Zelenskyj má požiadať NATO o nepriame zapojenie sa do vojny. Západ čaká kľúčové rozhodnutie
- Ukrajina chce, aby NATO odrážalo ruské raketové útoky
- O porušenie medzinárodného práva by nešlo
- Zelenskyj má o pomoc požiadať na oslavách Dňa D
- Ukrajina chce, aby NATO odrážalo ruské raketové útoky
- O porušenie medzinárodného práva by nešlo
- Zelenskyj má o pomoc požiadať na oslavách Dňa D
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa chystá na budúci mesiac zúčastniť osláv Dňa D vo Francúzsku, po ktorých sa presunie na summit G7 v Taliansku, uviedli pre portál Politico zdroje oboznámené so situáciou.
Táto informácia je prekvapivá, keďže Zelenskyj nedávno zrušil zahraničné cesty kvôli ruskej ofenzíve v Charkove. Ukrajina však naliehavo potrebuje medzinárodnú podporu a táto cesta mu poskytne príležitosť stretnúť sa s globálnymi lídrami, vrátane prezidenta USA Joea Bidena, aby prezentoval ukrajinské potreby a požiadavky.
NATO proti Rusku
Oslavy zrejme prinesú jednu významnú udalosť. Jedným z hlavných cieľov Zelenského návštevy bude totiž žiadať o zvýšenú vojenskú pomoc zo strany Západu a apelovať na NATO, aby odrážalo ruské raketové útoky, podobne, ako to urobili USA a Spojené kráľovstvo v prípade Iránskeho útoku na Izrael.
V rámci medzinárodného práva by teoreticky nemalo ísť o priame zapojenie sa Západu do konfliktu. Rovnako bude požadovať, aby Spojené štáty a európske krajiny zhromaždili ruské aktíva na financovanie obrany a obnovy Ukrajiny.
Zelenského prítomnosť na oslavách Dňa D vo Francúzsku bude mať tiež silný symbolický význam. Svetoví lídri sa zhromaždia na normandskom pobreží, kde pred 80 rokmi začala najväčšia obojživelná invázia v histórii, ktorá viedla k porážke nacistického Nemecka. Táto udalosť pripomenie obete, ktoré boli potrebné na zastavenie Hitlerovho postupu.
Poľské ministerstvo zahraničných vecí pred časom takisto informovalo, že Ukrajina požiadala NATO o zostrelenie ruských rakiet z ich územia. Ako uvádza web Ukrajinská pravda, poľský novinár Paweł Wroński to potvrdil v rozhovore pre rozhlasovú stanicu RMF FM.
Podľa Wrońského Ukrajina žiada svojich susedov, aby použili svoje vojenské a protivzdušné systémy na zostrelenie ruských rakiet letiacich nad ukrajinským územím. Diskusia o tejto žiadosti je však zložitá a zahŕňa rôzne technické a právne otázky. „Čo sa stane, ak trosky takejto rakety zničia niekomu majetok alebo spôsobia niekomu smrť? Pretože v konečnom dôsledku sa raketa vo vzduchu nerozpustí,“ spytoval sa v rozhovore Wroński.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba sa v stredu zaoberal výzvou Kyjeva k svojim partnerom na zostrelenie ruských rakiet, pričom navrhol, že ak nechcú vykonať tento krok, existuje aj iné riešenie.
Prezident Zelenskyj verí, že pomoc NATO pri zostreľovaní ruských rakiet nad Ukrajinou by mohla zmierniť nedostatok ukrajinskej protivzdušnej obrany bez toho, aby NATO vtiahla do priameho konfliktu. Zelenskyj tiež vyjadril nepochopenie, prečo NATO zostrelilo iránske rakety a drony smerujúce na Izrael, ale váha urobiť to isté v prípade Ukrajiny.
Boje v Charkove
Ruské sily nepostúpili viac ako osem kilometrov od hraníc v severnej časti Charkovskej oblasti, kde majú v úmysle vytvoriť „nárazníkovú zónu“ namiesto toho, aby postupovali hlbšie. V najnovšej správe o vojne na Ukrajine to konštatujú analytici amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).
Podľa analytikov tempo ruských útočných operácií v severnej časti Charkovskej oblasti pokleslo po tom, čo Rusi pôvodne obsadili Ukrajincami menej bránené oblasti. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ukrajinskí vojenskí predstavitelia však medzičasom uviedli, že ukrajinské sily čiastočne stabilizovali situáciu v severnej časti Charkovskej oblasti, ktorá hraničí s Ruskom.
Ruské sily dosiahli od 10. mája taktické úspechy v severnej časti Charkovskej oblasti v lokalitách, kde ukrajinské sily zámerne nevytvorili významné obranné línie.
Zdroje: Politico, SITA