Ženy sa v online priestore necítia bezpečne: Niektoré si po čase rušia sociálne siete
- Internet je obrovská sieť, kde sa dejú aj rôzne temné veci
- Ženy sa vo virtuálnom svete cítia utláčané
- Prahnú po zmene, vedia, ako na to
- Internet je obrovská sieť, kde sa dejú aj rôzne temné veci
- Ženy sa vo virtuálnom svete cítia utláčané
- Prahnú po zmene, vedia, ako na to
V dnešnom svete, kde sa internet neustále mení a rozvíja, to majú dievčatá a mladé ženy vo svete technológií ťažšie, zistil prieskum. Na vine sú staré predstavy a názory o tom, čo môžu dievčatá na internete robiť. Tieto názory vplývajú na to, ako sa dievčatá správajú online, píše Reuters.
V prieskume sa zúčastnilo viac ako 10 000 používateľov vo veku 14 až 21 rokov a ich rodičov v niekoľkých krajinách vrátane Etiópie, Kene, Nigérie, Tanzánie a Indie.
Neistota a nerovnosť
Ukázalo sa, že dievčatá neustále sledujú. Dokonca im často hovoria, že na internete pôsobia zraniteľne a nemajú dostatočné schopnosti. To v nich vyvoláva neistotu.
Táto neistota vedie dievčatá k tomu, že robia viac opatrení na ochranu, či už pri komunikácii s ostatnými alebo zdieľaní osobných informácií na internete. Ovplyvňuje to presvedčenie, že dievčatá nemajú dostatočné zručnosti na to, aby sa v online svete dobre orientovali.
Správa, ktorú vypracovali organizácie Girl Effect, Malala Fund, UNICEF (organizácia OSN pre deti) a nadácia Vodafone Americas, tvrdí, že tieto názory ovplyvňujú nielen to, ako dievčatá používajú internet, ale aj ich sebavedomie a vnímanie vlastných schopností pri využívaní online nástrojov na sociálne, vzdelávacie a iné záujmy.
Táto situácia je veľmi nešťastná, pretože digitálny rozdiel medzi pohlaviami pretrváva aj napriek pokusom vlád na celom svete. Nedávna štúdia UNICEF ukázala, že v 54 krajinách majú dievčatá ťažší prístup na internet ako chlapci. Na 100 chlapcov a mladých mužov, ktorí internet využívajú, pripadá iba 71 dievčat a mladých žien.
Ženy majú strach zo zneužívania a obťažovania
Ženy majú navyše častejšie problémy s obťažovaním a zneužívaním na sociálnych sieťach. Nedávne štúdie ukázali, že toto obťažovanie viedlo mnohé dievčatá k tomu, že prestali používať sociálne siete ako Facebook a Instagram.
Správa od Girl Effect podrobnejšie analyzuje tento problém a zdôrazňuje, že medzi mladými ľuďmi, ktorí sú online, sa dievčatá cítia o 12 % nepríjemnejšie ako chlapci a majú o 11 % menšiu pravdepodobnosť, že budú zverejňovať fotky alebo komentáre online.
Tieto problémy sa však neskončia len online. Dievčatá, ktoré dôkladne monitorujú svoje online správanie, často toto správanie prenášajú aj do svojich pracovísk. To znamená, že majú problémy pri prezentovaní svojich schopností a vytváraní profesionálnych vzťahov.
Mitali Nikore, odborníčka na genderovú politiku z výskumnej skupiny Nikore Associates, tvrdí, že toto negatívne ovplyvňuje možnosti žien na pracovnom trhu a bráni ich profesijnému rastu.
Ako to zmeniť?
Ide o komplexný problém, ale existujú spôsoby, ako mu čeliť. Dievčatá a mladé ženy potrebujú lepší prístup k smartfónom a programom na zlepšenie digitálnej gramotnosti. Okrem toho treba odstrániť diskrimináciu spojenú s pohlavím, tvrdí Reuters. Je dôležité, aby dievčatá mohli aktívne spoluvytvárať digitálne produkty, ktoré zohľadnia ich potreby.
Organizácie ako Girl Effect už začali aktívne riešiť tento problém. Vyvinuli chatboty do umelej inteligenciou, napríklad Big Sis a Bol Behen („porozprávaj mi, sestra“) v Južnej Afrike a Indii. Tie slúžia ako spoľahlivé zdroje informácií o všeobecnom aj intímnom zdraví pre dievčatá.
Hovorca organizácie Girl Effect zdôraznil, že „adolescentné dievčatá a mladé ženy chcú byť zapojené do tvorby riešení“. „Majú jasné predstavy o tom, ako internet urobiť bezpečnejším a prístupnejším miestom.“
Prekonanie digitálneho rozdielu medzi pohlaviami a vytvorenie bezpečnejšieho a inkluzívnejšieho online prostredia si vyžaduje aktívne úsilie zo strany vlád, organizácií a celej spoločnosti. Dievčatá a mladé ženy majú byť aktívne zapojené do tvorby riešení, aby sme vytvorili lepšiu a spravodlivejšiu digitálnu budúcnosť pre všetkých.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Reuters, The Jerusalem Post