Facebook neskôr jeho aktivitu na svojej platforme v roku 2018 pozastavil.

Podobne ako Steve Bannon, mal k Trumpovcom blízko aj Kolfage. Na Twitteri viacero novinárov dnes pripomína záber z televízie Fox News, kde Donald Trump Jr. chváli vojnového veterána za úspešnú kampaň.

„To, čo robíte, je úžasné,“ hovorí syn bývalého prezidenta. Analytik z neziskovej organizácie  Citizens for Responsibility and Ethics tiež pripomína, že Kolfage získal pomoc pri získavaní finančných prostriedkov od množstva konzervatívnych osobností, vrátane Dona Jr. a Kimberly Guilfoyleovej, ktorí s radosťou propagovali jeho projekt.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, Texas Tribune, Twitter/Robert Maguire

Najnovšie videá

Trendové videá