Zblížil sa s Ficom a Šimkovičovou. Kam sa podeje „Machiavelli“ z Kráľovského Chlmca? (KOMENTÁR)
- György Gyimesi skončil v Maďarskej aliancii
- Je ukážkovým príkladom toho, čoho sú schopné „deti“ Matovičovej anti-politickej politiky

- György Gyimesi skončil v Maďarskej aliancii
- Je ukážkovým príkladom toho, čoho sú schopné „deti“ Matovičovej anti-politickej politiky
Autor je politológ a vysokoškolský pedagóg.
Mohol to byť zaujímavý politický príbeh. Minimálne k tomu boli vytvorené predpoklady. Potom, ako sa v rokoch 2016 až 20 Most-Híd svojím pôsobením v tretej vláde Roberta Fica a politickými prešľapmi zdiskreditoval v očiach menšinového (prevažne maďarského) voličstva a stratil podporu slovenských voličov, orientujúcich sa na pokojnú politiku Bélu Bugára, otvoril sa priestor pre novú generáciu politikov a političiek, ktorí mohli osloviť sklamané voličstvo.
Nový reprezentant maďarskej menšiny s charizmou a so zaujímavým štýlom vystupovania mohol byť práve tým politikom, ktorý to dokáže. Vďaka okolnostiam, ktoré predchádzali voľbám 2020, dostal György Gyimesi šancu osloviť „stratených“ voličov. Mohol sa stať (na čas aj stal) tvárou a hlasom maďarskej menšiny na Slovensku. Nestalo sa.
Jeho ambície prerástli schopnosti regionálneho „Machiavelliho“. Po ostatnom vylúčení z jedinej reprezentatívnej politickej strany maďarskej menšiny na Slovensku, mu ostáva už len návrat do Kráľovského Chlmca.
„Machiavelliho“ ambiciózna cesta na vrchol
Pre väčšinu Slovenska neznámy Juraj Gyimesi (azda okrem tých, ktorý si toto meno spájali s pro-mečiarovským politikom z 90. rokov 20. storočia) kandidoval v parlamentných voľbách 2020 až na 49. mieste kandidátky hnutia OĽaNO. Tomu ešte niekoľko týždňov pred voľbami namerali agentúry sotva päť percent a tak nik nečakal, že sa z Juraja môže stať poslanec.
Prekvapujúce víťazstvo Igora Matoviča spolu s tým, že nemalá časť zvolených poslancov a poslankýň sa následne presunula do exekutívy, vytvorili priestor k tomu, aby sa Juraj stal poslancom Národnej rady. Náhradník na uvoľnený mandát Jaroslava Naďa hneď využil príležitosť. Tú znásobila pandémia Covid-19 a očarenie Igora Matoviča z Viktora Orbána. Cestu k nemu mu mal otvoriť práve „obyčajný Maďar“ z východu.
Stal sa Matovičovým blízkym spolupracovníkom. Zmenil si meno z Juraja na Györgyho. Namiesto diplomatov a ministra zahraničných vecí sprevádzal premiéra na oficiálnych rokovaniach s predstaviteľmi Maďarska. Túžil po pozornosti. Zaujal známosťou, ktorá mu otvorila dvere do bulvárnych médií (tie dnes ako jediné majú záujem o jeho vyjadrenia), v parlamente sa nechal odfotiť s rúškom s logom maďarského extrémistického hnutia.
„Vzhľadom na jeho výroky, pôsobenie v parlamente a jeho prepojenie na ľudí, ktorí sa neštítia hovoriť o Veľkom Uhorsku a Slovensku ako jeho súčasti, vnímame pána Gyimesiho ako vážny problém,“ konštatoval štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.
Lenže Gyimesi si v tom čase užíval priazeň trnavského podnikateľa, premiéra a neskôr ministra financií a Igor Matovič ho využíval v konflikte s SaS (Ivanom Korčokom, Martinom Klusom) a Richardom Sulíkom. Obvinil ich z nenávisti k Maďarom a za príčinu zhoršených slovensko-maďarských vzťahov. Seba označil za jediného bojovníka za práva Maďarov, v čom ho podporoval aj maďarský minister zahraničných vecí Szijártó. Písal sa rok 2021 a on bol na vrchole.
Použitý, využitý a zbytočný
Prišiel rok 2022. Deštrukčná Matovičova politika namierená voči vlastnej koalícii vyústila v náraste konfliktov medzi poslancom Gyimesim a členmi vlády Eduarda Hegera. „Pre mňa kdekoľvek bude pôsobiť absolútny geopolitický pomätenec Gyimesi je absolútne neprijateľné, aby som tam pôsobil ja. To bol jeden z dôvodov, prečo som odišiel z OĽaNO,“ glosoval svoj odchod z OĽaNO Jaroslav Naď.
Pád Hegerovej vlády (december 2022) a vyhlásenie predčasných volieb otvorili otázku Gyimesiho budúcnosti. Použitý, využitý a aj pre Matoviča zbytočný, hľadal priestor pre svoje ďalšie uplatnenie.
Hoc stáť po boku Matoviča malo v septembri 2023 väčšiu šancu na úspech, Gyimesi uveril, že je „Machiavellim“, že dokáže svoju popularitu premeniť na úspešný výsledok Aliancie. Nestalo sa. Geopoliticky zmätený a politicky čoraz extrémnejší Gyimesi sa musel po neúspechu obzerať po nových patrónoch. Výsledky volieb, vojna na Ukrajine a anti-Úniové postoje Roberta Fica mu dávali jasnú voľbu. Vsadil na skúseného Roberta.
„Slovenská politická scéna je dosť bizarná, ale poznáme len málo takých artistov, ktorým sa od Matoviča cez maďarskú stranu podarilo dostať až k Ficovi. Táto dráha asi najviac vystihuje jeho charakter,“ povedal Gyimesiho, po jeho vylúčení zo strany, predseda Maďarskej aliancie László Gubík.
Udalosti ostatného roka ukázali, že od neúspechu vo voľbách riešil Gyimesi najmä vlastnú budúcnosť. Situoval sa do pozície „mierotvorcu“ a súčasne bojovníka proti progresivizmu, s cieľom získať si pozornosť novej politickej reprezentácie.
Okrem Fica sa zblížil najmä s konšpiračno-nacionalistickými členmi vlády, ministerkou Šimkovičovou (a jej Machalom) a s ministrom Tarabom, ktorému aktuálne robí poradcu. Tomu údajne sľúbil hlasy „svojich“ maďarských konzervatívnych voličov. A tak sa zdá, že z Györgyho sa opäť stáva Juraj.
Kam so zbytočným „Machiavellim“
„Dlhodobo a systematicky osočuje členov strany, zastáva názory, ktoré nie sú v súlade s oficiálnym smerovaním Maďarskej aliancie,“ uviedol Gubík a dodal, že Gyimesimu chýbajú základné politické kvality – zodpovedná komunikácia a schopnosť spolupracovať. Už je len príťažou pre každého, ku komu sa primkne.
Kam so zbytočným „Machiavellim“? Uvidíme, kam sa nakoniec podeje v každom prípade je dnes tento politický kaskadér a samovrah ukážkovým príkladom toho, čoho sú schopné „deti“ Matovičovej anti-politickej politiky.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.
Čítajte viac z kategórie: Komentár