Zbrojárske impérium českého miliardára investuje: Trom sľubným startupom poslal milióny eur
- CSG investuje do startupov v oblasti obrany a technológií
- Najviac získa americko-ukrajinský projekt na vývoj navigačných systémov pre drony
- CSG investuje do startupov v oblasti obrany a technológií
- Najviac získa americko-ukrajinský projekt na vývoj navigačných systémov pre drony
Zbrojárska skupina Czechoslovak Group (CSG), ktorá patrí šiestemu najbohatšiemu Čechovi podľa rebríčka Forbes Michalovi Strnadovi, významne posilňuje svoje postavenie v obrannom priemysle. Spoločne s Presto Ventures spustili fond Presto Tech Horizons, ktorý oznámil svoje prvé investície do troch sľubných technologických startupov.
Najväčšiu finančnú injekciu vo výške 1,5 milióna eur získal americko-ukrajinský projekt Bavovna. Ich špecializáciou je vývoj navigačných systémov pre bezpilotné lietadlá aj pre vozidlá. Systémy dokážu operovať aj v prostredí bez signálu alebo pri jeho aktívnom rušení. Systém v súčasnosti prechádza reálnymi testami na Ukrajine. Informuje o tom portál Forbes.
Drony by sa pritom mohli využiť aj v bežnom živote napríklad pri doručovaní balíčkov. Keďže je možné dron navigovať aj v prípade rušenia signálu GPS, efektivita doručenia k zákazníkom by sa zvýšila.
Pohyb vozidiel v reálnom čase
Ďalším podporeným projektom je Vidar Systems, ktorý vyvíja inovatívny akustický lokalizačný systém. Ich technológia využíva kombináciu zvukových vĺn a strojového učenia na presné určenie pozície delostreleckej paľby či pohybu vozidiel, pričom pracuje v pasívnom režime bez odhalenia vlastnej pozície.
Údaje akustických senzorov teda v kombinácii so strojovým učením pomáha identifikovať delostrelectvo alebo pohyb vozidiel v reálnom čase. Dokonca aj počas streľby. Fond Presto Tech Horizons vstupuje do fázy investičného pre-seed kola. Ide o veľmi skoré štádium firmy a vybrané prostriedky sa využijú na dotiahnutie ponúkaného projektu.
Tretí podporený startup, holandský Tur.ai, získal investíciu približne 1,3 milióna eur. Na rozdiel od predchádzajúcich projektov sa zameriava na automatizáciu firemných procesov, umožňujúc aj zamestnancom bez technického vzdelania samostatne implementovať automatizačné riešenia.
„V kontexte prvých vybraných projektov má CSG záujem aplikovať do svojho produktového portfólia hybridný navigačný systém Bavovna, ktorý má potenciál významne posilniť bezpečnosť nasadenia dronov, a to ako na vojenské, tak aj na civilné účely,“ vysvetlil pre Forbes zámer skupiny hovorca CSG Andrej Čírtek.
Od založenia fondu prešlo výberovým procesom vyše 1 200 startupov z 15 krajín, z ktorých 25 postúpilo do užšieho výberu.
Najnovšie technológie CSG
Paralelne s týmito investíciami sa CSG výrazne prezentovala aj na prestížnom Future Forces Forum 2024. Na podujatí predstavila svoje najnovšie obranné technológie vrátane obrneného vozidla TITUS a najnovšej generácie vojenského nákladného vozidla Tatra Force. Výstavu navštívili významné osobnosti vrátane českého prezidenta Petra Pavla a ministerky obrany Jany Černochovej.
Počas fóra dosiahla skupina významné úspechy. Tatra Export uzavrela zmluvu s VOP CZ na dodávku takmer troch desiatok podvozkov Tatra 8×8 pre české ozbrojené sily. Spoločnosť Karbox získala ocenenie Innovation Award 2024 za zariadenie EWA, revolučný systém na extrahovanie pitnej vody zo vzduchu.
Skupina CSG plánuje v nasledujúcich rokoch významne rozšíriť svoje výrobné kapacity. „Naším cieľom je dosiahnuť výrobu 2 500 vozidiel ročne a rozšíriť výrobu aj v rámci regiónu severnej Moravy,“ uzatvára Vladimír Sokolovský, obchodný riaditeľ Tatra Export.
Zdroje: Frobes, CSG