Zdroje z Pentagónu tvrdia, že minister obrany zdieľal utajené informácie. Kauza „Signalgate“ pokračuje
- Podľa Pentagónu Hegseth zdieľal prísne tajné informácie o nálete v Jemene
- The Atlantic zverejnil ďalšie šokujúce správy z aplikácie Signal

- Podľa Pentagónu Hegseth zdieľal prísne tajné informácie o nálete v Jemene
- The Atlantic zverejnil ďalšie šokujúce správy z aplikácie Signal
Odhalenie, že kľúčoví členovia Trumpovej bezpečnostnej rady zdieľali utajované vojenské informácie cez šifrovanú aplikáciu Signal, vyvolalo šok v obranných kruhoch aj medzi verejnosťou.
Ide o najväčší únik operatívnych údajov od čias aféry s Hillary Clintonovou a jej súkromným e-mailovým serverom. Tentokrát však nejde len o porušenie predpisov – mohlo ísť o vážne ohrozenie životov amerických vojakov.
Bomba skôr, než dopadla
Všetko začalo správou denníka The Atlantic, ktorá publikovala detailné textové správy zo skupinového chatu na Signale. V čase, keď americké stíhačky F-18 ešte len čakali na pokyn k náletu na pozície húsíov v Jemene, minister obrany Pete Hegseth už v chate písal: „Počasie je PRIAZNIVÉ. Práve som POTVRDIL s CENTCOM, že misia má zelenú.“
O 12:15 ET nasledoval ďalší oznam: „F-18 štartujú (1. vlna útoku)“, a o dve hodiny neskôr padli prvé bomby. Tieto informácie, podľa obranných expertov, mali zostať výlučne v prísne klasifikovanom režime. Ako uviedol jeden z bývalých veliteľov armády USA: „Kým sa nálet neuskutoční, je každý detail absolútne utajovaný – závisia od toho životy našich pilotov.“
Podľa informácií spravodajstva CNN priamo z Pentagónu obsahovali správy detaily o konkrétnych zbraňových systémoch a časoch útokov. „Ide o operačné plány, ktoré sú vysoko utajené kvôli ochrane príslušníkov ozbrojených síl,“ povedal jeden z obranných činiteľov.
Ďalší zdroj oboznámený s prípadom potvrdil, že videl dokumenty rozosielané v Pentagóne. Tie boli označené ako tajné a obsahovali tie isté údaje, ktoré Hegseth zverejnil v skupinovom chate. „Tieto informácie boli klasifikované už v čase, keď boli zdieľané pod úrovňou hlavných predstaviteľov,“ povedal.
„Toto je úroveň informácií, za ktorú by akýkoľvek vojak v uniforme čelil vojenskému súdu,“ dodal ďalší predstaviteľ obrany. „Takúto úroveň informácií neposkytujeme v neklasifikovaných systémoch, aby sme chránili životy a bezpečnosť príslušníkov vykonávajúcich tieto útoky.“
Odpoveď Bieleho domu
Reakcia Bieleho domu bola okamžitá – minimalizovať. Trump označil celú kauzu za „hon na čarodejnice“ a vyhlásil, že Hegseth „s tým nemal nič spoločné“. Jeho hovorkyňa Karoline Leavitt šla ešte ďalej, keď označila reportéra The Atlantic za „Trump-hatera, ktorý šíri senzácie“.
Aj keď národná bezpečnostná rada potvrdila autenticitu správ, Leavitt trvala na tom, že „nešlo o vojenské plány“. Riaditeľka CIA Tulsi Gabbard, jedna z účastníčok chatu, vyhlásila pred výborom, že „neboli zdieľané žiadne klasifikované informácie, žiadne zdroje, metódy, ciele ani plány“.
Napriek tomu redakcia The Atlantic priznala, že jedno citlivé číslo radšej vynechali. Ako povedal Jeffrey Goldberg: „CIA nás síce požiadala, no rozhodli sme sa tak sami – no keď vláda tvrdí, že nič nebolo tajné, nech čitatelia posúdia sami.“
Dáta činiteľov boli verejne dostupné
Do celej aféry ešte prilial olej nemecký magazín Der Spiegel. Ten odhalil, že súkromné dáta hlavných účastníkov chatu – Waltza, Hegsetha a Gabbardovej – boli dostupné online. Ich mobilné čísla, e-maily a dokonca aj heslá sa nachádzali v rôznych únikoch dát a cez komerčné databázy.
Zvlášť alarmujúci bol fakt, že Hegsethovo číslo bolo aktívne len pár dní pred incidentom a viedlo k účtu na WhatsAppe, ktorý zmazal len nedávno. Der Spiegel upozorňuje, že tieto údaje mohli byť zneužité na inštaláciu špionážneho softvéru. A to práve v čase, keď sa cez Signal preberali najcitlivejšie plány Pentagonu.
Nie je vylúčené, že cudzie tajné služby priamo sledovali komunikáciu počas prípravy náletov z 15. marca. A ako vyšlo najavo, do chatu bol omylom pridaný aj novinár – čo len znásobilo chaos a narušilo dôvernosť výmeny informácií.
Nezodpovednosť, alebo systémový problém?
Zatiaľ čo prezident Trump situáciu zľahčuje, Senátna komisia pre ozbrojené sily požaduje vyšetrovanie. Senator Roger Wicker potvrdil, že s demokratickým kolegom požiadali o interné preverenie celej konverzácie a žiadajú utajený brífing: „Na základe môjho posúdenia bola zdieľaná informácia natoľko citlivá, že by som ju považoval za klasifikovanú.“
Čo sa na prvý pohľad javí ako digitálna chyba, má však ďalekosiahle dôsledky: ohrozenie personálu, oslabenie dôveryhodnosti americkej obrany a precedens. Ten môže legitimizovať nezodpovedné nakladanie s utajovanými skutočnosťami.
Ako podotkol vojenský analytik CNN Cedric Leighton: „Tieto detaily majú všetky znaky vojenského plánu. A to znamená, že sú klasifikované. Bodka.“
Čítajte viac z kategórie: Donald Trump
Zdroje: The Atlantic, CNN, Der Spiegel