Zeman a Hamáček sú vazalmi Číny. Česko je ukážkový prípad ako jej chápadlá siahajú do najvyššej politiky, tvrdí štúdia
- O vplyve na politiku našich susedov Čechov sa hovorí už celé roky. Najčastejšie sa spája s prezidentom Zemanom
- Spojitosť potvrdila aj nová štúdia francúzskeho IRSEM, ktorá tvrdí že Číňania prenikli do najvyšších politických kruhov
- Česko majú ovplyvňovať prostredníctvom Zemana a ČSSD. Okrem politiky, Číňania prenikli aj do ekonomiky a médií
- V mnohom mal mať palce Jaroslav Tvrdík. Ten pracoval pre čínsku spoločnosť CEFC a zároveň bol poradcom premiérov
- O vplyve na politiku našich susedov Čechov sa hovorí už celé roky. Najčastejšie sa spája s prezidentom Zemanom
- Spojitosť potvrdila aj nová štúdia francúzskeho IRSEM, ktorá tvrdí že Číňania prenikli do najvyšších politických kruhov
- Česko majú ovplyvňovať prostredníctvom Zemana a ČSSD. Okrem politiky, Číňania prenikli aj do ekonomiky a médií
- V mnohom mal mať palce Jaroslav Tvrdík. Ten pracoval pre čínsku spoločnosť CEFC a zároveň bol poradcom premiérov
Čína sa nepopierateľne snaží preniknúť do európskej politickej štruktúry. O vplyve na politiku našich susedov Čechov sa hovorí už celé roky. Prezident Miloš Zeman, ktorý je známy svojim pozitívnym vzťahom k červenému drakovi má aktívne presadzovať čínske záujmy.
Nová štúdia francúzskeho Vojenského školského inštitútu strategického výskumu (IRSEM) potvrdzuje, že Čína naozaj prenikla do najvyšších kruhov českej politiky. Štúdia, ktorú zostavovali francúzski výskumníci až dva roky, označuje Českú republiku ako ukážkový príklad, ako dokáže Čína zmeniť politikov na agentov pre infiltráciu svojho vplyvu.
Na 646 stranovú štúdiu, ktorá skúma čínsky vplyv v Európe upozornil portál Seznam Zprávy.
Zeman aj ČSSD
Výskumníci označili Česko za „zaujímavý prípad“. Čínsky vplyv spájajú s prezidentom Milošom Zemanom a jeho bývalou stranou Českou stranou sociálně demokratickou (ČSSD). „Práca uskutočnená MapInfluenCE popisuje masívne prenikanie do českých politických sietí a hlavne do Českej strany sociálně demokratickej (ČSSD).
Väzby strany na Komunistickú stranu Číny predchádzajú nástupu prezidenta Miloša Zemana k moci a sú založené na niekoľkých kľúčových osobnostiach, ako je Jan Hamáček alebo Jan Kohout, poradca prezidenta a vedúci Inštitútu novej Hodvábnej cesty,“ píše sa v štúdii.
MapInfluenCE tiež tvrdí, že sociálni demokrati sú previazaní na podnikateľov, ktorí využívajú stranu na získanie kontaktov s čínskou stranou. Ako ukážku použili Jaroslava Tvrdíka, ktorý bol vysokým funkcionárom čínskej spoločnosti CEFC pre Európu a taktiež bol poradcom sociálno-demokratických premiérov Jiřího Rusnoka a Bohuslava Sobotku pre Čínu.
Tvrdík mal zohrať významnú rolu v agresívnych akvizíciách CEFC , ktoré boli mierené na české spoločnosti Travel Group, mediálnu skupinu Empresa Media alebo futbalový klub SK Slavia Praha. Číňania sa zamerali aj na československú spoločnosť J&T Finance Group.
Tvrdík taktiež zaistil spoluprácu spoločnosti Little Mole Cartoon a čínskej CCTV v rozprávke spájajúcej Pandu a Krtka. Tvrdík má podiel v prvej zmienenej spoločnosti, v hodnote 25 % akcií. Spolupráca bola odsúhlasená krátko pred návštevou čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý Prahu navštívil v roku 2016.
Pre cestu Vystrčila na Taiwan mali padať vyhrážky
Štúdia spomína aj návštevu predsedu senátu Miloša Vystrčila, ktorý v roku 2020 navštívil Taiwan. Čínska ambasáda mala poslať list Zemanovi, v ktorom sa mu vyhrážala odvetnými opatreniami pre české firmy v Číne, pričom spomínajú Škoda Auto.
Čína razí „princíp jednej Číny“ a považuje Taiwan za odštiepeneckú provinciu, ktorá bude jedného dňa znovu zjednotená s pevninou, a to aj napriek tomu, že tento demokratický ostrov má od roku 1949 svoju vlastnú vládu. Taiwanskú vládu považuje Peking za separatistickú.
Vystrčil vyjadril podporu práve Taiwanu. Čínsky politik Song Tao mal nariadiť Vojtěchovi Filipovi s Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM), aby sa dištancoval od návštevy Vystrčila. To isté urobil o niekoľko dní aj Zeman.
Vystrčil je od návštevy Taiwanu neustálym terčom diskreditačnej kampane, ktorá tvrdí, že predseda senátu dostal za návštevu ostrovu zaplatené 4 milióny dolárov.
PPF aj TV Barrandov
Ako svetlý príklad boja proti čínskemu vplyvu uviedli Francúzi príklad primátora Prahy Zdeňka Hřiba aj prácu tajných služieb, ktorá vedie k osvete a odsúdeniu činnosti smerujúcich ku zvýšeniu čínskeho vplyvu.
Okrem politického vplyvu spomína správa aj ekonomický vplyv cez skupinu PPF zosnulého miliardára Petra Kellnera spoločnosť Huawei, ktorá je považovaná za bezpečnostnú hrozbu v niekoľkých štátoch.
Čínsky vplyv pomáha šíriť aj televízia Barrandov alebo časopis Týden, ktoré s „nadšením“ informujú o dianí v Číne. Obe médiá sa dostali do čínskych rúk prostredníctvom CEFC.
Zdroje: IRSEM, Seznam Zprávy