pandémia koronavírus covid slovensko
koronavírus testovanie covid pandémia slovensko
Slovensko v boji s pandémiou zlyhalo TASR/Martin Baumann, Ján Krošlák

Zhrnutie nášho boja s koronavírusom v roku 2020 v kocke: V boji s pandémiou sme absolútne zlyhali

  • Na Slovensku sa koronavírus po prvýkrát objavil v marci
  • Prešlo 9 mesiacov a síce sme na jar boli ukážkovou krajinou, situácia je v našej krajine v zlom stave
  • Prinášame prehľad roka 2020 z hľadiska zvládnutia prvej a druhej vlny pandémie
  • Na Slovensku sa koronavírus po prvýkrát objavil v marci
  • Prešlo 9 mesiacov a síce sme na jar boli ukážkovou krajinou, situácia je v našej krajine v zlom stave
  • Prinášame prehľad roka 2020 z hľadiska zvládnutia prvej a druhej vlny pandémie

Podľa webu korona.gov bolo do dnešného dňa PCR testami pozitívne testovaných 179 543 osôb, pričom 125 971 osôb sa vyliečilo. Na následky COVID-19 doposiaľ zomrelo 2 138 ľudí. 

Slovensko prežilo v poslednom roku množstvo udalostí. Najprv sa stalo štátom, ktorý zvládol prvú vlnu koronavírusu ako jeden z najlepších. Netrvalo to však dlho a po pár mesiacoch je naša krajina skôr zastrašujúcim príkladom. 

Slovensko sa na vírus pripravovalo už v januári

Mnoho ľudí si myslí, že všetko sa začalo písať v marci. Opak je pravdou, pretože už 10. januára bol Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky prvýkrát informovaný o výskyte vírusu v meste Wu-chan v Číne. Úrad verejného zdravotníctva už v tomto čase vydal odporúčania pre osoby, ktoré cestujú do Číny.

Prvé opatrenia prišli už 27. januára, kedy zasadal krízový štáb. Na tlačovej konferencií po zasadnutí premiér spolu s hlavným hygienikom SR informovali o chystaných cvičeniach, aby sa preverila pripravenosť jednotlivých rezortných zložiek v prípade riešenia krízových situácií.

koronavírus covid slovensko testovanie opatrenia
zdroj: SITA/Peter Rusko

Nemocnice sa na príchod vírusu pripravovali svedomito. O tom svedčí aj cvičenie, ktoré sa konalo 7. februára vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Jednalo sa o modulový prípad, kedy sa na urgentný príjem prihlásila žena s bolesťami hlavy a respiračnými ťažkosťami. Cvičenie ukázalo, akým spôsobom sa takýto pacient s podozrením na COVID-19 izoluje a vyšetrí za zvýšených bezpečnostných podmienok. 

Rýchly spád udalostí 

V marci sa koronavírus objavil aj na Slovensku. Práve 6. marca bol potvrdený prvý prípad ochorenia u jednej osoby. Jednalo sa o 52-ročného muža z Bratislavského kraja. Muž nemal cestovateľskú anamnézu, avšak jeho syn bol v polovici februára v Benátkach v Taliansku.

Následne sa konalo zasadnutie krízového štábu, kde boli prijaté opatrenia, ktoré zakazovali návštevy v nemocniciach, domovoch sociálnych služieb a väzniciach. Taktiež boli zrušené všetky školské zahraničné exkurzie. 

O deň neskôr boli pozitívne testovaní aj manželka a syn prvého pozitívne testovaného muža. Ukázalo sa, že jeho syn je „pacient 0“, čo znamená, že bol nosič ochorenia. 

Pozitívne testovaní ľudia začali pribúdať. Z toho dôvodu zakázal krízový štáb SR organizovanie športových, kultúrnych aj verejných podujatí po dobu 14 dní, s tým, že v prípade potreby môže byť časová lehota predĺžená.

Takmer v polke marca boli zatvorené školy, voľnočasové zariadenia, zastavila sa medzinárodná doprava a krízový štáb okrem všetkého zaviedol povinnú karanténu pre všetkých, ktorí sa vrátia zo zahraničia. Slovensko vstúpilo do núdzového stavu.

