Zdecimovaná úroda: Obľúbeného nápoja pre dospelých bude na pultoch menej

  • Francúzi majú rekordne nízku úrodu vína
  • Môžu za to klimatické podmienky
vinica, mraky
Archív Canva
  • Francúzi majú rekordne nízku úrodu vína
  • Môžu za to klimatické podmienky

Francúzski vinári po zbere nemajú čo oslavovať. Tohtoročná úroda vína vo Francúzsku bola skutočne slabá. Podľa najnovších odhadov ministerstva poľnohospodárstva vinári očakávajú zníženie produkcie o 18 % v porovnaní s minulým rokom.

Aktuálne prognózy hovoria o produkcii 39,3 milióna hektolitrov, čo je značne menej, než sa pôvodne predpokladalo.

Hlavným dôvodom tohto nepriaznivého vývoja sú poveternostné podmienky. Za zdecimovanú úrodu môže počasie, ktoré tento rok vinárom nielenže nepodalo pomocnú ruku, ale skôr dalo dôvod na plač. 

Takúto veľkú stratu nečakali

Ako uvádza portál iMeteo, francúzske ministerstvo poľnohospodárstva má v pôvode malej úrody jasno. „Za týmto poklesom stoja najmä nepriaznivé klimatické podmienky, ktoré znížili produkčný potenciál takmer vo všetkých vinárskych oblastiach,“ tvrdia. Intenzívne zrážky podporujú šírenie chorôb na viniciach, čo sa prejavuje v takmer všetkých vinárskych regiónoch krajiny.

Okrem choroby vo vinohradoch odhalili aj ďalšieho škodcu. V mnohých viniciach sa totiž vyskytol tzv. coulure, teda opad kvetov a mladých bobúľ v dôsledku vlhkých a chladných podmienok počas kvitnutia.

Situácia sa zhoršila v priebehu posledného mesiaca. Ako uvádza agentúra Reuters, ešte nedávno Francúzi očakávali úrodu v rozmedzí 40 až 43 miliónov hektolitrov. Aktuálne odhady sú však ešte pesimistickejšie.

V dlhodobom horizonte je situácia ešte alarmujúcejšia. V porovnaní s päťročným priemerom, ktorý predstavuje 44,2 milióna hektolitrov ročne, je tohtoročná prognóza nižšia o 11 %.

Aj u nás

So zberom hrozna začali vo vinohradníckej oblasti Tokaj už koncom augusta. Úroda vyzerá byť podľa vinohradníkov štandardná, letné horúčavy a nedostatok vlahy môžu sčasti znížiť jej objem.

Oberanie hrozna vo vinohradoch pri Malej Tŕni začali odrodou muškát žltý. „Oberačky sme toho roku začali 26. augusta, čo je veľmi skoro na náš región. Podľa všetkého je to posun zhruba o 14 dní oproti normálnym rokom,“ uviedol pre TASR vinár Jaroslav Ostrožovič. Pretrvávajúce vysoké teploty podľa neho výrazne urýchľujú proces zrenia aj u odrôd furmint a lipovina.

„Úroda vyzerá byť štandardná, hoci vysoký výpar a strácanie vody z bobuliek ukazuje, že úroda môže byť trošička nižšia. Ale v porovnaní s minulým rokom je to zatiaľ asi vyrovnané,“ skonštatoval vinár. Aktuálne začali vo firme Ostrožovič oberať odrodu lipovina. Pri súčasnom trende by mohli skončiť so zberom hrozna rekordne už v polovici októbra.

Vysoké teploty trvajúce aj v noci ovplyvňujú výslednú podobu hrozna. Pomohli by zrážky vo vhodnej miere. „Vysoké teploty spôsobujú, že tvorba cukru ide veľmi prudko hore a nestíhajú sa vyvíjať aromatické látky, čo je niekedy dilema, či oberať alebo neoberať. Následne sa, samozrejme, rýchlo odbúravajú kyseliny a víno bez kyseliny je veľký problém,“ povedal Ostrožovič.

Druhou stránkou podľa neho je, že vysoké teploty spôsobujú veľký výpar vody. „Už máme lokality, kde už sa voda z bobuliek stráca. To znamená, že rastlina si vodu, ktorú natlačila do bobuľky, už berie späť. Hlavne to cítiť u odrody lipovina,“ skonštatoval.

Zdroje: Reuters, Imeteo, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá