Zemetrasenie na východe SR neskončilo, zaznamenali dotrasy. Môžu prísť ešte ďalšie
- Expertov neprekvapila veľkosť zemetrasenia na východe
- Zaznamenali už aj dotrasy
- Tvrdia, že ďalšie môžu ešte prísť
- Expertov neprekvapila veľkosť zemetrasenia na východe
- Zaznamenali už aj dotrasy
- Tvrdia, že ďalšie môžu ešte prísť
Ako sme ťa už informovali, včera večer zasiahlo takmer celé východné Slovensko nevídané zemetrasenie, ku ktorému došlo približne o 20:23.
Podľa seizmológov išlo o najsilnejšie zemetrasenie na východnom Slovensku za posledných viac ako 100 rokov. Ako uvádza portál Správy RTVS, záznamové zariadenia aj údaje zo zahraničia určili jeho presnú polohu a hĺbku. Okrem toho zaznamenali aj následné dotrasy.
V zasiahnutom regióne preto rozmiestnili ďalšie meracie zariadenia, ktoré dokážu prípadnú pokračujúcu seizmickú aktivitu analyzovať.
Epicentrum zemetrasenia
„Ide o zemetrasenie, ktoré je najsilnejšie v tejto oblasti od roku 1914. V roku 1914 bolo podobne silné zemetrasenie s magnitúdom 4,8. Magnitúdo včerajšieho zemetrasenia bolo 4,9, čiže ide o porovnateľne silné zemetrasenia,“ uviedol Robert Kysel z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied (SAV) pre portál Správy RTVS.
Podľa Kysela bolo epicentrum zemetrasenia pri obci Pavlovce v okrese Vranov nad Topľou. Jeho hĺbku určili seizmológovia na približne 18 kilometrov.
Občanov okrem toho vyzval, aby na stránke Ústavu vied o Zemi vyplnili makroseizmický dotazník.
„Vypĺňajú údaje o tom, ako to zemetrasenie cítili, prípadne, ak boli škody na budovách, tak o aké škody ide,“ ozrejmil Kysela.
Dotrasy na východnom Slovensku
Ústav vied o Zemi tvrdí, že oblasť Vihorlatu a okolia Humenného, Vranova nad Topľou a Michaloviec sa radí medzi seizmicky aktívne oblasti Slovenska.
Seizmológovia preto neboli veľkosťou zemetrasenia na východnom Slovensku vôbec prekvapení.
„Veľkosť zemetrasenia nie je prekvapujúca, pretože v osemnástom storočí – ide o roky 1778 a 1779 – v priebehu dvoch rokov boli tri zemetrasenia, ktoré boli podobne silné. Mali rovnakú veľkosť alebo veľmi podobnú veľkosť ako včerajšie zemetrasenie,“ uviedol Kysel.
Po zemetraseniach vznikajú aj v iných krajinách „dotrasy“. Seizmológovia ich už zaznamenali aj na východnom Slovensku.
„Tak máme zaznamenané dotrasy. Ide o magnitúdo okolo 1 až 2. Čiže nejde o nejaké silné otrasy. Zväčša je to tak, že po zemetrasení určitého magnitúda príde dotras, ktorý je slabší o 0,5 až 1 magnitúdo. Čiže ak to bolo magnitúdo 4,9, je možné očakávať jeden, prípadne viacero silnejších dotrasov,“ informoval expert.
Polícia upozorňuje na hoaxerov
Polícia vyvracia dezinformáciu, že pondelkové (9. 10.) večerné zemetrasenie na východe Slovenska mali spôsobiť Američania. Počas uplynulých hodín totiž zaznamenala na sociálnych sieťach snahy zvaliť zemetrasenie na Spojené štáty americké. Informuje o tom na sociálnej sieti na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR.
„Hoaxeri opäť prstom ukázali na HAARP, ktorý obviňovali aj za zemetrasenie v Turecku,“ uviedla polícia s tým, že projekt je častým predmetom konšpiračných teórií, ktoré tvrdia, že USA cielene vyvoláva prírodné katastrofy po celej Zemi.
Polícia vysvetlila, že úlohou projektu je skúmať vplyv výkyvov slnečného žiarenia na ionosféru. „Táto vrstva zohráva kľúčovú úlohu pri rádiovej komunikácii, preto je dôležité vedieť, ako je na slnečné anomálie citlivá,“ spresnila.
Zároveň podotkla, že zariadenie do ionosféry vysiela iba „smiešne množstvo energie“, preto je účinok HAARP-u vzhľadom na obrovskú rozlohu ionosféry zanedbateľným.
Pellegrini žiada predsedu vlády a ministrov, aby vycestovali na postihnuté miesta
Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini žiada premiéra Ľudovíta Ódora a príslušných ministrov, aby vycestovali na východ Slovenska, ktorý bol zasiahnutý zemetrasením. Mali by tiež poskytnúť pomoc. Informovala o tom hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.
„V takejto ťažkej situácii očakávam, že predseda vlády a ministri okamžite vycestujú na postihnuté miesta a ponúknu okamžitú pomoc až z úrovne vlády. Žiaľ, aj pred niekoľkými mesiacmi boli obce zasiahnuté krupobitím a vláda sa na východ neunúvala,“ skonštatoval Pellegrini.
Zároveň očakáva, že vláda nenechá starostov a primátorov „napospas osudu“, aby kritickú situáciu vyriešili sami. „Je povinnosťou vládnych činiteľov zrušiť pracovný program,“ poznamenal predseda Hlasu.
Zdroje: Správy RTVS, Archív SIU, TASR