Zdravá superpotravina obsahuje 2 nevyhnutné vitamíny. Slováci s nízkym príjmom kalórií trpia ich nedostatkom

  • Na vitamíny A a K sa často zabúda, ich funkcie sú nenahraditeľné
  • Deficitom môžu trpieť ľudia v redukčnej diéte
  • Doplní ich chutná nízkokalorická potravina
žena cvičenie, smoothie
Ilustračný obrázok Canva
  • Na vitamíny A a K sa často zabúda, ich funkcie sú nenahraditeľné
  • Deficitom môžu trpieť ľudia v redukčnej diéte
  • Doplní ich chutná nízkokalorická potravina

Krásne vlasy aj zdravé oči

Esenciálna živina pre náš organizmus je aj vitamín A, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri mnohých telesných funkciách. Aj na jeho deficit by si mali dať pozor ľudia, ktorí držia akúkoľvek redukčnú diétu, keďže si ho telo nedokáže vytvárať samo. Jediný spôsob, ako ho prijať, je strava. Jeho význam sa prejavuje najmä pri zdraví očí, imunitnom systéme, reprodukcii a raste organizmu, informuje Zdravoteka.

Tento všestranný vitamín možno získať z dvoch hlavných zdrojov: živočíšnej stravy, ktorá poskytuje retinol a retinylestery, a rastlinnej potravy, bohatej na karotenoidy ako betakarotén, alfakarotén a betakryptoxantín. Zdravie pokožky a slizníc je taktiež priamo ovplyvnené prítomnosťou vitamínu A. Jeho metabolit, kyselina retinová, stimuluje diferenciáciu a rast epitelových buniek. Pri nedostatku tohto vitamínu môže dôjsť k vysychaniu a keratóze tkanív.

Zaujímavou, hoci menej známou funkciou vitamínu A je jeho úloha pri metabolizme železa. Podieľa sa na viazaní železa s transferínom, čo umožňuje jeho ďalšie využitie v tele, napríklad pri tvorbe hemoglobínu. Táto funkcia poukazuje na komplexnosť účinkov vitamínu A v ľudskom tele.

siu-clanok-embed id=“942464″]

Pre zdravie očí je vitamín A nenahraditeľný. Podieľa sa na tvorbe zrakových pigmentov rodopsínu a jodopsínu, ktoré umožňujú videnie v tme a farebné vnímanie. Navyše môže pomôcť spomaliť vekom podmienené zhoršovanie zraku, známe ako makulárna degenerácia.

Imunitný systém tiež výrazne profituje z prítomnosti vitamínu A. Kyselina retinová podporuje rast a funkciu T-buniek, ktoré sú kľúčové v boji proti infekciám. Okrem toho je tento vitamín dôležitý pre zdravú reprodukciu a správny vývoj embrya počas tehotenstva. Vitamín A sa podieľa aj na metabolizme kostí, ovplyvňujúc aktivitu osteoklastov a osteoblastov, buniek zodpovedných za prestavbu kostného tkaniva. Je však dôležité dodržiavať odporúčané dávky, pretože nízke, ako aj vysoké hladiny vitamínu A môžu zvýšiť riziko zlomenín. 

Funkčný špenát

A práve špenát je jednou z potravín, ktorá má vysoký obsah vitamínu K1 a A. Iba v 100 gramovej porcii nájdeme až 483 μg vitamínu K a 9380 IU vitamínu A. Navyše, chlorofyl a karotenoidy dodávajú špenátu jeho charakteristickú tmavú farbu a zároveň poskytujú telu silné protizápalové a protirakovinové účinky. Pre tých, ktorí bojujú s cukrovkou, môže byť špenát cenným spojencom. Pomáha totiž znižovať hladinu glukózy v krvi, zvyšuje citlivosť na inzulín a podporuje odbúravanie tukov, informuje portál Medical News Today

Vďaka obsahu kyseliny alfa-lipoovej pôsobí ako silný antioxidant. Špenát však nie je len o vnútornom zdraví. Prispieva aj k vonkajšej kráse, zlepšujúc stav vlasov a pokožky. Vitamín A v ňom pomáha regulovať tvorbu mazu v kožných póroch, čím prispieva k zdravšiemu vzhľadu pleti.

špenát
zdroj: Unsplash/@davidemrich

Najlepší je surový, nemôže ho však každý

Pri príprave špenátu je dôležité mať na pamäti, že tepelná úprava môže ovplyvniť jeho chuť. Na zachovanie maximálneho množstva živín sa odporúča varenie v pare alebo krátke podusenie na panvici. Napriek mnohým výhodám má špenát aj svoje tienisté stránky. Vysoký obsah kyseliny šťaveľovej (oxalátu) môže byť problematický pre ľudí s ochoreniami obličiek alebo obličkovými kameňmi. V týchto prípadoch sa odporúča obmedzenie príjmu oxalátu na 50 mg denne, pričom 100-gramová porcia špenátu túto hranicu prekračuje, informuje slovenskypacient.sk

Okrem spomínaných živín je špenát bohatý aj na vitamíny C, B2 a kyselinu listovú, ako aj minerály mangán, horčík a železo. Ľudia s problémami s kosťami by mali zvážiť pravidelné zaradenie špenátu do svojho jedálnička práve pre jeho priaznivé účinky na kostné zdravie. Špenát tak predstavuje skutočnú zelenú silu v našom jedálničku, prinášajúc množstvo zdravotných benefitov. Je však dôležité konzumovať ho s rozumom a brať do úvahy individuálne zdravotné potreby a obmedzenia.

Zdroje: Zdravoteka, slovenskypacient.sk, Medical News Today

Najnovšie videá

Trendové videá