„Zdrogované“ labute odvykačku nezvládli. Časť z nich postihol smutný osud
- Z makového poľa vedľa obce Iža v okrese Komárno odviezli takmer 60 labutí
- Časť z nich uhynula
- Z makového poľa vedľa obce Iža v okrese Komárno odviezli takmer 60 labutí
- Časť z nich uhynula
Na začiatku tohto týždňa vypustili na Patinskom kanáli, vo vzdialenosti približne 15 kilometrov od makového poľa, na slobodu labute schopné lietať. Ako informuje portál Denník N, skupinu vtákov závislú od maku chceli takto zachrániť.
V čase, keď ich odviezli z makového poľa, to vyzeralo tak, že sa ich podarí zachrániť. Tento krok ale nepomohol a časť labutí uhynula.
Nepomohol im ani prevoz na iné miesto
Podľa dobrovoľného ochranára Jánosa Bogára sa mala otrava makom vyplaviť z organizmu týchto živočíchov pár týždňov po tom, ako ich prevezú na iné miesto a prejdú na normálnu stravu. To znamená na vodné a iné netoxické rastliny.
Pri všetkých labutiach sa to ale nepotvrdilo. Zamestnanci Regionálnej veterinárnej správy v Komárne totiž vo štvrtok vytiahli z vody 12 uhynutých labutí. O masovom uhynutí vtákov ich informovala polícia.
Pre Napunk uviedol riaditeľ veterinárov Oskar Slivka, že vzorky, ktoré odobrali z dvoch uhynutých vtákov, poslali na epidemiologické testy do Zvolena, aby mohli vylúčiť vtáčiu chrípku a ďalšie infekcie.
Labutie peklo
O labutiach na makovom poli v Komárne sme ťa informovali iba nedávno. Pestovateľ, ktorému patrí makové pole, uviedol, že mu ničili úrodu za tisícky eur. Keďže sú labute zákonom chránené, nikto si s nimi nedokázal dať rady.
Na každom metri bola jedna labuť. Na makové pole prileteli ešte vo februári tohto roka. Dôvod, prečo navštívili túto „zem“, nebol mak, ale jazierko, ktoré sa po dažďoch na poli vytvorilo. „Postupne prichádzali. Až vyše 200 kusov sme tu napočítali,“ uviedol pre RTVS Bálint Pém, pestovateľ maku.
To, čo sa spočiatku mohlo zdať ako pekné miesto na odpočinok a trávenie jari, sa pre labute čoskoro zmenilo na peklo. Pri jazierku začal totiž rásť mak, ktorý labutiam zachutil.
Labute žerú od koreňov modré aj červené maky. Podľa portálu sa od maku stávali závislé a nedokázali odletieť. Hýbali sa len pomaly z miesta na miesto, potácali sa ako zdrogované a niektoré hynuli.
„Celá rastlina maku je toxická okrem semena. Tie labute to nerozoznávajú a týmto škodia sebe,“ uviedol pestovateľ. Škodu spôsobujú nielen sebe na zdraví, ale aj majiteľovi a pestovateľovi poľa. Po labutiach ostalo plné pole maku prázdne. „Momentálne je škoda už vyše päť hektárov,“ povedal Pém.
Majiteľovi škodu nepreplatia
Behom štyroch mesiacov labute skonzumovali mak v hodnote približne 10-tisíc eur. Napriek tomu, že labuť je zákonom chránená, majiteľovi škodu nepreplatí nikto. Ani poisťovňa, ani štát.
„Škody spôsobené týmto chráneným živočíchom sa na Slovensku vyskytujú len ojedinele, preto labute nepatria na zoznam živočíchov, za ktoré štát prepláca náhradu,“ povedal portálu RTVS hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.
„Pestovateľ by si mal požiadať na budúcu sezónu o výnimku na plašenie chráneného živočícha. Tie, ktoré tam má teraz, môže iba ručne plašiť, nedá sa momentálne nič viac robiť,“ uviedol pre portál Ján Kaľavský zo Štátnej ochrany prírody.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Denník N, SIU