Ženy ukrývajúce sa na Slovensku pred vojnou zažili desivý útok
- Do dočasného útočiska pre Ukrajincov bola privolaná Polícia
- Musela preveriť informáciu o útoku na dočasné útočisko
- Do dočasného útočiska pre Ukrajincov bola privolaná Polícia
- Musela preveriť informáciu o útoku na dočasné útočisko
K udalosti malo dôjsť v pondelok v nočných hodinách pri chate v obci Klokoč. Vystrašené ženy kontaktovali v nočných hodinách starostu obce, ktorý následne privolal políciu.
Pred chatou v obci Klokoč, kde boli ženy a deti, malo zastaviť vozidlo s neznámymi osobami. Tie mali na ženy niečo vykrikovať. Ženy slovám celkom nerozumeli a zľakli sa. Po príchode polície na miesto sa pri chate vozidlo už nenachádzalo.
Hliadka prepátrala okolie, no žiadne podozrivé vozidlo nespozorovala. Okolie chaty bolo počas pondelkovej noci naďalej monitorované a polícia v tom bude pokračovať priebežne aj naďalej.
Polícia v Detve tento prípad rieši ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Jeho objasňovanie stále prebieha. Vypočuté boli aj ukrajinské ženy. To, že na vozidle prišli v pondelok v noci pred chatu dve osoby, polícii potvrdili.
Ženy uviedli aj ďalšie informácie, ktoré však pre prebiehajúce objasňovanie nebude polícia nateraz zverejňovať.
Podľa príslušníkov zboru je však dôležité uviesť, že polícia naďalej na objasnení celej udalosti intenzívne pracuje. „Touto cestou prosíme aj občanov o pomoc a spoluprácu, ak majú informácie, ktoré by mohli napomôcť k objasneniu tejto udalosti, oznámte prosím tieto informácie na ktoromkoľvek útvare PZ alebo na známom telefónnom čísle 158.“
Ukrajinu od začiatku ruskej invázie 24. februára opustili už viac ako štyri milióny obyvateľov. V stredu to v najnovšej správe uviedla Organizácia Spojených národov (OSN), podľa ktorej na Slovensko zatiaľ prišlo 281 172 utečencov z Ukrajiny.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) informoval, že z Ukrajiny utieklo celkovo 4 019 287 ľudí, z nich viac ako 2,3 milióna prešlo cez ukrajinsko-poľské hranice.
Zhruba 600 000 ľudí utieklo pred vojnou do Rumunska, viac ako 387 000 do Moldavska a 364 804 ľudí prekročilo ukrajinsko-maďarské hranice. OSN uviedla, že svoje domovy od začiatku ruskej vojenskej invázie opustilo viac ako desať miliónov Ukrajincov a takmer 6,5 milióna z nich sú vnútorne vysídlené osoby.
V súvislosti s utečeneckou krízou ministerstvo vnútra doteraz priamo a bez súťaže nakúpilo tovary a služby spolu za 12, 5 milióna eur. Uvádza to v tlačovej správe Nadácia Zastavme korupciu. Pripomína pritom, že výber dodávateľov priamym rokovacím konaním je zo zákona možný, pokiaľ sú splnené tri podmienky.
„Ak ide o mimoriadnu udalosť, čo vojna na Ukrajine je, nákupom sa rieši humanitárna kríza a obstarávateľ je v časovej tiesni. Aj tu by však mal dávať pozor na hospodárnosť vynakladaných prostriedkov,“ skonštatovala šéfka nadácie Zuzana Petková. Pozor si podľa nej treba dávať aj na konflikt záujmov, teda aby predstaviteľ štátu nedohadzoval zákazky svojim kamarátom.
Pri porovnaní objemu tržieb k získaným zákazkám najväčší biznis so štátom podľa nadácie urobili tri súkromné firmy. „Globalgastro (dodáva stravu), ktorý mal za posledné účtovné obdobie tržby len okolo stotisíc eur, pričom zákazky na ministerstve vnútra získal až za 1,6 milióna,“ povedala Petková.
Ďalšou firmou je podľa nej TwoF. „Štát ju zazmluvnil na dodávku potravinového balíčka na 693-tisíc eur s tržbami 100-tisíc eur. Spoločnosť Sawbac má dodať hygienické balíčky za 1,6 milióna eur, čo prevyšuje jej tržby o pol milióna eur,“ vysvetlila Petková.
Najviac kritizovanou je zmluva so spoločnosťou Dustream production za 2,5 milióna eur s DPH na „komplexný manažment procesu evidencie, transportu a starostlivosti o utečencov“.
„Minister vnútra Roman Mikulec má dnes kvôli nej čeliť odvolávaniu. Firmu mu totiž poradil premiérov známy Július Slovák. Jeho firma GD Identitity v minulosti pracovala pre OĽaNO, ozvučovala volebnú noc,“ dodala Petková.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Nadácia Zastavme korupciu, Polícia SR, UNHCR, SITA