Slovensko zvládlo prvú vlnu ukážkovo 

S nástupom novej vlády terajšieho premiéra Igora Matoviča sa sprísňovali aj opatrenia. Medzi ne patrilo aj povinné nosenie rúška, zakázaný maloobchodný predaj či predaj služieb vo všetkých prevádzkach okrem predajní potravín, lekární a drogérií.

Rýchly nástup ochorenia vytvoril kritický nedostatok ochranných pomôcok a testovacích súprav, ktorých bolo aj na Slovensku začiatkom pandémie nedostatok. Slovensko malo v skladoch Štátnych hmotných rezerv nedostatok spoľahlivých testov a nemalo žiadne ochranné pomôcky. 

rúška koronavírus cvid slovensko
zdroj: Pekné rúška

V predajniach tiež bolo nedostatkové množstvo dezinfekčných prostriedkov a rúšok. Ľudia si začali navzájom pomáhať – šitím rúšok pre nemocnice, pre rôzne organizácie a pre seba.

Podľa štúdie Inštitútu pre stratégie a analýzy na Úrade vlády SR, v mesiacoch január až máj zomrelo zhruba 22 700 ľudí. Je to menej ako priemer za minulé roky, uviedla analýza. 

Zvládnutie prvej vlny pandémie bolo niečím, na čo môže byť slovenská spoločnosť určite hrdá. „Národ ukázal, že sa vie zomknúť pre dobrú vec – ochranu najohrozenejších, prijať na určitý čas aj tvrdé obmedzenia. Áno, mali sme aj kopec šťastia, čo však neznižuje úspech prekonania prvej vlny,“ povedal Martin Kultan pre TASR.

Striktné pravidlá a opatrenia, ktoré boli prijaté na začiatku pandémie, udržali počet infikovaných osôb od jari do leta pod kontrolou. Slovensko tak išlo príkladom celej Európe a považovalo sa za krajinu, ktorá vďaka opatreniam a zodpovednosti ľudí zvládla pandémiu ukážkovo. 

5 fáz uvoľňovania opatrení

Na konci apríla sa začala prvá fáza uvoľňovania opatrení. Otvorili sa maloobchodné prevádzky a služby. O dva týždne sa začala druhá a zároveň tretia fáza uvoľňovania.

Život na Slovensku sa začal vracať do normálu. S príchodom štvrtej fázy uvoľňovania opatrení sa obnovili kultúrne podujatia, interiéry reštaurácií a barov. Rúška neboli povinné vo vzdialenosti viac ako 5 metrov.

3. júna sa začala piata fáza uvoľňovania opatrení. Situácia bola priaznivá, žiaci sa aspoň na pár dní vrátili do škôl, i keď dochádzka nebola povinná. Zdalo sa, že Slovensko podchytilo vírus včas a ľudia sa môžu vrátiť ku svojim bežným životom.

Leto a cestovanie zmenilo pokojnú situáciu

S príchodom leta sa napätie uvoľnilo aj v ľuďoch a množstvo Slovákov išlo na dovolenky. Pokojná situácia sa zmenila v auguste, kedy množstvo nakazených začalo pribúdať. Od 1. do 11. augusta pribudlo na Slovensku 353 nových prípadov ochorenia, kĺzavý medián stúpol na hodnotu 43.

Ochorenie sa rozšírilo aj do viacerých firiem a fabrík. 11. augusta zasadala Pandemická komisia SR  a minister zdravotníctva Marek Krajčí potvrdil druhú vlnu pandémie. Komisia na zasadnutí schválila Pandemický plán.

semafor covid korona koronavírus slovensko
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

3. septembra prišla Pandemická komisia vlády SR so semaforom okresov po vzore bezpečných a nebezpečných krajín pre vycestovanie do zahraničia. Prvými rizikovými červenými okresmi boli Bratislava a Michalovce.

Na konci septembra pribudol nový rekord v dennom prírastku nakazených, kedy počet nových prípadov prvýkrát prekročil 300 nakazených ľudí.

1. októbra 2020 bol vládou Igora Matoviča vyhlásený druhý núdzový stav od začiatku pandémie, ktorý mal trvať 45 dní – do 14. novembra.

Zároveň vstúpili do platnosti nové opatrenia týkajúce sa cestovania, nosenia rúšok a hygienických opatrení pre prevádzky. Vyučovanie v školách bolo opäť prerušené a študenti zostali doma na dištančnom vyučovaní. 

Zlá situácia priniesla celoplošné testovanie 

Situácia začala mať omnoho rýchlejší spád ako na jar. Po prvýkrát bola prekonaná hranica tisíc nových nakazených za jeden deň, kedy bolo pri 9 518 testoch odhalených 1 037 pozitívnych prípadov.

V nemocniciach bolo hospitalizovaných 303 pacientov s potvrdeným koronavírusom, z toho 27 bolo pripojených na pľúcnu ventiláciu.

O pár dní pribudlo vyše 2 000 nových zistených nakazených za jeden deň a začali narastať aj úmrtia. Zároveň sa konal prvý deň pilotného testovania Oravy a okresu Bardejov.

24. októbra začal na celom území Slovenska platiť zákaz vychádzania s výnimkou cestovania do práce, na testovanie a zabezpečenie nevyhnutných potrieb či pobytu v prírode v okrese bydliska. Zákaz platil do 1. novembra. 

testovanie covid korona slovensko pandémia
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Posledný októbrový deň sa konal prvý deň celoplošného testovania, ktoré množstvo ľudí považovalo za nerealizovateľné. Aj napriek dlhým radám na niektorých odberných miestach sa testovanie zvládlo. O Slovensku písali zahraničné médiá ako o krajine, ktorá sa touto cestou vydala úspešne.

Denník The Guardian informoval, že hromadné testovanie, ktoré sa konalo na Slovensku, pomohlo znížiť šírenie nákazy o 60 percent.

„Existujú pomerne presvedčivé dôkazy, že lockdown v kombinácii s hromadným testovaním viedli na Slovensku k veľmi výraznému obmedzeniu záťaže infekciou COVID-19,“ uviedol docent Stefan Flasche pre denník.

Slovensko ako riziková krajina

Aj napriek tomu, že celoplošné testovanie sa javilo ako pozitívny krok k udržaniu šírenia koronavírusu pod kontrolou, pozitívne prípady stále pribúdali vo veľkom množstve.

Svedčí o tom aj to, že Česko zaradilo Slovensko medzi rizikové krajiny. Po novom sa zriadili mobilné odberné miesta pre bezplatné testovanie antigénovými testami, a tak sa ľudia mohli dať otestovať zadarmo.

testovanie bratislava odberové miesta
zdroj: Lucia Jesenská

11. novembra bol vládou SR predĺžený núdzový stav z 1. októbra o ďalších 45 dní. Okrem veľkého množstva nakazených ľudí pribúdali aj úmrtia, kedy v priebehu jedného novembrového dňa podľahlo ochoreniu 50 ľudí.

S narastajúcimi nakazenými pribúdala aj únava Slovákov, ktorých práca bola vzhľadom na situáciu zastavená alebo obmedzená. Aj napriek tomu, že na jar ľudia dodržiavali opatrenia, ich frustrácia sa preukázala na nerešpektovaní pravidiel a taktiež na protestoch, ktoré sa konali najmä v Bratislave. 

V decembri predstavila vládala COVID automat, podľa ktorého má ministerstvo zdravotníctva informovať o aktuálnej epidemiologickej situácii a o rizikovosti regiónov a celého Slovenska. Riadiť by sa ním Slovensko malo začať až po skončení vianočného lockdownu, teda 10. januára.

Posledný mesiac v roku 2020 prinášal rekord za rekordom 

17. decembra na Slovensku pribudlo 69 úmrtí na COVID-19, čo bol do 19. decembra najväčší denný nárast od začiatku pandémie. O deň neskôr bolo pozitívne testovaných 3 991 pozitívnych prípadov COVID-19, čím bol prekonaný rekordný denný prírastok.

S blížiacimi sa sviatkami začal 19. decembra na Slovensku platiť zákaz vychádzania, ktorý potrvá do 10. januára 2021. Aj napriek tomu, že tento zákaz má viacero výnimiek, počas sviatkov sa mohli stretávať 2 domácnosti, ktoré vytvorili bublinu – to znamená, že neboli v kontakte s nikým iným. 

Súhlasíš s predĺžením lockdownu?

