Zbožňovaná destinácia Slovákov sa borí s hnedým slizom: Znečistené pláže, vydesení turisti utekali z vody

  • Podľa odborníkov je sliz dôsledkom rozkvetu mora
  • Nevedia, dokedy bude pretrvávať
Chorvátsko
Ilustračná fotografia Canva/CarmenGabriela
  • Podľa odborníkov je sliz dôsledkom rozkvetu mora
  • Nevedia, dokedy bude pretrvávať

Chorvátsko je už tradične jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií Slovákov. Blízkosť, krásne pláže, čisté more a bohatá ponuka aktivít lákajú každoročne tisíce turistov z našej krajiny. Istrijská pláž, ktorá bola kedysi malebná, je však teraz znečistená hromadením hnedého slizu, ktorý sa tiahne pozdĺž pobrežia. Vystrašení turisti utekajú z vody, lebo sliz je nepríjemný na dotyk a lepí sa na pokožku.

Odborníci zatiaľ nevedia, ako dlho bude sliz na pláži pretrvávať. Informuje o tom televízia Nova. 
 

Podľa odborníkov je sliz dôsledkom rozkvetu mora

Istria je polostrov v severozápadnej časti Chorvátska, ktorý je známy svojimi krásnymi plážami, malebnými mestečkami a bohatou históriou. Je to ideálna destinácia pre dovolenkárov, ktorí hľadajú relax na pláži, aktívnu dovolenku plnú zážitkov alebo kombináciu oboch. Viacerí turisti, ktorí sa na spomínanej pláži na Istrii nachádzajú, sa však pre miestne médiá podelili s nepríjemným zážitkom. 

„Je to ako lepkavá rastlina, dostala sa nám do vlasov a všade po tele. Nie je to príjemné, ale aspoň nie je nebezpečné,“ povedala pre denník Danas pani Betina, ktorá je na Istrii na dovolenke. „Je to sliz, hnedý sliz. A je to zvláštny pocit, keď zasychá na pokožke a vo vlasoch,“ dodal pán Robert.

Podľa odborníkov je sliz dôsledkom rozkvetu mora. Extrémne teploty podporujú rast rias a iných morských organizmov, čo vedie k zvýšenému výskytu slizu. Preto nie je jasné, kedy sliz zmizne.

„Nemôžeme len čakať, že sám od seba zmizne. Kým sa kruh neuzavrie, bude tu a bude sa šíriť. Teraz všetko záleží na tom, kam ho vietor zaveje a kam ho odnesie morský prúd,“ povedal pre denník N1 Martin Pfannkuchen z chorvatského Centra pre morský výskum.

Sliz síce nie je pre ľudí toxický, ale je nepríjemný na dotyk. V inštitúte analyzujú vzorky slizu každý deň, ale zatiaľ nezistili nič nové. „Ide len o už známe druhy rias a mikroorganizmov, len v oveľa väčšom množstve,“ uzavrel Pfannkuchen.

Chorvátsko má za sebou tragédiu 

Ako sme ťa informovali v nedávnom článku, piatich ľudí zabil útočník, ktorý v pondelok 22. júla vstúpil do opatrovateľského domu pre starších ľudí v meste Daruvar v strednom Chorvátsku a začal strieľať. Spravodajský portál Index uviedol, že päť ľudí zomrelo okamžite, zatiaľ čo iným stále poskytujú lekársku pomoc.

Ako informuje agentúra SITA, podozrivý z miesta činu ušiel. Polícia ho však onedlho zadržala v kaviarni neďaleko opatrovateľského domu. Motív útoku vyšetrujú.

Mesto Daruvar oznámilo bezprecedentnú tragédiu, ktorá sa stala dnes ráno v súkromnom dome pre seniorov a chorých v Daruvare. Ako informuje chorvátsky denník Jutarnji list, útočník bol vojenský policajt na dôchodku. Zabil matku, ako aj obyvateľov a zamestnancov domova. 

Damir Lneniček, starosta Daruvaru, povedal, že vražda, ktorá sa stala, všetkých šokovala.

„Čo je príčina, spúšťač, ťažko povedať, to určí až vyšetrovanie,“ hovorí Lneniček s tým, že tragédia sa stala v súkromnom dome, kde je umiestnených asi 20 starších ľudí. Hovorí, že nevie, čo by mohlo byť príčinou takejto udalosti.

Lneniček nechcel potvrdiť žiadne podrobnosti, ktoré niektoré médiá zverejnili, povedal len, že najdôležitejšie je, že podozrivého zatkli. Starosta hovorí, že Daruvar je pokojné mesto a že je to šok pre všetkých.

Zdroje: Danas , N1, Nova, Jutarnji list, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá