Zemetrasenie v hypotékach: Mnohí Slováci si ich už nebudú môcť dovoliť, ukazuje analýza
- Éra lacných hypoték skončila
- Pre mnohých sa hypotéka stane nedosiahnuteľnou
- Éra lacných hypoték skončila
- Pre mnohých sa hypotéka stane nedosiahnuteľnou
Na lacnú hypotéku môžeš zabudnúť. Minulý rok sa totiž skončila takzvaná etapa lacných hypoték, ktoré z dlhodobého hľadiska boli skutočne neštandardné. V tomto roku sa zadlžovanie obyvateľstva pravdepodobne spomalí a úroky už nebudú rásť tak dramaticky. Tieto informácie vyplývajú s najaktuálnejšej analýzy od spoločnosti Fingo.sk.
Ešte na začiatku minulého roka sa úvery na bývanie poskytovali za historicky najnižšie úrokové sadzby. V priebehu niekoľkých mesiacov sa však viacnásobne zvýšili. Za najväčšie problémy na trhu, ktoré mali na starosti zdražovanie na medzibankovom trhu, považujú primárne vojnu na Ukrajine, ktorá tu už s nami bude vo februári celý rok a samozrejme aj nepriaznivý vývoj inflácie.
Tento vývoj sa neskôr preniesol do podoby zvyšovania úrokov v komerčných bankách. Nasledovalo tiež sprísnenie menovej politiky a rast sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB).
„Prudký rast sadzieb spôsobil šok, z ktorého sa však ľudia postupne spamätávajú. Musia si, tak ako aj v iných oblastiach, utiahnuť opasky a pripraviť sa na výrazne vyššie splátky,“ priblížila riaditeľka pre úvery Fingo.sk Eva Šablová.
Zadlžovanie sa bude spomaľovať
V roku 2023 sa bude zadlžovanie obyvateľstva podľa nej veľmi pravdepodobne spomaľovať, pretože na drahšiu hypotéku sa kvalifikuje menej ľudí. Kým ešte v januári 2022 pri úrokoch pod 1 % mohol ich príjem postačovať, na konci roka už úver s úrokom okolo 4 % znamená výrazne vyššiu splátku. Odborníčka očakáva ďalšie zvyšovanie sadzieb, aj keď by už nemalo byť také dramatické ako vlani.
„Navyše sa od januára sprísňujú podmienky pre ľudí starších ako 40 rokov, ktorých splatnosť hypotéky presiahne dôchodkový vek. Táto kategória ľudí po novom musí počítať s nižším úverovým stropom,“ priblížila Šablová.
Vývoj úrokov a dopyt po úveroch v súčasnej veľmi nejasnej situácii podľa nej nie je možné predikovať. Otvorenou otázkou zostáva, ako sa bude vyvíjať inflácia, aké kroky ešte pripraví ECB a aká hlboká bude prípadná recesia. Nedá sa tiež presne predvídať, čo kríza spôsobí na pracovnom trhu, ako ovplyvní reálne mzdy a kúpyschopnosť obyvateľstva.
„Očakávame, že v období rastu úrokových sadzieb sa zníži záujem aj o refinancovanie úverov, pretože väčšina ľudí má teraz na svojej existujúcej hypotéke nižší úrok v porovnaní s aktuálnou ponukou bánk. Tí, ktorým práve v roku 2023 končí výročie viazanosti ich úroku, zrejme dosť intenzívne pocítia navýšenie splátky,“ dodala Šablová.
Bude to rozhodne čoraz ťažšie a v budúcom roku nastane situácia, že mnoho ľudí si kúpu bytu podľa ich predstáv nebude môcť dovoliť, keďže splátka bude neúnosne vysoká. Hypotéky sa tak môžu veľmi ľahko stať pre niektorých nedosiahnuteľnou métou. Budú musieť kúpu odložiť, prípadne si kúpiť menší byť v horšej lokalite, povedal v rozhovore pre Startitup Vladimír Boháč, managing director realitnej kancelárie Arvin & Benet.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: TASR