Zdieľaš hoaxy? Facebook na Slovensku spúšťa systém, ktorý zabráni šíreniu dezinformácií

  • Facebook prichádza na Slovensko so systémom, ktorý má odhaliť falošné informácie
  • Súčasne ich dosah bude znižovať a postupne sa budú príspevky zobrazovať menšiemu počtu ľudí
  • Facebook bude na Slovensku spolupracovať s medzinárodnou organizáciou AFP
facebook
Unsplash
  • Facebook prichádza na Slovensko so systémom, ktorý má odhaliť falošné informácie
  • Súčasne ich dosah bude znižovať a postupne sa budú príspevky zobrazovať menšiemu počtu ľudí
  • Facebook bude na Slovensku spolupracovať s medzinárodnou organizáciou AFP

Spoločnosť Facebook dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave oznámila, že spúšťa boj proti dezinformáciám. V praxi to bude fungovať tak, že ak Facebook vyhodnotí správu ako nepravdivú, ihneď ju v news feede začne zobrazovať nižšie. Spoločnosť chce zabrániť šíreniu neoverených a nepravdivých informácií.

Stránky alebo domény, ktoré budú šíriť nepravdivé informácie opakovane, budú mať zníženiu možnosť šírenia informácií a taktiež im môže byť obmedzená činnosť reklamy a propagácie. Súčasne so Slovenskom bude fact-checking spustený aj v Českej republike.

Ako odhalia hoaxerov?

Facebook pri odhaľovaní nepravdivých informácií spolupracuje s tretími stranami. Na Slovensku to bude medzinárodná organizácia AFP.

Tá je podľa ich stránky globálnou spravodajskou agentúrou, ktorá poskytuje rýchle, presné a podrobné informácie o udalostiach, ktoré formujú náš svet, od konfliktov po politiku, ekonomiku, šport, zábavu a najnovšie prelomy v oblasti zdravia, vedy a techniky.

AFP bude na Slovensku a v Česku jedinou organizáciou, ktorá bude kontrolovať obsah a jeho pravdivosť. Podľa jej zástupcov bude možné niektoré správy odhaliť do hodiny, iné zase do niekoľkých mesiacov, podľa závažnosti overovania. AFP pôsobí od Facebooku nezávisle.

AFP je súčasne certifikovaná Medzinárodnou sieťou na kontrolu faktov a bude mať nastavený svoj vlastný kódex.

 „Boj s nepravdivými správami je záväzok, ku ktorému pristupujeme veľmi vážne. Preto pracujeme na nových spôsoboch, ako zabrániť šíreniu dezinformácií,“ povedal zástupca Facebooku Guido Buelow, manažér rozvoja strategických partnerov pre Európu, Blízky východ a Afriku.

Odhaľovanie dezinformácií sa bude vzťahovať aj na Instagram, ktorého vlastníkom je Facebook. Ak bude príspevok označený za nepravdivý, zakryje ho v news feede a čitateľa upozorní, že príspevok šíri neoverenú informáciu. Následne si bude môcť používateľ prečítať odôvodnenie, prečo AFP vyhodnotilo príspevok ako nedôveryhodný.

Čítaj viac>> Konšpirátorom zablokovali stránky s dosahom 600-tisíc ľudí. Bola odkrytá ich najväčšia sieť webov

zdroj: Guido Buelow/Facebook

Politici a uzavreté skupiny budú krytí

Odhaľovanie faktov na Facebooku a Instagrame bude mať svoje obmedzenia a autenticitu príspevkov od politikov, osobných názorov, satiry alebo uzavretých skupín nebude možné kontrolovať. Členovia skupiny však môžu jednotlivé príspevky nahlásiť na kontrolu.

Čítaj viac >> Konšpiračné weby zarábajú tisíce eur šírením hoaxov, niektoré sa skrývajú za občianske združenia

Facebook tvrdí, že tento systém nie je určený na umlčanie politických debát alebo iných názorov. Ide mu o regulovanie masívneho šírenia nepravdivých informácií, ktoré môžu mať negatívny dopad na spoločnosť.

Na otázku, či sa Guide Buelow nebojí, že dezinformácie budú stále prekvitať kvôli politikom a uzavretým skupinám, ktoré často šíria dezinformácie odpovedá, že ich skúsenosti so súčasným modelom fungujú a dokážu dezinformácie pribrzdiť.

zdroj: Guido Buelow/Facebook

Problémy v Holandsku

Facebook mal s podobným systémom overovania faktov problémy v Holandsku, kde sa po niekoľkých mesiacoch tento proces zastavil. Ako informuje portál Theverge.com, Facebook ešte na prelome septembra a novembra 2019 stratil posledného partnera pre overovanie faktov.

„Aký má zmysel bojovať proti falošným správam, ak nemáte dovolené osloviť politikov?“ pýta sa šéfredaktor portálu nu.nl Gert-Jaap Hoekman. Svoje pochybnosti opísal aj vo svojom blogu. Buelow sa podobného scenára na Slovensku nebojí, pričom súčasne priznáva, že v Holandsku mali problém.

„Dnes pre kontrolu a overovanie faktov hľadáme iných partnerov. Fact-checking je v súčasnosti v Holandsku zastavený,“ hovorí pre Startitup Buelow.

Facebook má aktuálne viac než 50 partnerov po celom svete vo viac ako 40 jazykoch.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá