Zdravotnú poisťovňu čoskoro zmení rekordný počet Slovákov
- Zdravotnú poisťovňu od budúceho roka zmení vyše 146 000 ľudí
- Poistenci pribudnú súkromným zdravotným poisťovniam Dôvera a Union
- Zdravotnú poisťovňu od budúceho roka zmení vyše 146 000 ľudí
- Poistenci pribudnú súkromným zdravotným poisťovniam Dôvera a Union
Zdravotnú poisťovňu od budúceho roka zmení vyše 146 000 ľudí. Poistenci pribudnú súkromným zdravotným poisťovniam Dôvera a Union. Štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) ubudnú. Vyplýva to zo stanoviska Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). TASR o tom informovala jeho hovorkyňa Monika Hudecová.
„ÚDZS v tomto roku eviduje 173 531 prihlášok na zmenu zdravotnej poisťovne. Akceptovaných bolo predbežne 146 401 prihlášok, neakceptovaných bolo 27 130, počet neakceptovaných prihlášok oproti minulému roku klesol. Hlavným dôvodom neakceptácie prihlášky bolo jej späťvzatie, ktoré mohli poistenci tento rok vykonať až do konca októbra, a duplicitne podané prihlášky do viacerých zdravotných poisťovní,“ priblížila.
Pozor na nekalé praktiky
Zdravotnej poisťovni Dôvera od nového roku pribudne 40 876 poistencov. Union zdravotná poisťovňa si zase polepší o 7 873 poistencov. VšZP poistencov ubudne, a to 48 749. ÚDZS skonštatoval, že významnú úlohu pri prepoistení zohrali jednotlivé benefity.
Poukázal na to, že obce s najväčším pomerom prepoistení na počet obyvateľov sú v najchudobnejších regiónoch Slovenska. Často ide podľa neho o obce s vysokým percentom rómskej populácie.
„V obci Sása (okres Revúca) sa v tomto roku prepoistilo takmer 48 percent, v obci Lipovec (okres Rimavská Sobota) takmer 42 percent obyvateľov,“ ozrejmil.
ÚDZS upozornil na nekalé praktiky v prepoisťovacej kampani. Využívajú sa podľa neho často práve v marginalizovaných komunitách. V súčasnosti preveruje podnety od poistencov z marginalizovaných skupín. Tí uvádzajú, že za podanie prihlášky prijali peňažné plnenie od osoby konajúcej za zdravotnú poisťovňu.
„Úrad má pri zistených porušeniach zákona v rámci prepoistenia rozbehnuté viaceré správne konania voči všetkým trom zdravotným poisťovniam, na základe ktorých im budú uložené sankcie,“ uzavrel riaditeľ sekcie dohľadu nad zdravotným poistením ÚDZS Marián Béreš.
Menšia strata pre VšZP
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) by mala po nasadení ozdravných opatrení uzavrieť rok 2023 so stratou menšou ako 16 miliónov eur. TASR o tom informovali z oddelenia komunikácie zdravotnej poisťovne.
VšZP vysvetlila, že po dofinancovaní zdravotníctva o 316 miliónov eur mala znížiť očakávanú stratu na necelých 33 miliónov eur. Súčasné vedenie však považovalo tento výsledok za neakceptovateľný, a preto začalo implementovať ozdravný plán, ktorého cieľom je optimalizovať interné procesy, zefektívňovať hlavnú a prevádzkovú činnosť a racionalizovať organizačné vzťahy vo VšZP.
„Efekt opatrení sa už postupne začína prejavovať a možno konštatovať, že VšZP by nemala uzavrieť tento rok so stratou vyššou ako 16 miliónov eur,“ uviedla generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková.
Výraznejší efekt podľa zdravotnej poisťovne prinesú opatrenia zavádzané v roku 2024, ak budú napĺňané dôsledne a v pripravenom rozsahu. Patrí medzi ne napríklad efektívnejšia lieková politika či úspory pri vybraných zdravotníckych pomôckach.
Štátna zdravotná poisťovňa priblížila, že nové vedenie otvorilo rokovania na obstarávanie centrálne nakupovaných liekov, ktorým končí platnosť zmlúv. Cieľom je podporiť masívny vstup biologicky podobných liekov, tzv. biosimilárov aj generík do centrálneho nákupu tak, aby bolo možné dosiahnuť čo najvyššiu úsporu nákladov. Poisťovňa pripravila aj podklady na rokovania o znížení cien vybraných zdravotníckych pomôcok.
„VšZP zaslala na ministerstvo zdravotníctva návrh zmeny v kategorizácii pri skupine I. Nastavenie indikačných kritérií s návrhom na vyrovnanie cien so sériovo vyrábanými zdravotníckymi pomôckami. Úspora by mala dosiahnuť až 700 000 eur,“ ozrejmila.
Dodala, že v záujme zachovania kontinuity poskytovania ambulantnej zdravotnej starostlivosti sa snaží aj o rovnocenné vzťahy s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.
„Pri vypracovaní revíznych pravidiel v špecializovanej ambulantnej starostlivosti presadzujeme otvorený dialóg. Návrh revíznych pravidiel vo vybraných odbornostiach sa nám postupne darí uzavrieť a veríme, že prijaté zmeny prispejú k budovaniu vzájomne korektných partnerských vzťahov,“ dodala Hlinková.
Na konci septembra, pred dofinancovaním sektora, bola VšZP v strate takmer 108 miliónov eur.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR