Zemetrasenie v obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov. Domáci hovoria o veľkých otrasoch
- Jadranské more dopoludnia zasiahlo zemetrasenie
- Cítili ho dokonca aj v talianskom meste
- Jadranské more dopoludnia zasiahlo zemetrasenie
- Cítili ho dokonca aj v talianskom meste
Euro-stredomorské seizmologické centrum informovalo na sociálnej sieti o zemetrasení v Jadranskom mori o 10.23 dopoludnia. Magnitúda dosiahla 4,8 a epicentrum bolo medzi talianskym Bari a Dubrovníkom.
Chorvátska seizmologická služba neskôr uviedla, že zemetrasenie malo magnitúdu 4,9 podľa Richterovej stupnice. Epicentrum bolo 80 kilometrov južne od ostrova Mljet.
Na sociálnej sieti komentovali zemetrasenie aj domáci: „Všetko sa veľmi triaslo, bol to chaos.“
Zemetrasenie bolo cítiť okrem iného v Zenici (Bosna a Hercegovina), Splite, Sarajeve a dokonca aj v talianskom meste Taranto.
⚠Preliminary info: #earthquake (#terremoto) about 100 km NE of #Bari (#Italy) 2 min ago (local time 10:23:20)❗MAGNITUDE NOT AVAILABLE YET❗Updates at:
📱https://t.co/IbUfG7TFOL
🌐https://t.co/AXvOM7I4Th
🖥https://t.co/wPtMW5ND1t pic.twitter.com/38CqczfpS8— EMSC (@LastQuake) February 23, 2024
Len pred pár hodinami pritom zasiahlo zemetrasenie aj východné Slovensko. Potvrdil to aj vedúci oddelenia seizmológie Slovenskej akadémie vied, Kristián Csicsay. Boli to dotrasy z minuloročného októbrového zemetrasenia. Ľudia v okresoch Vranov nad Topľou a Humenné otrasy pocítili.
Zemetrasenie na Slovensku
Ako sme ťa už informovali, zemetrasenie udrelo na východe krajiny, približne 16 km od mesta Humenné. Škody na majetku sú však nepravdepodobné.
Zemetrasenie malo mať magnitúdu 2,7, čo na Richterovej stupnici predstavuje len slabé otrasy. Je možné, že ľudia ich pocítia, no reálne škody sú veľmi ojedinelé. Občas sú pozorovateľné jemné vibrácie objektov v interiéri. Zemetrasenie malo udrieť zhruba o 13.55.
Epicentrum zaznamenali pri obci Jankovce v okrese Humenné. Podľa Csicsaya išlo o doteraz najsilnejší dotras, ktorý zároveň ľudia pocítili najintenzívnejšie.
Zisťovanie škôd
Starosta obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou Ján Cmár pre TASR potvrdil, že obyvatelia cítili otrasy trvajúce pár sekúnd, ktorým predchádzal hluk. „Aktuálne škody nemáme hlásené, no budeme to zisťovať,“ doplnil starosta.
Starosta Baškoviec v okrese Humenné Pavol Tamáš pre TASR uviedol, že otrasy boli jasne cítiť. Ani tam zatiaľ neevidujú novovzniknuté škody spôsobené zemetrasením.
Koordinátorka pomoci pre obce postihnuté zemetrasením v Prešovskom samosprávnom kraji Lucia Sukeľová uviedla, že očakávajú nahlasovanie škôd v piatok (23. 2.).
Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky neevidovalo žiadne výjazdy ambulancií v súvislosti so štvrtkovým zemetrasením, podobne ani Hasičský a záchranný zbor a ani polícia.
Sú pripravení pomôcť
Ministerstvo práce je pripravené poskytnúť pomoc ľuďom zasiahnutých štvrtkovým zemetrasením na východe Slovenska. Deklaroval to šéf rezortu Erik Tomáš (Hlas-SD). Stanovisko TASR poskytol odbor komunikácie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
„Východ Slovenska opäť zasiahlo zemetrasenie. Síce slabšie ako to v minulom roku, ale ľudia sú vystrašení. Aktivizovali sme úrady práce v Humennom, Vranove nad Topľou a Stropkove, ktoré už komunikujú so starostami postihnutých obcí. Sme pripravení poskytnúť pomoc vrátane psychologickej,“ skonštatoval minister.
Zemetrasenie zasiahlo aj najväčší havajský ostrov
Zemetrasenie s magnitúdou 5,7 zasiahlo minulý týždeň aj oblasť južne od ostrova Havaj, najväčšieho spomedzi Havajských ostrovov, informovala americká geologická služba (USGS). Otrasy boli citeľné aj v metropole Honolulu, ležiacej na inom havajskom ostrove Oʻahu, uvádza TASR podľa agentúry AP.
USGS najskôr magnitúdu stanovila na 6,3, ale neskôr ju znížila. Otrasy vychádzali z hĺbky desať kilometrov, pričom ich epicentrum bolo 18 kilometrov južne od obce Naalehu. Výstrahu pred cunami úrady nevydali. Určité otrasy mohli pocítiť dokonca aj obyvatelia havajskej metropoly Honolulu, ktorá je od zmieneného epicentra vzdialená približne 322 kilometrov na sever.
Havajský úrad pre zvládanie mimoriadnych situácií informoval, že silné otrasy v dôsledku zemetrasenia, ku ktorému došlo krátko po 10.00 h miestneho času (21.00 h SEČ), mohli pocítiť obyvatelia mnohých oblastí.
Šéf administratívy ostrova Havaj, Mitch Roth, bol v tom čase práve na vyšetrení u kardiológa v Honolulu.
„Zrazu som pocítil, že sa mi točí hlava,“ povedal. Najskôr si podľa vlastných slov myslel, že to bol zákrok, no potom si uvedomil, že išlo o zemetrasenie. Okamžite sa telefonicky spojil s predstaviteľmi krízového manažmentu a chystá sa vrátiť na ostrov. Domnieva sa, že už v nasledujúcich hodinách sa začnú vynárať správy o rozsahu škôd.
Zdroje: Twitter/@seizmo_hr, Twitter/@LastQuake, TASR, Archív SIU