„Zdravá zbraň“ proti COVID-19: Odborníci dokázali, že bežné doplnky stravy nám môžu pomôcť

  • Izraelskí vedci vyvinuli novú zmes ingrediencií
  • Zinok, meď či chemikálie z ovocia, môžu pomôcť v boji proti vírusom
  • Účinné môžu byť aj takzvané plány rýchlej akcie
korona liečba
Ilustračný obrázok Unsplash/Kate Hliznitsova, Unsplash/@cdc
  • Izraelskí vedci vyvinuli novú zmes ingrediencií
  • Zinok, meď či chemikálie z ovocia, môžu pomôcť v boji proti vírusom
  • Účinné môžu byť aj takzvané plány rýchlej akcie

Izraelskí vedci sa snažia prísť na všetky možné spôsoby, ktorými sa dá bojovať proti ochoreniu Covid-19. Prednedávnom sa im vďaka istému laboratórnemu testu podarilo zabrániť rozmnoženiu vírusu. 

Ako uviedli, podľa nich istý špeciálny doplnok stravy, ktorý obsahuje meď, zinok či chemikálie nachádzajúce sa v zelenine a ovocí, môže výrazne pomôcť v boji proti vírusom. 

Dôležitý krok vpred

Novú štúdiu viedol profesor Ehud Gazit, Eran Bachrach a profesor Daniel Segal spolu s niekoľkými doktorandmi a ďalšími výskumníkmi. Ako informuje portál News Wise, od vypuknutia pandémie Covid-19 sa ľudstvo spolieha najmä na vakcíny, ktoré fungujú na báze RNA. Avšak vírus sa neustále mení, preto sa vyžadujú časté aktualizácie a nové liečby. 

Profesor Gazit, vedúci Centra pre objavovanie drog v Blavatniku na Tel Avivskej univerzite, sa spoločne so svojimi kolegami teda rozhodol, že vyvinie aktívne vakcíny, ktoré budú bezpečné a pre ľudí aj ľahko dostupné. 

vakcína
zdroj: Unsplash/Mufid Majnun

„Na riešenie rýchlych zmien vírusu sme sa rozhodli vyvinúť aktívne vakcíny vyrobené z bezpečných a ľahko dostupných doplnkov stravy, ktoré by znížili vírusovú záťaž v tele. Už roky vieme, že potravinové doplnky obsahujúce zinok môžu zvýšiť imunitu voči závažným, vírusovým a chronickým infekciám a ich potenciálne vážnym následkom,“ uviedol.

Nový doplnok stravy bol testovaný v laboratóriu na bunkách z ľudských pľúc. Vedci ho skúmali spoločne s RNA vírusmi, a to aj vrátane tých, ktoré spôsobujú chrípku či iba obyčajné prechladnutie. Ako informuje portál Times of Israel, vedci prišli na to, že rozmnožovanie vírusu sa v porovnaní s normálnymi okolnosťami znížilo najmenej o 50 %.

„Tieto výsledky sú veľmi sľubné, možno umožnia vývoj perorálne podávanej biologickej liečby. Takýto produkt bude bezpečný, prirodzený a účinný proti niekoľkým typom vírusov, vrátane nových mutácií a variantov – jednoznačne dôležitý krok vpred,“ tvrdí profesor Segal.

Liečba dostupná pre každého

Avšak všetky experimenty boli doteraz vykonávané in vitro, čo znamená, že vírusy sa nenachádzali v ich prirodzenom ale umelom prostredí. Izraelskí vedci sú ale aj napriek tomu optimistickí a veria, že doplnky stravy budú úspešné aj v praxi. 

tabletky
zdroj: Unsplash/Kate Hliznitsova

Čoskoro by chceli spustiť sériu klinických skúšok na ľuďoch. Tento krok by v konečnom dôsledku mohol prispieť k účinnej liečbe, ktorá bude dostupná pre každého.

Vzhľadom na to, že vyvinuté doplnky stravy sú označené ako bezpečné, vedci sa rozhodli uviesť produkt na trh ešte pred konečnými výsledkami plánovaných klinických skúšok. 

„Veríme, že produkt môže slúžiť ako doplnková liečba na zvýšenie účinku existujúcich antivírusových vakcín a liekov,“ uzavrel profesor Barach

Plány rýchlej akcie

Ľudia sú sociálne stvorenia, ktoré sa tešia z prítomnosti iných ľudí. Zúčastňujú sa rôznych skupinových aktivít, ktoré už naďalej odmietajú obmedzovať. Keďže je však vírus stále doslova zakorenený v našom svete, existujú aj iné kroky, ktoré im to umožnia.

Ako uvádza portál The Guardian, vlády musia používať takzvanú povinnú triádu. Ide o testovanie, lieky a vakcíny, ktoré zvládnu ochorenie Covid-19 udržať pod kontrolou. Obzvlášť dôležité je najmä testovanie, keďže to rýchlo identifikuje nakazených jedincov a zabráni rozširovaniu. Mnohých ľudí však odrádza fakt, že testovanie už nie je bezplatné. 

Veľmi dôležité sú aj takzvané plány rýchlej akcie. Tie musia v prípade vzniku nového variantu v podstate čo najrýchlejšie reagovať. V takýchto prípadoch často ide iba o pár dní, ktoré môžu všetko zmeniť. 

rýchlotest
zdroj: Unsplash/@anniespratt

V neposlednom rade je veľmi dôležité aj rýchle testovanie či maskovanie. Ide o veľmi dôležitý aspekt, najmä na ochranu tých, ktorí pracujú v prvej línii. Sú to zdravotníci a sociálni pracovníci, ktorí sa nachádzajú v zraniteľných skupinách. 

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: The Guardian, News Wise, Times of Israel 

Najnovšie videá

Trendové videá