Zdravotníci nie sú s návrhmi vlády spokojní, Igor Matovič však „uzatvára rozhovory“

  • Igor Matovič uviedol, že s lekármi ďalej neplánuje rokovať
  • Ponuka je vraj nadštandardná
  • Takmer žiadny zo zdravotníkov nie je s návrhmi spokojný
lekári matovič
TASR/Miroslava Mlynárová, Martin Baumann
  • Igor Matovič uviedol, že s lekármi ďalej neplánuje rokovať
  • Ponuka je vraj nadštandardná
  • Takmer žiadny zo zdravotníkov nie je s návrhmi spokojný

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) viac neplánuje rokovať s lekármi o ich platoch. Dostali podľa neho veľmi dobrú ponuku. Uviedol to v piatok (2.9).

Ponuka je nadštandardná

V tejto dobe je ponuka, ktorú sme lekárom dali, veľmi, veľmi nadštandardná. Je to dramaticky viac, ako sme ponúkli komukoľvek v štátnej správe okrem sestričiek, tie percentuálne by mali mať viac,“ povedal Matovič. Na poslednom rokovaní povedal lekárom, že ide o posledné stretnutie.

Minister financií predstavil v auguste návrh zvýšenia platov lekárov v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Lekárom bez atestácie by sa mal koeficient minimálnej mzdy zvýšiť z 1,25 na 1,4-násobok priemernej mzdy.

Pri lekároch s atestáciou mal koeficient zostať rovnaký, a to 2,3-násobku priemernej mzdy. Pri oboch sa mali platy odvíjať aj od odpracovaných rokov.

Šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský po poslednom rokovaní na Úrade vlády SR uviedol, že iná možnosť ako hromadné výpovede neexistuje. Poukázal na to, že vláda na niektoré požiadavky lekárskych odborov stále nepredstavila riešenia. Samotné zvýšenie platov podľa neho problém nevyrieši.

Spokojný nie je nikto

Okrem lekárov však nie sú s návrhmi vlády spokojní ani záchranári či dokonca sestry, informuje TASR. Záchranári žiadajú vyššie zvyšovanie miezd, ako im ponúka vláda. Snahu o úpravu miezd vítajú, pripomínajú však, že musí reagovať aj na rekordnú infláciu.

Okrem toho žiadajú aj reformu záchrannej zdravotnej služby. Vyplýva to zo spoločnej odpovede odborových organizácii pri štátnej bratislavskej a košickej záchranke a Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov, ktorú poslali vláde.

Navrhované koeficienty považujeme za nedostatočné a nemôžeme s nimi súhlasiť,“ píše sa v stanovisku. Záchranári chcú, aby základný koeficient, na ktorý nadväzuje zvyšovanie miezd po rokoch praxe, už pri záchranárovi, ktorý začína pracovať, pokrýval infláciu.

bez loga zachranar
zdroj: SIU

Upozorňujú, že v opačnom prípade neudržíme mladých záchranárov na Slovensku. Pripomínajú tiež, že rozdiel v mzde medzi záchranárom a záchranárom špecialistom musí byť citeľný, nie len kozmetický.

Zástupcovia záchranárov požadujú od budúceho roka ustanovenie mzdových koeficientov začínajúcich na úrovni 1,17-násobku priemernej mzdy a v prípade špecializovaných pracovných činností na úrovni 1,30-násobku priemernej mzdy.

Podľa návrhu, ktorý predstavil minister financií Igor Matovič (OĽANO), by sa koeficient minimálnej mzdy zdravotníckeho záchranára mal zvýšiť z 1,05 na 1,08-násobok priemernej mzdy.

Záchranári pripomínajú, že okrem požiadavky zvyšovania mzdových koeficientov naďalej trvá ich požiadavka reformy záchrannej zdravotnej služby.

Od schválenia Plánu obnovy a odolnosti SR v apríli v roku 2021 sme doposiaľ nevideli a nepocítili žiadne konkrétne realizované kroky a opatrenia zo strany štátu, ktoré by zefektívnili poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti pre pacienta v ohrození života a zdravia,“ upozornili v stanovisku.

Neulahodil ani sestrám

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) taktiež nesúhlasí s predstaveným návrhom zvyšovania miezd. „Predložený návrh nereflektuje na naše požiadavky a ani navrhnutú výšku koeficientov pre jednotlivé kategórie sestier a pôrodných asistentiek,“ upozorňuje komora. Žiada prehodnotenie návrhu a vyzýva na férovú diskusiu.

Podľa prieskumu, ktorý komora zrealizovala, s návrhom miezd nesúhlasí 80 percent z 2 433 sestier a pôrodných asistentiek. „Sestry a pôrodné asistentky jasne deklarovali a deklarujú svoj nesúhlas s predloženým návrhom,“ uviedla komora.

Upozorňuje tiež na to, že návrh nerieši mzdy v ambulantnej starostlivosti vrátane sestier v agentúrach domácej starostlivosti a v zariadeniach sociálnych služieb.

minister lengvarský pri návšteve nemocničného oddelenia
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Navrhnuté zmeny základných koeficientov jednotlivých profesií podľa komory naznačujú, že viaceré profesie si polepšia viac ako sestry, čo je podľa ich slov v rozpore s tvrdeniami vlády.

Podľa nášho názoru sa tým nenapĺňajú deklarované sľuby vlády, že pre nedostatok sestier a pôrodných asistentiek je potrebné ich mzdy výrazne zvýšiť,“ upozornili.

Komora opätovne kritizuje, že nie je na pracovné stretnutia k platom prizývaná. Vylúčenie považuje za neférový a nedemokratický prístup.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá