Čaká nás enormné zdražovanie, predpoveď šéfa Twitteru šokuje a na pozore by mali byť aj Slováci

  • Zakladateľ Twitteru predniesol desivé varovanie
  • Uvádza, že hyperinflácia zasiahne najprv USA a neskôr celý svet
  • Ceny na Slovensku mali pritom medziročne stúpnuť v priemere až o 4,3 percenta
  • Amerika je na tom ešte horšie. Ministerka financií USA tvrdí, že situácia sa vráti do normálu až budúci rok
Jack Dorsey
TASR/AP/Francois Mori
  • Zakladateľ Twitteru predniesol desivé varovanie
  • Uvádza, že hyperinflácia zasiahne najprv USA a neskôr celý svet
  • Ceny na Slovensku mali pritom medziročne stúpnuť v priemere až o 4,3 percenta
  • Amerika je na tom ešte horšie. Ministerka financií USA tvrdí, že situácia sa vráti do normálu až budúci rok

Zakladateľ sociálnej siete Twitter a zároveň jej generálny riaditeľ Jack Dorsey v piatok večer vydal varovanie pred rastúcou infláciou v USA. Inflácia má tak narásť, že dosiahne dokonca hyperinfláciu. 

„Hyperinflácia všetko zmení. Deje sa to,“ napísal vo svojom tweete Dorsey. Pod jeho príspevkom sa tiež strhla diskusia, kde užívatelia sociálnej siete chceli vedieť o tomto varovaní viac. Dorsey iba stručne vysvetlil, že sa to stane čoskoro v USA a potom aj v celom svete.

Termínom hyperinflácia sa označuje obdobie nadmerného zvýšenia cien tovaru vo veľmi krátkom časovom horizonte. Ide o infláciu, ktorá sa zvyšuje o viac ako 50 % každý mesiac. Pri hyperinflácii je možné sledovať nárast cien každý deň. Je zväčša výsledkom udalostí ako vojna, ochabnutie zásobovania či prírodná katastrofa s fatálnymi dôsledkami. Výsledkom je často pád ekonomiky či meny.

zdroj: Unsplash/Emkal

Najvyššia inflácia za posledných 30 rokov

V USA pritom odborníci už dlhodobo upozorňujú na zvýšenú infláciu za posledný rok. Dorsey je však prvý, kto varoval pred hyperinfláciou. Odborníci sa k takejto predpovedi zatiaľ neprikláňajú.

Portál CNBC informuje, že inflácia spotrebiteľských produktov sa v tomto roku blíži k svojmu 30-ročnému maximu. Oproti minulému roku mali totiž ceny narásť o 5,4 %. Za prijateľný nárast cien sa pritom považujú 2 %.

Dôvodom zvyšovania cien majú byť okrem iného zvyšujúce sa náklady na energie. Najvyšší nárast ceny v Amerike majú mať pohonné hmoty, pričom ich medzimesačný nárast v septembri bol až 1,2 %. Medziročne zdražili o 42,6 %. Obrovský medzimesačný nárast zaznamenalo z potravín mäso, pričom išlo o 3,3 %. To medziročne zdraželo o 12 % percent.

Pocítil si zdražovanie cien?

Dodávatelia nestíhajú, zásielky stoja v prístavoch

Portál Business Insider upozorňuje, že Dorseyho tweet prichádza čase prerušenia dodávateľských služieb, čo spôsobuje zvyšovanie cien. Dodávateľský sektor v Spojených štátov je momentálne ochabnutý z dôvodu, že obyvatelia začali nakupovať a míňať viac peňazí na spotrebiteľské produkty ako zvyčajne. To spôsobilo, že reťazce nestíhajú tovar dopĺňať.

Niektoré nevybavené objednávky stoja v prístavoch a tak brzdia zásobovanie. Spoločnostiam sa nedarí zosúladiť súčasný dopyt spotrebiteľov s ponukou. Dodávatelia tiež bojujú s nedostatkom zamestnancov. V USA chýbajú tisícky zamestnancov, a to hlavne na kľúčových pozíciách. FOX 11 uvádza, že len vodičov nákladných vozidiel chýba 80-tisíc.  

Pred rýchlo rastúcou infláciou varuje aj bývalý minister financií USA Larry Summers. Debatu o stave ekonomiky sa však pokúšala upokojiť aj súčasná ministerka na tomto poste Janet Yellenová. Tá v relácii State of the Union televízie CNN povedala, že očakáva, že inflácia sa opäť vráti na prijateľné percento už v budúcom roku. K obavám bývalého ministra sa neprikláňa.

„Myslím si, že sa mýli. Nemyslím si, že stratíme kontrolu nad infláciou,“ povedala ministerka v relácii. „Je to niečo, čo ich očividne znepokojuje, ale nestratili sme kontrolu.“

bývalá ministerka financií USA
zdroj: TASR via AP Photo/Susan Walsh

Aj Slovensko bojuje s infláciou

Vysoká inflácia pritom nie je problém iba Spojených štátov amerických. Pociťuje ju skoro celý svet, vrátane Slovenska. Nárast spotrebiteľských cien na Slovensku dosiahol v septembri hodnotu 4,6 %, čo je najviac od novembra roku 2011. Informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Vyššie ceny ako v septembri 2020 boli vo všetkých 12 sledovaných odboroch. Hodnotu inflácie medziročne zdynamizoval rast cien potravín o 4,3 %, čo je najvyššia hodnota od mája 2020. Vysoký rast mali tie potravinové skupiny, ktoré významnejšie zvýšili ceny aj voči predošlému mesiacu, a to ovocie, zelenina a mäso.

Najväčšia položka v štruktúre výdavkov slovenských domácností, bývanie a energie, zvýšili rast cien z augustových 2,2 % na septembrových 2,6 %. Táto hodnota rástla piaty mesiac po sebe najmä vplyvom imputovaného nájomného, do ktorého sa premietajú drahšie stavebné materiály, informovala agentúra TASR.

Zdroje: CNBC, Business Insider, CNN, FOX 11, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá