Zbystriť by mali všetci, ktorí prekonali Covid. Môže sa u nich vyskytnúť skryté poškodenie pľúc, varujú vedci
- Štúdia naznačuje, že Covid môže spôsobiť poškodenie, ktoré bežné testy nezachytia
- Nutný je však ďalší výskum
- Štúdia naznačuje, že Covid môže spôsobiť poškodenie, ktoré bežné testy nezachytia
- Nutný je však ďalší výskum
Pojem „Long Covid“ označuje množstvo symptómov, ktoré pretrvávajú aj mnoho týždňov po infekcii koronavírusu.
Pretrvávajúca dýchavičnosť
Práve v pľúcach pacientov s Long Covidom boli identifikované abnormality, ktoré by mohli potenciálne poskytnúť vysvetlenie, prečo niektorí ľudia pociťujú dýchavičnosť dlho po infekcii. Podľa The Guardian môžu mať niektorí ľudia s Long Covidom skryté poškodenie pľúc. Naznačovať to má pilotná štúdia z Veľkej Británie.
Vedci pri nej využili novú metódu skenovania xenónových plynov na zachytenie pľúcnych abnormalít, ktoré neboli identifikované bežnými vyšetreniami. Pri štúdii sa zamerali na 11 ľudí, ktorí síce neboli po nakazení odkázaní na hospitalizáciu, no po počiatočnej infekcii im naďalej pretrvávala dýchavičnosť.
Klasické vyšetrenia to neodhalia
Výskumný tím porovnával skeny xenónových plynov a ďalšie testy, ktoré boli zamerané na funkciu pľúc, u troch skupín ľudí. Zaradili sem 11 osôb s Long Covidom a pretrvávajúcou dýchavičnosťou, ktorí neboli prijatí do nemocnice.
V ďalšej skupine boli ľudia, ktorí hospitalizovaní boli, a do tretej skupiny zaradili pre kontrolu zdravé osoby.
„Všetci účastníci inhalovali xenónový plyn počas skenovania magnetickou rezonanciou. Vedci tak boli schopní pozorovať, ako dobre sa pohyboval z pľúc do krvného obehu. Zistilo sa, že u väčšiny ľudí s Long Covidom bol prenos plynu komplikovanejší ako pri zdravých ľuďoch,“ píše BBC.
Podobné abnormality však Röntgen ani CT vyšetrenia často nedokážu odhaliť.
„Zistenia naznačujú, že funkcia pľúc pri vykonávaní toho, na čo vykonávať majú – teda výmena oxidu uhličitého a kyslíka – môže byť ohrozená, aj napriek tomu, že sa štruktúra pľúc javí ako v poriadku,“ povedala pre The Guardian prednášajúca z King’s College v Londýne.
Dodáva však, že je nutné počkať si na úplne dokončenie štúdií, aby vedeli posúdiť, či sú tieto skoré zistenia spoľahlivé.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: The Guardian, BBC