Zemetrasenie udrelo len pár kilometrov od slovenských hraníc

  • Na Ukrajine zaznamenali zemetrasenie
  • Ďalšie zemetrasenie otriaslo aj Tureckom
Collage Maker-14-Feb-2023-06.04-PM
Ilustračný obrázok Unsplah/Jens Aber
  • Na Ukrajine zaznamenali zemetrasenie
  • Ďalšie zemetrasenie otriaslo aj Tureckom

V Zakarpatskej oblasti na Ukrajine iba približne 15 kilometrov od hraníc so Slovenskom zaznamenali v pondelok nadránom zemetrasenie s magnitúdou 3,3. Informuje o tom TASR na základe správy ukrajinského spravodajského webu Gazeta.ua, ktorý sa odvoláva na štátny seizmologický inštitút.

Zemetrasenie bolo zaznamenané v oblasti obce Veľká Dobroň (po ukrajinsky Velyka Dobroň) 19 kilometrov západne od mesta Mukačevo v Zakarpatskej oblasti. Epicentrum bolo v hĺbke dva kilometre,“ uviedol inštitút.

Zemetrasenie o 3.15 h miestneho času (2.15 h SEČ) pocítili mnohí ľudia vnútri budov, vonku však takmer nebolo pozorovateľné. Pre obyvateľstvo podľa inštitútu nepredstavovalo žiadne ohrozenie.

Slabšie zemetrasenia na západe Ukrajiny nie sú výnimočné. Vlani v septembri zaznamenali zemetrasenie s magnitúdou 2,2 v Ivano-Frankivskej oblasti.

Európske stredomorské seizmologické stredisko (EMSC) do týchto chvíľ eviduje hlásenia o zemetrasení iba od ľudí z Ukrajiny.

Prírodná katastrofa

K ďalšiemu zemetraseniu došlo aj v Turecku s magnitúdou 5,6. Zasiahlo juhovýchod Turecka a spôsobilo zrútenie niekoľkých budov. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Zemetrasenie postihlo mesto Yešilyurt v provincii Malatya, uviedol Turecký úrad pre zvládanie katastrof a núdzových situácií AFAD. Obete na životoch bezprostredne hlásené neboli.

Starosta mesta Yešilyurt Mehmet Činar pre miestnu televíziu uviedol, že v meste sa zrútilo niekoľko budov.

Malatya patrí medzi 11 tureckých provincií, ktoré 6. februára postihlo zemetrasenie s magnitúdou 7,8. Táto prírodná katastrofa si v Turecku a Sýrii vyžiadala viac než 48 000 obetí na životoch a v Turecku spôsobila aj zrútenie alebo vážne poškodenie 173 000 budov.

AFAD uviedol, že región postihnutý uvedeným zemetrasením zasiahlo od 6. februára takmer 10 000 následných otrasov.

Humanitárna pomoc

Humanitárnu pomoc poskytuje krajine aj Európska únia. Dve lietadlá vezúce pomoc obetiam ničivého zemetrasenia zo 6. februára v turecko-sýrskej pohraničnej oblasti pristáli v nedeľu v Damasku, oznámila Európska komisia v Bruseli. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.

Ide o prvé lietadlá s humanitárnou pomocou EÚ a doviezli stany vhodné na použitie v zime, vybavenie potrebné v prístreškoch (lôžka, prikrývky či osvetlenie) a ohrievače, dodala eurokomisia. Plánované sú ďalšie takéto lety do Damasku.

Zemetrasenie v Turecku spôsobilo obrovské škody. Obetí a zranených sú tisíce.
zdroj: TASR/AP, Hussein Malla

Lietadlá priviezli zásoby uložené v skladoch Európskej únie v Dubaji a v meste Brindisi v Taliansku. Pomoc je určená sýrskym obyvateľom v oblastiach kontrolovaných vládou sýrskeho prezidenta Bašára Asada a aj v oblastiach, ktoré nie sú pod jej kontrolou.

Eurokomisia informovala, že celkovo bude letecky doručených 420 ton humanitárnej pomoci, pričom 225 ton v hodnote 1,1 milióna eur je zo zásob EÚ zmobilizovaných cez systém nazvaný Európska kapacita humanitárnej reakcie (EHRC).

Zvyšné tony ponúklo 15 členských štátov EÚ po tom, čo bol 8. februára aktivovaný Mechanizmus civilnej ochrany EÚ. Medzi darmi sú stany, lôžka, prikrývky, ohrievače, hygienické balíčky, elektrocentrály, potraviny a zdravotnícky materiál.

Eurokomisia uviedla, že EÚ už zareagovala na zemetrasenie v Turecku a Sýrii poskytnutím humanitárnej pomoci za desať miliónov eur.

Dodala, že EÚ poskytuje humanitárnu pomoc v Sýrii posledných 12 rokov a pomáha tam doručovať pomoc na všetky strany, „na základe humanitárnych zásad nestrannosti a nezaujatosti“.

Predaj stanov

Turecká opozícia a médiá kritizovali v nedeľu najväčšiu tureckú humanitárnu organizáciu Červený polmesiac, že namiesto darovania stanov pre obete nedávneho ničivého zemetrasenia, ktoré prišli o strechu nad hlavou, tieto stany predáva. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Podľa tureckého denníka Cumhuriyet (vysl.: džumhúrijet) predal turecký Červený polmesiac 2050 stanov miestnej charitatívnej organizácii Ahbap za 46 miliónov tureckých lír (2,4 milióna dolárov).

Pohotovostné tímy pátrajú po ľuďoch v troskách zničenej budovy v Adane na juhu Turecka
zdroj: TASR/AP

Zemetrasenie zo 6. februára si len v Turecku vyžiadalo viac než 44 000 obetí na životoch a ďalšie tisíce ľudí zahynuli v susednej Sýrii. „Toto je škandál,“ povedal Murat Agirel, novinár denníka Cumhuriyet, ktorý o rozpredávaní stanov napísal.

„Najväčšia turecká humanitárna organizácia Červený polmesiac ľuďom v núdzi, ktorí ju o to tri dni po zemetrasení prosili, stany nerozdala zadarmo, ale ich porozpredávala,“ podotkol.

Šéf tureckého Červeného polmesiaca Kerem Kinik na Twitteri potvrdil, že Kizilay Čadir, dcérska spoločnosť jeho organizácie, ktorá má na starosti výrobu stanov, ich poskytla charite Ahbap „za nákladovú cenu“.

Hrozivé zábery po zemetraseniach v Turecku a Sýrii. Popadali celé štvrte, obetí sú tisíce

„Spolupráca Červeného polmesiaca s Ahbapom je morálna, odôvodnená a etická,“ povedal Kinik. Niekoľko predstaviteľov opozície však vyzvalo na jeho odstúpenie, píše AFP.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil kritikov Červeného polmesiaca za „neúprimných a podlých“. V reakcii na to predseda hlavnej opozičnej politickej formácie Ľudová republikánska strana (CHP) Kemal Kiličdaroglu vo svojom tweete obvinil Erdogana, že „uráža obete zemetrasenia“.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá