Vedci tvrdia, aby sa nepracovalo 8 hodín denne. Bude 2-hodinový pracovný čas už čoskoro realitou?

  • 8 hodinová pracovná doba je vraj až príliš dlhá
  • Vyplýva to zo štúdie vedcov z Cambridge
  • Ich teórie podporuje aj štúdia o klimatických zmenách
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • 8 hodinová pracovná doba je vraj až príliš dlhá
  • Vyplýva to zo štúdie vedcov z Cambridge
  • Ich teórie podporuje aj štúdia o klimatických zmenách

Nájsť zdravý balans medzi oddychom a prácou nie je vôbec jednoduché. Ak pracuješ príliš veľa, cítiš sa vystresovaný, unavený a postupne ti ubúdajú sily aj motivácia. Ani pracovať primálo nie je vhodné a z novej štúdie vedcov vyplynulo, že nezamestnaní ľudia či jedinci na rodičovskej dovolenke majú vyšší sklon k psychickým problémom ako sú depresie či úzkosti.

V súčasnosti je väčšina z náš zvyknutá pracovať 8 hodín denne, je to bežný pracovný čas, ktorý uprednostňuje veľké množstvo zamestnávateľov aj zamestnancov. Je však naozaj taký ideálny ako vyzerá?

Výskum, ktorého sa zúčastnilo 70-tisíc ľudí pozorovaných od roku 2009 až po rok 2018 ukázal, že pracujeme oveľa viac než by sme mali. Podľa zistení by sme síce mali pracovať 8 hodín, ale týždenne. Práve takáto doba ľuďom vraj prinesie pocit najväčšieho šťastia a psychickej pohody.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Vedci výskum urobili na základe meniacich sa pracovných trendov aj technologizácie mnohých firiem. Veľký počet pracovných miest bude v budúcnosti nahradených počítačmi alebo robotmi a niektoré pozície sa tak stanú menej potrebné.

Skrátená pracovná doba by tento problém mohla vyriešiť. Výskumníci navrhujú hneď niekoľko alternatív ako napríklad päťdňový víkend, dvojhodinovú pracovnú doba či celozávodné dovolenky trvajúce niekoľko mesiacov.

„V nasledujúcich dekádach uvidíme umelú inteligenciu, veľké dáta a robotiku nahradiť mnohé platené pracovné pozície, ktoré dnes vykonávajú ľudia. Ak nebude dosť možností pre všetkých, čo chcú pracovať na plný úväzok, musíme zmeniť náš súčasný prístup k práci,“ vyjadrila sa autorka štúdie Dr Daiga Kamerade.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Teóriu anglických vedcov podporuje aj klimatická štúdia, o ktorej si môžeš prečítať v tomto článku: Podľa najnovšieho výskumu by sme mali pracovať oveľa menej, zabránime tak klimatickým zmenám

Klimatická štúdia navrhuje pracovný týždeň o hodinu dlhší než vedci z Cambridge. 9-hodinový pracovný týždeň by mal vraj spomaliť globálne otepľovanie dostatočne efektívne.

Pre každú krajinu by však mali platiť iné normy založené na ich vlastných štatistikách. Kratšia pracovná doba by znamenala nielen viac voľného času, ale aj menšiu spotrebu energií a zníženú produkciu odpadu. Podľa jedného z autorov štúdia Willa Strongea je krátky pracovný čas nevyhnutnosťou, ak sa chceme vyhnúť klimatickej katastrofe.

Zdroj: Science Daily, Autonomy

Najnovšie videá

Trendové videá