Zem odhalila nové tajomstvo a prekvapila vedcov: Jadro planéty mení svoj tvar
- Geofyzici urobili prevratný objav
- Jadro Zeme sa deformuje
- Dokázali to vďaka seizmickým vlnám
- Študovali 168 párov zemetrasení

- Geofyzici urobili prevratný objav
- Jadro Zeme sa deformuje
- Dokázali to vďaka seizmickým vlnám
- Študovali 168 párov zemetrasení
Vnútro našej planéty je oveľa zložitejšie, než sme si doteraz mysleli. Nová podrobná štúdia odhaľuje prekvapivé zmeny, ktoré sa dejú hlboko pod našimi nohami. Nejde len o zmeny v rýchlosti rotácie zemského jadra – vedci objavili, že sa mení aj jeho tvar.
Tieto zmeny vedci pozorujú pomocou seizmických vĺn, ktoré prechádzajú celou planétou a prinášajú nám cenné informácie o procesoch v jej vnútri. Informuje o tom web ScienceAlert. Štúdua bola publikovaná v Nature Geoscience.
Revolučný objav v geofyzike
„Keď objavíš niečo, čo nikto predtým nezdokumentoval, je to úžasný pocit,“ hovorí geofyzik John Vidale z Univerzity Južnej Kalifornie. „Stále dúfame, že nájdeme ďalší zvláštny a silný fakt, a tento objav je úplne nový. Teraz musíme overiť, či máme pravdu, a vylepšiť naše modely.“
Toto pozorovanie môže zásadne zmeniť naše chápanie procesov prebiehajúcich v zemskom jadre a ich vplyvu na našu planétu. Pevné vnútorné jadro Zeme je jedným z najzáhadnejších motorov v geofyzike. Rotuje v hlbinách našej planéty, obklopené tekutým vonkajším jadrom. Má zásadný vplyv na dĺžku dňa a vytvára geomagnetické pole, ktoré sa šíri do vesmíru vďaka elektromagnetizmu vznikajúcemu jeho pohybom.
Toto magnetické pole je kľúčové pre život na Zemi, pretože nás chráni pred škodlivým kozmickým žiarením.
Seizmické vlny ako okno do vnútra Zeme
Vedci sa snažia zistiť, čo presne sa v jadre deje. Keďže sa tam nemôžu pozrieť priamo, využívajú zemetrasenia. Keď sa zemská kôra otrasie, vznikajú akustické vlny, ktoré sa šíria planétou a odrážajú sa od rôznych materiálov v jej vnútri. Tieto seizmické vlny slúžia ako prírodný sonar, ktorý nám umožňuje „vidieť“ do vnútra Zeme a študovať jej vnútornú štruktúru.
Vieme, že vnútorné jadro Zeme je pravdepodobne horúca, hustá guľa z pevného železa a niklu s priemerom približne 2 440 kilometrov – o niečo väčšia ako Pluto. Dôkazy naznačujú, že sa otáča rýchlejšie ako samotná Zem, aj keď v posledných rokoch mohlo toto tempo spomaliť. Teplota v jadre dosahuje hodnoty porovnateľné s povrchom Slnka, približne 5 400 stupňov Celzia.

Prelomový výskum a jeho výsledky
Vidale a jeho kolegovia dlhé roky študujú záhady vnútorného jadra. V roku 2022 publikovali štúdiu, ktorá naznačovala spojenie medzi zmenou rýchlosti rotácie vnútorného jadra a periodickou zmenou dĺžky zemského dňa. Ďalší výskum však ukázal, že takéto prepojenie neexistuje. Tento výskum však otvoril nové otázky o správaní zemského jadra.
Na lepšie pochopenie tohto javu tím študoval 168 párov opakujúcich sa zemetrasení, ktoré prechádzali planétou. „Každý opakujúci sa pár predstavujú dve takmer identické zemetrasenia,“ vysvetľuje Vidale. „Vďaka tomu môžeme všetky pozorované zmeny pripísať rozdielom v dráhe, po ktorej sa seizmické vlny šírili.“
Táto metóda umožňuje vedcom eliminovať vplyv iných faktorov a sústrediť sa na zmeny v samotnom jadre.
Nové poznatky a budúcnosť výskumu
Vedci porovnávali páry zemetrasení z časov, keď vnútorné jadro znovu zaujímalo rovnakú pozíciu. To im umožnilo vylúčiť zmenu rýchlosti rotácie ako príčinu variácií v seizmickom signáli. Ich výsledky ukázali rozdiely vo vlnách, ktoré sa šíria po povrchu vnútorného jadra na hranici medzi vnútorným a vonkajším jadrom. To naznačuje, že dochádza k zmenám v tvare jadra.
Pre vedcov je mimoriadne dôležité presne charakterizovať správanie jadra, aby mohli lepšie pochopiť, ako jeho zmeny ovplyvňujú planétu ako celok. Tento nový objav nám pomôže lepšie porozumieť vnútorným procesom Zeme a ich vplyvu na život na jej povrchu. Výskum otvára nové možnosti pre štúdium dynamiky Zeme a môže viesť k lepšiemu pochopeniu geologických procesov.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: ScienceAlert, Nature, dornsife, Nature Geoscience