Zelenského hrdinský obraz sa ruskej propagande nedarí zničiť. Vinia ho z miliardárstva (NEWSLETTER)

  • Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov čelí nezvyčajnej kritike
  • Aký je skutočný majetok Zelenského?
  • Marine Le Penova má vo voľbách väčšie šance ako naposledy
  • Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov čelí nezvyčajnej kritike
  • Aký je skutočný majetok Zelenského?
  • Marine Le Penova má vo voľbách väčšie šance ako naposledy

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Utajená vojna v Kremli: V kruhu Putinových najbližších to vrie, stráca prezident kontrolu?
  • Skutočné majetky Zelenského: Rusi tvrdia, že je miliardár
  • Dcéra diabla a milovníčka mačiek. Marine Le Penová zo strany vyhodila vlastného otca

Peskov ako „nepriateľ ľudu“

Činy Vladimira Putina sa dotýkajú celého sveta. Avšak, prístup k ruskému prezidentovi má málokto. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov je jeden z mála ľudí, ktorí sa k Putinovi priamo dostanú.

Dnes sa však zdá, že prezident stráca kontrolu nad svojimi najbližšími spolupracovníkmi. Nenávisť šíri nenávisť a vojna na Ukrajine možno rozpútala ďalšiu vojnu – priamo v Kremli. Dianie v oficiálnom sídle ruského prezidenta vyvoláva mnohé otázky.

Jedným z dôvodov by mohlo byť aj nepriateľstvo, ktoré vzniká voči Peskovi. Aj keď v prípade Ruska je celkom zvláštne hovoriť o mieri, samotného hovorcu ľudia poznajú ako umierneného a slušného diplomata.

[siu-newsletter]

To sa však niektorým ľuďom v Kremli nepáči. Obviňujú ho, že „nie je dosť patriotický“. Špekuluje sa dokonca, že Peskov, ktorého Putin familiárne nazýva „Dimo“, by mohol prísť o prácu.

Kameňom úrazu sa stal rozhovor pre britskú Sky News, kde Peskov priznal, že ruským vojakom sa nedarí tak, ako očakávali, a straty na životoch sú vysoké. Týmto výrokom pravdepodobne trafil priamo do stredu terča.

Reakcia na seba nenechala dlho čakať a tajomník Generálnej rady vládnej strany Jednotné Rusko Andrej Turčak na svojom telegramovom účte prišiel s nezvyčajným nápadom – exkurziou na Donbas. Na východ Ukrajiny chcel poslať nemenovanú „tribúnu Moskvy“. Každému ale bolo jasné, že išlo o Peskova.

Ďalším previnením Peskova mal byť rozhovor na stanici Bielorusko-1, kde hovoril o televíznom moderátorovi Ivanovi Urgantovi, ktorý odsúdil ruskú agresiu a odišiel do zahraničia.

Peskov odmietol kritiku, ktorá sa na moderátora začala valiť. Dokonca uviedol, že v Rusku je „množstvo jastrabov“, ktorí by chceli ľudí hneď „trestať“. Niekomu by sa však mohlo zdať, že do tejto skupiny sa pod vplyvom udalostí posledných týždňov zaradil aj samotný Putin.

Nejde o prvý konflikt, ktorý sa v prostredí Kremľa odohráva. Ak sa chceš dozvedieť viac o tom, čo sa v Kremli odohráva, prečítaj si náš článok.

hovorca Putina
zdroj: Flickr/Alex Kirilov

Pochybujú o jeho majetku

Presuňme sa na druhú stranu – k našim susedom na Ukrajinu. Hlavou tohto štátu je človek, ktorý si už v prvých dňoch ruskej invázie získal obdiv celého demokratického sveta. Nebude zvláštne, keď povieme, že právom.

Práve Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny, bez váhania odmietol americkú ponuku na evakuáciu. V tom čase uviedol, že nepotrebuje odvoz, ale zbrane.

Ako to už býva zvykom, čím viac sa človek dostane do povedomia ľudí, tým viac spoločnosť špekuluje o jeho živote. Výnimkou nie sú ani majetky, ktoré niektorí zvládli preskúmať od začiatku do konca.

Zelenskyj má skrývať skutočne bohatý majetok, domy, jachty aj lietadlá. Odhady internetových odborníkov sa pohybujú v sumách od 1,5 milióna až do výšin 1,5 miliardy dolárov.

Zelenskyj
zdroj: TASR/AP/Ukrainian Presidential Press Office via AP

A čo za takým veľkým majetkom vidia? No predsa korupciu. V skutočnosti však ide o dezinformátorov. Forbes uvádza, že sa ukrajinský prezident medzi miliardárov neradí. Asi ťa neprekvapí, že za vyjadreniami o prezidentovom majetku stoja ruskí propagandisti.

Záhadne sa im podarilo zistiť, že Zelenskému patrí päť luxusných jácht, tri súkromné lietadlá a pochváliť by sa vraj mohol aj 60 miliónmi dolárov, ktoré má v akciách rôznych spoločností.

Možno by sa aj pochválil, keby mal čím. Forbes totiž nenašiel žiadne dôkazy o tom, že by ukrajinský prezident vlastnil majetok v takej vysokej hodnote.

Napokon, portál prišiel s odhadom reálnych majetkov Zelenského. Viac o tom, čím ukrajinský prezident disponuje, si prečítaš v našom článku.

Vyhodila vlastného otca

Aj napriek tomu, že svet vo veľkom sleduje dianie na Ukrajine, dejú sa aj iné veci. Jednou z nich sú prezidentské voľby vo Francúzsku, ktoré sú pravdepodobne jednou z najočakávanejších politických udalostí kalendárneho roka 2022.

Je to tak práve z dôvodu, že po odchode Angely Merkelovej do politického dôchodku je mimoriadne dôležité, kto bude v Elyzejskom paláci, keďže Francúzsko je spolu s Nemeckom najdôležitejším hráčom Európskej únie, obzvlášť po odchode Veľkej Británie.

Obsadenie nedeľných volieb je totožné s tým v roku 2017. Proti úradujúcemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi sa znova postaví Marine Le Penová, ktorá pred piatimi rokmi utŕžila zdrvujúcu porážku.

Tentokrát však volebné prieskumy predpovedajú podstatne tesnejší duel. My sme si pripravili politický príbeh tejto 53-ročnej Francúzsky. Zaujímavé je, že k politike sa dostala v dobe, keď sa väčšina dievčat ešte hráva s bábikami.

Podnietil to útok na Jean-Marie Le Pena a jeho rodinu, kedy samotný výbuch piatich kilogramov dynamitu roztrhol celú prednú časť budovy. Práve tento moment bol pre mladú Marine zlomovým.

Kandidátka na prezidentku je známa tým, že je vo svojich názoroch mimoriadne tvrdá. Za to môžu situácie z mladosti, napríklad aj moment, kedy od nej a jej sestier odišla matka a prerušila s nimi akýkoľvek kontakt.

Marine sa napokon rozhodla pre štúdium práva a po šiestich rokoch sa stala členkou otcovej strany Národný front, kde pracovala na právnom oddelení. Na jednej pozícii však nezostala – postupne sa stala podpredsedníčkou strany, následne poslankyňou Európskeho parlamentu a potom aj poslankyňou vo francúzskom Národnom zhromaždení.

Francúzsko Marine Le Penova
zdroj: TASR/AP

Spolu s upevňovaním postavenia prichádzali aj rozdiely medzi ňou a jej otcom. Marine totiž nesúhlasila s otcovými názormi na nacistickú históriu. Pohár trpezlivosti pretiekol, keď Jean obhajoval tézu, že nacistické koncentračné tábory boli iba detailom histórie druhej svetovej vojny.

Následne ho zo strany vyhodila jeho vlastná dcéra a sama sa stala jej novou líderkou. Príbeh Marine Le Penovej je však oveľa rozsiahlejší. Prečítať si ho môžeš v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Trendové videá