Zelenskyj prekvapil svet. Naznačil ochotu ukončiť vojnu výmenou za členstvo v NATO
- Zelenskyj navrhuje členstvo Ukrajiny v NATO pre neokupované územia ako cestu k prímeriu
- Okupované oblasti by sa riešili diplomatickou cestou
- Zelenskyj navrhuje členstvo Ukrajiny v NATO pre neokupované územia ako cestu k prímeriu
- Okupované oblasti by sa riešili diplomatickou cestou
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po prvýkrát naznačil, že by mohol prijať dočasnú stratu časti územia pod ruskou kontrolou, keby zvyšok Ukrajiny mohol byť chránený pod „dáždnikom NATO“.
V exkluzívnom rozhovore pre britskú televíziu Sky News Zelenskyj vyjadril ochotu rokovať o mierovej dohode, ktorá by zastavila „horúcu fázu vojny“.
„Ak chceme zastaviť aktívne boje, musíme okamžite dostať pod ochranu NATO územie, ktoré máme pod kontrolou,“ vyhlásil prezident.
NATO ako kľúčový hráč
Zelenskyj zdôraznil, že členstvo Ukrajiny v NATO by muselo uznať medzinárodne uznávané hranice krajiny, a zároveň priznal, že okupované oblasti by do dohody zatiaľ nepatrili.
„Ostatné územia môžeme získať späť diplomatickou cestou,“ dodal. Tento návrh prichádza v čase, keď ruské jednotky stále kontrolujú približne pätinu ukrajinského územia, vrátane Donbasu a Krymu.
Zelenskyj tiež varoval pred možným návratom ruskej agresie, ak by NATO nezakročilo: „Putin sa vráti, ak nebudeme pod ochranou NATO. Ukrajina túto ochranu naliehavo potrebuje,“ povedal.
Trumpov návrh a zmena dynamiky
Rozhovor prichádza krátko po víťazstve Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách, čo môže priniesť zmenu v prístupe USA k vojenskému konfliktu. Podľa medializovaných správ by Trump mohol presadzovať plán, podľa ktorého by Ukrajina postúpila okupované územia Rusku výmenou za členstvo v NATO.
Zelenskyj sa k tejto myšlienke vyjadril diplomaticky: „Musíme pracovať s novým prezidentom USA, aby sme mali silného podporovateľa. Chcem s Trumpom priamo komunikovať a prediskutovať naše nápady,“ uviedol Zelenskyj.
Prelom v Zelenského postojoch?
Tento návrh predstavuje významnú zmenu v doterajšej politike ukrajinského prezidenta, ktorý doteraz striktne odmietal akékoľvek územné ústupky.
„Ukrajinská ústava taký krok neumožňuje,“ vyhlásil Zelenskyj už skôr a dodal, že akékoľvek rozhodovanie o osude týchto oblastí by muselo byť založené na slobodnom a spravodlivom referende.
Analytici sa zhodujú, že tento nový prístup môže byť výsledkom zhoršujúcej sa vojenskej situácie Ukrajiny, ktorá čelí pomalému, ale vytrvalému postupu ruskej armády východne od Dnepra.
„Ukrajinské sily boli v posledných mesiacoch na ústupe. To môže tlačiť Kyjev k pragmatickým rozhodnutiam,“ uviedol pre televíziu analytik Charles Lister.
Reakcie Moskvy a výzvy pre budúcnosť
Moskva však pokračuje v odmietaní akýchkoľvek kompromisov, ktoré by zahŕňali návrat kontrolovaných území. Ruské vedenie trvá na tom, že územia, ktoré anektovalo, zostanú pod jeho správou a že ich odovzdanie Ukrajine nie je na stole.
Zelenskyj vo svojej vízii trvá na tom, že NATO je kľúčom k dlhodobej bezpečnosti. „Aby sme mohli pokračovať v diplomacii, potrebujeme záruku, že nás nikto nemôže napadnúť. A tá záruka je NATO,“ vyhlásil ukrajinský prezident.
Táto ponuka zo strany Kyjeva je však len začiatkom potenciálne dlhých a komplikovaných rokovaní, ktoré si vyžiadajú podporu Západu a rozhodnú o budúcnosti Ukrajiny.
Ako sám Zelenskyj povedal: „Musíme hľadať nové modely a pripraviť sa na ťažké rozhodnutia.“ Budúcnosť konfliktu tak zostáva v rukách medzinárodných mocností a ich ochoty reagovať na tento odvážny návrh.
Zdroj: Sky News