Žeby vedci konečne objavili liek na rakovinu?
- Tímu vedcov z Johannes Gutenberg University v Mainz, Nemecku, sa podarili prvé dôležité kroky k nájdeniu univerzálnej vakcíny proti rakovine.
- Tímu vedcov z Johannes Gutenberg University v Mainz, Nemecku, sa podarili prvé dôležité kroky k nájdeniu univerzálnej vakcíny proti rakovine.
Prvé výsledky z testov na človeku naznačujú, že nová technika by mala zaktivizovať pacientov imunitný systém, ktorý by mal bojovať proti tejto zákernej chorobe.
Táto potenciálna vakcína sa bude podávať ľuďom, ktorým sa už rakovina zistila. V podstate to funguje na princípe vyslania malých „šípok“ obsahujúcich časti RNA extrahované z pacientových rakovinových buniek, keďže sa predpokladá, že nimi dokážu prebudiť pacientov imunitný systém a donútiť ho aby začal napádať podobné škodlivé bunky v celom tele. A zakódovanie RNA už dnes nie je problém, predpokladá sa, že v prípade potreby sa dokáže vygenerovať akákoľvek RNA.
foto: tc.pbs.org
Aj keď liečba imunoterapiou, kedy imunitný systém pacienta napáda rakovinotvorné bunky, nepatrí medzi nové druhy liečby, celkový postup bol finančne nákladný a náročný na čas. Táto nová metóda by mala byť lacnejšia, rýchlejšia a efektívnejšia.
Prečo sa však imunitný systém nepostará o rakovinu sám?
Hlavným dôvodom je, že rakovinové bunky sú veľmi podobné normálnym bunkám a preto ich imunitný systém nebude napádať. Preto sa do vakcíny používa antigén, ktorý vyvoláva tvorbu protilátok a vyvoláva tak aj imunitnú odpoveď. Celý proces funguje na báze obalenia RNA rakoviny hrubšou membránou kyseliny, vďaka čomu dostane malý negatívny náboj. Vďaka náboju sa dostane k dendritickým imunitným bunkám, lymfatickým uzlínám a kostnej dreni. Ktoré ukážu bielym krvinkám cieľ a v podstate ich dajú do pozoru, aby vyhlásili poplach a podobné bunky začali napádať.
zdroj: diamond.ac.uk
Tím vedcov testoval vakcínu na troch pacientoch s melanómom, zhubným nádorom vyskytujúcim sa na koži. Úlohou tohto testu však nebolo zistiť či je vakcína plne účinná, ale či ju ľudské telo znesie. Výsledky testu boli sľubné. Vedľajšie účinky boli miernejšie než tie pri chemoterapii.
Aktuálne musí tím čakať 12 mesiacov na zhodnotenie výsledkov testu. Ak budú tie pozitívne, nastanú ďalšie klinické testy zamerané na samotný účinok na rakovinotvorné bunky. Takže ich čaká ešte dlhý proces testovania a hodnotenia výsledkov.
Aj keď nemôžeme hovoriť ešte o úplnom nájdení lieku na rakovinu, dáva nám nová vakcína ďalšiu nádej pri liečení tejto zákernej choroby.
zdroj: sciencealert.com, titulná fotka: nerdreactor.com
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko