Zem a Slnko majú dvojníkov. Vedci dúfajú, že konečne potvrdia možnosť existencie mimozemského života
- Vedci z Inštitútu Maxa Plancka pre výskum slnečnej sústavy objavili planétu a hviezdu, ktoré majú mimoriadne podobné charakteristiky ako Slnko a Zem
- Podľa správy, ktorú vydali, by to mohlo naznačovať možnosť existencie života aj niekde inde než len na planéte Zem
- Vedci z Inštitútu Maxa Plancka pre výskum slnečnej sústavy objavili planétu a hviezdu, ktoré majú mimoriadne podobné charakteristiky ako Slnko a Zem
- Podľa správy, ktorú vydali, by to mohlo naznačovať možnosť existencie života aj niekde inde než len na planéte Zem
Vedci odhalili vzdialenú planétu a hviezdu, ktoré nápadne pripomínajú vzťah medzi Slnkom a Zemou. Podobnosti planéty zvanej KOI-456.04 so Zemou sú početné. Experti na základe tohto poznatku dúfajú, že by konečne mohli preukázať existenciu života vo vesmíre.
Telesá tvoria zrkadlový odraz Zeme a Slnka
Správu publikovali vedci z Inštitútu Maxa Plancka pre výskum slnečnej sústavy v nemeckom Göttingene. Inštitút novonájdenú hviezdu a planétu opisuje ako „zrkadlový odraz“ Zeme a Slnka. Obe tieto telesá sú od Zeme vzdialené približne 3 000 svetelných rokov.
Vedcom z celého sveta sa doposiaľ podarilo objaviť viac ako 4 000 exoplanét, teda planét existujúcich mimo slnečnej sústavy. Obzvlášť veľký vedecký záujem sa niekoľko rokov týka snahy nájsť planétu podobnú tej našej. Mnohí experti sa domnievajú, že takýto objav by mohol dokázať existenciu života mimo Zeme.
Podobnosti so Slnkom sú neprehliadnuteľné
KOI-456.04 obieha okolo hviezdy, ktorá je podobná Slnku. Táto hviezda, nazývaná Kepler-160, vyžaruje veľa viditeľného svetla, čo hviezdy vo väčšinách exoplanét zvyčajne nerobia. Kepler-160 je okrem toho približne rovnako veľká ako Slnko, pričom polomer Slnka je väčší len o 10 percent.
Hviezda Kepler-160 sa líši aj povrchovou teplotou. Podľa správy je o 300 stupňov chladnejšia než Slnko. Tieto zistenia sú mimoriadne dôležité, pretože väčšina hviezd v exoplanetárnom priestore je malá a slabá. Obvykle tiež vyžarujú infračervené žiarenie. Experti takéto hviezdy nazývajú „červenými trpaslíkmi“.
KOI-456.04 spĺňa podmienky hostiteľskej planéty
V tomto bode sa naskytá vysvetlenie, prečo doposiaľ nebol objavený život aj na iných planétach. Hviezdy zvané červení trpaslíci totiž vyžarujú žiarenie, ktoré doslova usmaží všetky planéty v ich blízkosti. Keďže sú však červení trpaslíci v porovnaní so Slnkom menšie a slabšie hviezdy, planéty musia byť relatívne blízko, aby získali dostatok tepla a svetla pre život organizmov.
To vedie k ďalšiemu problému. Čím bližšie je totiž planéta k svojej hostiteľskej hviezde, tým je pravdepodobnejšie, že bude ovplyvnená jej gravitáciou. To podľa vedcov vedie k nekontrolovateľnému vulkanizmu, ktorý by dokázal úplne zmariť akékoľvek zárodky života.
Na to, aby bol život vo vesmíre možný, je potrebná planéta, ktorá dokáže rotovať okolo hviezdy správneho typu. Zároveň musí byť dodržaná správna vzdialenosť medzi hviezdou a planétou, aby nedošlo ku spomenutým rizikám. To je dôvod, prečo je KOI-456.04 taká zaujímavá. Spĺňa totiž všetky podmienky.
Objav by mohol priniesť ďalšie zaujímavé fakty
KOI-456.04 má so Zemou spoločné aj orbitálne obdobie, teda obdobie určujúce, ako dlho trvá jeden rok. Vedci sa domnievajú, že na novoobjavenej planéte rok trvá 378 dní, čo je len o niečo viac než na Zemi. „Je pravdepodobné, že KOI-456.04 dostáva podobné množstvo svetla ako Zem, čo je 93 percent,“ vysvetlili vedci v správe.
Vedúci autor štúdie René Heller okrem iného podotkol, že KOI-456.04 je relatívne veľký v porovnaní s inými exoplanetárnymi telesami. Údajne je planéta dokonca dvakrát väčšia než Zem. Ostatné exoplanéty, ktoré vedci doposiaľ objavili, sú enormne veľké a teda nie príliš prívetivé pre život.
Tento objav je skutočne prelomový a mohol by byť počiatkom zaujímavých exoplanetárnych výskumov.
Článok bol pôvodne vydaný dňa 8. júna 2020.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: Max Planck Institute