Zdravá superpotravina obsahuje 2 nevyhnutné vitamíny. Slováci s nízkym príjmom kalórií trpia ich nedostatkom

  • Na vitamíny A a K sa často zabúda, ich funkcie sú nenahraditeľné
  • Deficitom môžu trpieť ľudia v redukčnej diéte
  • Doplní ich chutná nízkokalorická potravina
žena cvičenie, smoothie
Ilustračný obrázok Canva
  • Na vitamíny A a K sa často zabúda, ich funkcie sú nenahraditeľné
  • Deficitom môžu trpieť ľudia v redukčnej diéte
  • Doplní ich chutná nízkokalorická potravina

O dôležitosti vitamín C, B či D sa píše neustále. Pre naše telo sú však dôležité aj ďalšie, tak trocha ignorované vitamíny. Medzi nimi je vitamín K a A. Vitamín K, ktorého funkciu vedci objavili vďaka kurčatám, navyše chýba mnohým ľuďom v nízkotučných diétach.

Ľudia si ho však dokážu doplniť vďaka lacnej zelenine, o ktorej si spoločnosť pre chybu roky myslela, že je železnou bombou. Reč je o špenáte. Aj keď neobsahuje také obrovské množstvo železa, patrí medzi takzvané funkčné zeleniny, keďže pomáha predchádzať rôznym chronickým chorobám. Na čo všetko je dobrý špenát a ako si správne doplniť vitamíny K a A do tela? 

Vitamín krvi

Vitamín K bol objavený v roku 1936 vďaka kurčatám. Totiž tie, ktoré boli kŕmené stravou s nízkym obsahom tukov, trpeli výrazne vyššou krvácavosťou. Vedcov toto podnietilo k skúmaniu pôvodu problému. Vitamín K je kľúčovou súčasťou ľudského organizmu. Tento v tukoch rozpustný vitamín existuje v dvoch prirodzených formách – K1 (fylochinón) a K2 (menachinón) –, pričom každá z nich plní špecifické funkcie v našom tele. Informuje o tom Zdravoteka

Nedostatočný príjem vitamínu K môže mať vážne následky, keďže sa v organizme rýchlo spotrebováva. Hoci je jeho hlavným zásobníkom pečeň, pri nedostatočnom prísune z potravy sa tieto zásoby môžu vyčerpať už v priebehu niekoľkých dní. Práve z týchto dôvodov jeho nedostatkom môžu trpieť ľudia, ktorí držia nízkotučnú diétu.

Vitamín K2 sa vyznačuje širokým spektrom účinkov. Je nenahraditeľný pre kardiovaskulárne zdravie, vývoj kostí a hojenie zlomenín. Okrem toho sa spája s prevenciou chronických ochorení obličiek a niektorých druhov rakoviny. Výskumy naznačujú, že môže mať pozitívny vplyv aj na funkciu pečene, imunitný systém a neurologické ochorenia.

Najznámejšou úlohou vitamínu K1 je jeho zapojenie sa do procesu zrážania krvi. Aktivuje koagulačné faktory II, VII, IX a X, ako aj antikoagulačné proteíny C a S. Jeho nedostatok môže viesť k závažným problémom, najmä u novorodencov. Z tohto dôvodu sa im často podáva krátko po narodení, buď injekčne, alebo perorálne.

Najnovšie štúdie odhalili, že vitamín K1 disponuje aj antioxidačnými vlastnosťami a podporuje tvorbu ATP v mitochondriách. Je však dôležité poznamenať, že tieto účinky môžu byť ovplyvnené užívaním niektorých liekov, ako napríklad warfarínu.

Okrem prirodzených foriem existuje aj syntetická verzia vitamínu K, označovaná ako K3. Tá však môže mať nežiaduce účinky vrátane hemolýzy a poškodenia pečene. Niektoré zdroje uvádzajú aj existenciu vitamínu K4, ktorý je redukovanou formou K3.

Vitamín K
zdroj: Canva

 

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Zdravoteka, slovenskypacient.sk, Medical News Today

Najnovšie videá

Trendové videá