Ženu v Košiciach nechceli ošetriť, ak nezaplatí. Zoznam vecí, za ktoré si lekár pýtať peniaze nesmie

  • Vec sa dostala až do Košického samosprávneho kraja, konkrétne na odbor zdravotníctva
  • Ak by žena nezaplatila, neposkytli by jej zdravotnú starostlivosť
Na snímke sú pacienti v čakárni u lekára
Ilustračný obrázok TASR/Henrich Mišovič
  • Vec sa dostala až do Košického samosprávneho kraja, konkrétne na odbor zdravotníctva
  • Ak by žena nezaplatila, neposkytli by jej zdravotnú starostlivosť
  • objednanie pacienta na vyšetrenie, taktiež ak je to objednanie na konkrétny čas,
  • vypísanie receptu či lekárskeho poukazu,
  • vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu,
  • potvrdenie o návšteve lekára či iného zdravotníckeho pracovníka,
  • výmenný lístok k špecialistovi,
  • prednostné ošetrenie.
  • Ministerstvo ďalej dodáva, že pacient si nemá dôvod platiť ani za klimatizáciu v čakárni či hygienické návleky. Napriek tomu môžu lekári požadovať úhradu za výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia. To znamená napríklad za potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla alebo na zbrojný pas.

    Mnohí Slováci sa zaujímali o to, ako je to s poplatkami za PN či OČR. Ministerstvo zdravotníctva jasne uviedlo, že „za vystavenie PN ani OČR pacient v ambulancii neplatí“.

    Zdravotné výkony na účely sociálneho poistenia (v zmysle § 156 zákona o sociálnom poistení) uhrádza Sociálna poisťovňa priamo poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti. Z uvedeného vyplýva, že poskytovateľ zdravotnej starostlivosti nemá dôvod žiadať úhradu za predmetné zdravotné výkony od poistenca, ale priamo od Sociálnej poisťovne.“

    Problém so špecialistami

    Medzi špecialistov, ku ktorým sa majú pacienti problém dostať, patria endokrinológ, neurológ či diabetológ. Problém je aj pri ďalších špecializáciách. Vyplýva to zo stanovísk, ktoré TASR poskytli zdravotné poisťovne. Potvrdili, že viacerí pacienti sa na nich obracajú so žiadosťou o pomoc pri hľadaní lekára.

    Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) poukázala na to, že chýbajú endokrinológovia, klinickí onkológovia, neurológovia, reumatológovia, urológovia, pediatri aj všeobecní lekári.

    Upozornila na to, že výpadok lekárov nie je v každom kraji rovnaký. Deklarovala, že sa snaží postarať o poistencov vo všetkých regiónoch. „Každej žiadosti poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o zazmluvnenie sa snažíme vyhovieť,“ uviedla pre TASR Ivana Štefúnová z oddelenia komunikácie zdravotnej poisťovne.

    Ozrejmila, že VšZP pravidelne prehodnocuje naplnenie siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Môže však podľa jej slov pracovať iba s poskytovateľmi, ktorí sú na trhu.

    VšZP v prípade zhoršenia dostupnosti zdravotnej starostlivosti v niektorej odbornosti v regióne prehodnotí žiadosti iných poskytovateľov o uzatvorenie zmluvy, prípadne ich osloví. Žiada tiež existujúcich poskytovateľov o súčinnosť.

    Zdravotná poisťovňa Dôvera mesačne eviduje desiatky podnetov od pacientov, ktorí majú problém nájsť si všeobecného lekára či špecialistu.

    „Naši poistenci potrebujú pomôcť nájsť termín najčastejšie u endokrinológa, neurológa a diabetológa,“ uviedla pre TASR PR špecialistka Dôvery Slavomíra Lorencová.

    Pripomenula, že povinnosť zabezpečiť pacientom dostupného všeobecného lekára majú vyššie územné celky (VÚC). „Ak sa na nás VÚC obráti s požiadavkou zazmluvniť nových lekárov, vždy robíme maximum, aby sme tejto požiadavke vyhoveli,“ doplnila.

    Aj Union zdravotná poisťovňa (ZP) eviduje podnety poistencov k hľadaniu lekárov. Medzi najviac žiadané špecializácie podľa nej patria pneumológia, neurológia, diabetológia, endokrinológia, urológia, imunoalergológia či gastroenterológia. Rovnako aj detská psychiatria, detská neurológia či detská gastroenterológia.

    Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

    Zdroje: Korzár Košice, Facebook/Asociácia na ochranu práv pacientov SR, MZ SR, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá