Zdravotná starostlivosť pre pacientov na Slovensku sa stáva nedostupnou. Štátne nemocnice pomaly kolabujú

  • Štátne nemocnice sú kvôli absencii spravodlivej cenotvorby pred kolapsom
  • Zdravotné poisťovne uhrádzajú len 71 percent nákladov štátnych nemocníc
Urgentný príjem a oddelenie v nemocnici
Ilustračný obrázok TASR/Erika Ďurčová, TASR/Henrich Mišovič
  • Štátne nemocnice sú kvôli absencii spravodlivej cenotvorby pred kolapsom
  • Zdravotné poisťovne uhrádzajú len 71 percent nákladov štátnych nemocníc

Bez správne nastavenej cenotvorby v zdravotníctve sa štátne nemocnice blížia ku kolapsu, zdravotná starostlivosť sa pre pacientov stáva nedostupnou a lekári pracujú v nevhodných podmienkach.

To sú podľa tlačovej správy Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) dôsledky súčasného systému platieb zdravotných poisťovní nemocniciam bez ohľadu na ich reálny výkon.

Najrýchlejšie riešenie

Úrad analyzoval tržby šiestich štátnych a štyroch súkromných nemocníc za rok 2020. Z výsledkov analýzy vyplýva, že úhrady od zdravotných poisťovní v priemere pokrývajú 71 percent nákladov štátnych a 92 percent súkromných nemocníc. Úhrady od poisťovní v štátnych nemocniciach nedokážu pokryť ani mzdy a spotrebované nákupy.

Úrad navrhuje ako systémové riešenie čo najrýchlejšie uplatňovať spravodlivú cenotvorbu, čiže DRG úhradový mechanizmus. V medziobdobí do jeho spustenia navrhuje prechodný úhradový mechanizmus, ktorý nemocniciam zabezpečí príjmy aspoň na hranici ekonomicky oprávnených nákladov.

Slovensko je podľa úradu v súčasnosti jedinou krajinou EÚ, ktorá pri úhrade ústavnej zdravotnej starostlivosti nepoužíva DRG systém a nereguluje ceny.

Ako opisuje ÚDZS v správe o činnosti za minulý rok, hospodárnosť v zdravotníctve sa dá zabezpečiť iba transparentnou a férovou cenotvorbou poskytnutých zdravotných výkonov podľa diagnóz, a to ich zatriedením do skupín s podobným medicínskym priebehom a ekonomickými nákladmi.

Tie majú pokrývať personálne náklady všetkých zdravotných pracovníkov, potrebných pri liečení diagnózy, režijné a investičné náklady a primeraný zisk.

Táto cenotvorba je známa pod skratkou DRG (Diagnosis Related Group). „Pre porovnanie, Česká republika používa DRG systém pre ústavnú zdravotnú starostlivosť od roku 2006,“ pripomína úrad v správe.

Krehký systém

Ohodnotením lekárov na Slovensku sa zaoberá aj Slovenská lekárska komora (SLK). Tá pozorne sleduje dostupné informácie o rokovaniach Lekárskeho odborového združenia (LOZ) s ministrami financií a zdravotníctva pod gesciou predsedu vlády.

Ako strešná stavovská organizácia všetkých lekárov na Slovensku dlhodobo dôrazne upozorňuje na nedostatočné ohodnotenie lekárov a dlhodobo podporuje požiadavky na zvyšovanie miezd zdravotníkov.

SLK je presvedčená, že samotné riešenie platov jednej kategórie nemocničných lekárov na stabilizáciu personálu a odvrátenie zhoršujúcej sa situácie v zdravotníctve stačiť nemôže a nebude. Uvádza sa to v tlačovej správe Rady SLK.

lekár
zdroj: Unsplash/Sasun Bughdaryan

Rada SLK navrhuje systémové zmeny v celom rezorte. Poukazuje najmä na nedostatočnú výšku platieb za poistencov štátu, obnovu nielen dvoch štátnych nemocníc či stabilizáciu siete všeobecných a špecializovaných ambulancií.

Ďalej žiada komplexnú podporu ambulancií v čase energetickej krízy. Požaduje stabilizáciu počtu lekárov a ostatných zdravotníkov s analýzou súčasného stavu, ale aj prognózou na najbližšie roky.

Rada SLK považuje za nevyhnutné radikálne zmeny v systéme vzdelávania predovšetkým medikov vyšších ročníkov a sestier.

Zdôrazňuje tiež riešenie investičného dlhu v zdravotníctve a nastavenie reálnych cien za výkony zdravotnej starostlivosti tak, aby pokrývali všetky náklady na prevádzku a rozvoj nemocníc a ambulancií.

SLK vypracovala a v júni prezentovala Koncepciu zdravotníctva v SR. „Opakovane sme žiadali o stretnutie s predsedom vlády, zatiaľ bezúspešne,“ uviedla SLK.

Ako dodali zástupcovia lekárov, zahrávanie sa s trpezlivosťou zdravotníckych pracovníkov a odsúvanie komplexných riešení bude mať čoskoro vážne dopady na fungovanie krehkého systému. 

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá