Žena neverila, že koronavírus existuje, doplatila na to životom. Neurobte tú istú chybu, odkázal jej manžel
- Mottom súčasnej doby by skutočne mohlo byť: never všetkému, čo vidíš a čítaš na internete
- Kvôli hoaxom totiž umrela žena, ktorá spoločne so svojím manželom uverila, že koronavírus v skutočnosti neexistuje
- Internet je plný hoaxov, ktoré sa po sociálnych sieťach šíria neuveriteľne rýchlo
- Mottom súčasnej doby by skutočne mohlo byť: never všetkému, čo vidíš a čítaš na internete
- Kvôli hoaxom totiž umrela žena, ktorá spoločne so svojím manželom uverila, že koronavírus v skutočnosti neexistuje
- Internet je plný hoaxov, ktoré sa po sociálnych sieťach šíria neuveriteľne rýchlo
Zdá sa, že hoaxy sú novou hrozbou pre súčasnú generáciu. Konšpiračným teoretikom sa napríklad aj pomocou facebookového algoritmu darí ohrozovať ľudí na životoch. Dôkazom je muž menom Brian Lee Hitchens, o ktorom informuje BBC.
Spolu so svojou ženou Erin sa domnievali, že existencia koronavírusu je hoax. Táto viera stála Erin život. Brian tento príbeh zachytil vo facebookovom poste, kde vysvetľuje, že spoločne s manželkou uverili konšpiračnej teórii o 5G sieti, že koronavírus je výplod vlády, aby u ľudí vyvolala paniku.
Dvakrát popremýšľaj, raz vyjdi von
Brian sa spolu so svojou manželkou necítil dobre. Erin zašla do nemocnice, kde jej povedali, že sa pravdepodobne nakazila, a preto by mala zostať v karanténe. Po troch týždňoch sa začal zhoršovať zdravotný stav nielen jej, ale aj Brianov. Ako Brian píše vo svojom príspevku, spoločne nasadli do auta a odišli do nemocnice, aby sa podrobili testom.
Po pár týždňoch sa začal cítiť lepšie, jeho manželka ale nie. 13. mája, kedy písal príspevok, bol ešte stále nakazený. Zdravotný stav Erin sa neustále zhoršoval a podľa informácií BBC v priebehu tohto mesiaca umrela. „Keď sa obzriem späť, mal som od začiatku nosiť rúško, no nenosil som a možno za to teraz pykám, ale viem, že ja som ten, čo nakazil svoju manželku,“ priznal Brian v príspevku.
Zároveň všetkým odkazuje, aby predtým, než vyjdú niekam von, popremýšľali a neurobili tú istú chybu ako on.
Many people still think that the Coronavirus is a fake crisis which at one time I did too and not that I thought it wasn…
Uverejnil používateľ Brian Lee Hitchens Utorok 12. mája 2020
Hoaxy skomplikovali život vyše 5 000 ľuďom
Nebezpečnosť hoaxov rozoberala aj nedávna štúdia publikovaná v The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene. Experti v období od 31. decembra 2019 do 5. apríla 2020 identifikovali presne 2 311 konšpiračných teórií v 25 rôznych jazykoch, ktoré sa objavili v 87 krajinách sveta.
Najviac z nich sa týkali neprávd o chorobnosti, prenose vírusu a úmrtnosti, druhá veľká časť hoaxov pojednávala o kontrolných opatreniach. Ako dodáva RTVS, kvôli podobným nezmyslom skončilo v nemocnici približne 5 800 ľudí.
Medzi najrozšírenejšie konšpiračné teórie patrí názor, že koronavírus je biologická zbraň či odporúčanie, že na liečbu vírusu stačí kloktať teplú vodu. Samostatnou kapitolou je už spomínaná 5G sieť či spájanie miliardára Billa Gates s mikročipmi. Ten sa napokon hoaxom postavil čelom a prehlásil, že na sociálnych sieťach sa šíria rýchlejšie než fakty.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: BBC, Facebook/Brian Lee Hitchens, ASTMH, RTVs