Zdravá Zem spieva, doslova. Vedci zapichli mikrofóny do hliny a zistili zásadné veci

  • Vedci skúmali lesy tak, že ich počúvali
  • Zistili, že stačí pozorne načúvať, ak chceme niečo zmeniť
  • Les sám prezradí, ako zachrániť planétu
lesný chodník brezová pod bradlom
Ilustračný obrázok Startitup
  • Vedci skúmali lesy tak, že ich počúvali
  • Zistili, že stačí pozorne načúvať, ak chceme niečo zmeniť
  • Les sám prezradí, ako zachrániť planétu

Oživenie lesného ekosystému po ťažbe dreva je náročná úloha, ktorá si vyžaduje tvrdú prácu a starostlivé monitorovanie, aby sa zabezpečila obnova biodiverzity. Tradičné metódy monitorovania biodiverzity však môžu byť drahé, rušivé a náročné na zdroje.

Na tento problém ponúkajú sľubné riešenie metódy ekologického akustického prieskumu, známe ako „ekoakustika“, píše Science Alert.

Vedci počúvali les

Ekoakustika je štúdium akustického prostredia a jeho ekologických dôsledkov. Zahŕňa počúvanie a analýzu zvukov produkovaných rôznymi organizmami v ekosystéme. Tieto zvuky môžu poskytnúť cenné informácie o zdraví a rozmanitosti ekosystému vrátane pôdy pod našimi nohami.

V nedávnej štúdii publikovanej v Restoration Ecology výskumníci skúmali účinnosť ekoakustiky pri monitorovaní biodiverzity v pôdnych aj lesných ekosystémoch. Zatiaľ čo akustická technológia sa bežne používa na prieskum vtákov, netopierov a iných zvierat, jej aplikácia v pôdnej ekoakustike na obnovu ekosystémov je obmedzená.

Štúdia sa zamerala na les v Spojenom kráľovstve a jej cieľom bolo porovnať biodiverzitu nedávno odlesnených pozemkov s biodiverzitou obnovených lesných pozemkov. Výskumníci predpokladali, že obnovené pôdy budú vykazovať vyššiu rozmanitosť zvukov, čo naznačuje zdravší a živší ekosystém.

Na zber údajov vedci použili špeciálne „kontaktné“ mikrofóny vložené do zeme na zachytenie vibrácií produkovaných organizmami žijúcimi v pôde. Vytvorili záznamový systém s komorami tlmiacimi zvuk na blokovanie nežiaducich signálov a zaznamenali 378 vzoriek z odlesnených aj obnovených pozemkov.

Výsledky boli povzbudivé, keďže rôznorodosť zvukov zaznamenaných v obnovených pozemkoch bola výrazne vyššia. Potvrdila sa tak hypotéza výskumníkov, že zdravšia pôda by bola akusticky rozmanitejšia.

Načúvaním vieme zachrániť planétu

Monitorovanie zdravia pôdy je kľúčové, pretože tvorí základ našich potravinových systémov a podporuje všetok život na zemi. Organizmy žijúce v pôde hrajú zásadnú úlohu v kolobehu živín a celkovom zdraví pôdy.

Použitím ekoakustiky na monitorovanie podzemnej biodiverzity môžu ekológovia získať cenné poznatky o účinnosti úsilia o obnovu a robiť informované rozhodnutia na ochranu a zachovanie prírody.

Okrem toho má ekoakustické monitorovanie v úsilí o obnovu dôležité dôsledky na zmiernenie zmeny klímy. Lesy fungujú ako zachytávače uhlíka, absorbujú CO2 z atmosféry a ukladajú ho vo svojej biomase a pôde. Degradované alebo odlesnené oblasti na druhej strane výrazne prispievajú k emisiám uhlíka. Obnova týchto oblastí a monitorovanie podzemného života môže pomôcť znížiť emisie a zmierniť dopady zmeny klímy.

Zatiaľ čo ekoakustika v úsilí o obnovu je stále novo vznikajúcou vedou, predstavuje sľubný prístup k obnove ekosystémov. Prijatím nových technológií a metód môže ľudstvo lepšie pochopiť účinnosť obnovy bez toho, aby zasahovalo do prírodného prostredia.

Výzvy, ako je presná identifikácia zdrojov akustických signálov v komplexných zvukových oblastiach, zostávajú, ale pokračujúci pokrok v technológii a metodológii ponúka obrovský potenciál pre ekoakustiku v úsilí o obnovu.

Keď sa ponoríme hlbšie do možností ekoakustiky, máme možnosť využiť silu zvuku na liečenie a obnovu našej planéty. Monitorovaním života v podzemí nerušivým a efektívnym spôsobom možno robiť informovanejšie rozhodnutia o tom, ako chrániť a zachovať prírodu, čím vzniknú možnosti pre zdravšiu a udržateľnejšiu planétu.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Science Alert, Restoration Ecology

Najnovšie videá

Trendové videá