Množstvo úmrtí opäť prekonalo predošlý nárast a vyšplhalo sa až na 70 osôb s koronavírusom za jeden deň. Na sociálnych sieťach začali pribúdať statusy a príspevky od unavených lekárov, ktorí situáciu pozorovali priamo. 

„Situácia s pandémiou COVID-19 všetko zmenila. Väčšina akútne odoperovaných pacientov po odoperovaní zomrie na COVID-19. Umierajú na oddeleniach, urgentných príjmoch, doma, ale aj v čakárňach pri kontrolách. Odchádzajú kolegovia, zdravotné sestry ale aj pomocný zdravotnícky personál aj kvôli ľudskej nezodpovednosti,“ napísal na Facebooku lekár Vladimír Popelka.

Lekár Vladimír: Zomierajú pacienti i moji kolegovia. Hanbím sa, keď vidím ľudí protestovať proti rúškam a opatreniam

Spolu s vakcináciou prišlo šírenie hoaxov

26. decembra prišlo na Slovensko do Fakultnej nemocnice v Nitre prvých 10-tisíc dávok vakcíny proti chorobe COVID-19. Ako prvý bol proti koronavírusu zaočkovaný Vladimír Krčméry, ktorý prvú dávku vakcíny dostal vo večerných hodinách pred médiami vo Fakultnej nemocnici v Nitre. 

Už 4. januára sa spustí registračný web na očkovanie proti koronavírusu. Oznámil to na tlačovej besede minister zdravotníctva Marek Krajčí. Upozornil však, že najskôr bude určený primárne pre zdravotníkov, a ľudia by sa nemali hneď vo veľkom prihlasovať.

Infektológ Vladimír Krčméry sa po tom, ako bol ako prvý Slovák zaočkovaný v nitrianskej fakultnej nemocnici proti…

Uverejnil používateľ TASR Sobota 26. decembra 2020

Systém je pripravený, musíme však dodržať harmonogram,“ povedal Krajčí s tým, že na Slovensku by sme v tom čase mohli mať dostupných 150 000 dávok vakcíny proti koronavírusu.

Spolu s vakcináciou sa Slovenskom šíria hoaxy. Konšpirátori neveria, že Vladimír Krčméry dostal skutočnú vakcínu proti koronavírusu. Proti očkovaniu sa tak rozbehla dezinformačná kampaň. 

Antivaxeri už v minulosti šírili dezinformácie na sociálnych sieťach. Dokonca začiatkom septembra spísali aj petíciu, aby bolo očkovanie proti COVID-19 dobrovoľné. V popise petície sa objavujú zavádzajúce alebo nepotvrdené tvrdenia.

Odporcovia vakcín tvrdia, že prostredníctvom vakcín sa nás pokúšajú začipovať, alebo že vakcíny majú množstvo vedľajších účinkov, zaraďujú tam aj autizmus. Ani jedno z tvrdení však nemajú podložené.

Pravdou je, že vedľajšie účinky vakcíny proti COVID-19 sú porovnateľné s vedľajšími účinkami bežných liekov, ako je napríklad Ibalgin. Informuje o tom Ministerstvo zdravotníctva SR na svojom Facebooku.

VEDĽAJŠIE ÚČINKY VAKCÍNY PROTI COVIDU 💉 A VEDĽAJŠIE ÚČINKY IBALGINU 💊 Vedľajšie účinky vakcíny proti Covid-19 sú…

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Streda 30. decembra 2020

Slovensko sa stalo odstrašujúcim príkladom

Nákaza a počet pozitívnych prípadov stúpal zo dňa na deň vo veľkých číslach. Preplnené nemocnice a unavený personál sa stali pre našu krajinu realitou. 

Situácia v nemocniciach je katastrofálna. Nie sú voľné lôžka, nemocnice sú pred kolapsom, zdravotníci sú vyčerpaní a niektorí COVID pacienti už musia zostať doma. A vyhliadky sú ešte horšie,“ varoval známy biochemik Pavol Čekan.

Je ťažké konkretizovať, čo danú situáciu spôsobilo. Ľudia stratili trpezlivosť, ostražitosť, a únava z pandemických opatrení vo veľkom dolieha aj na našu krajinu.

„Najväčšou chybou (nielen) slovenskej reakcie na druhú vlnu pandémie bola neskorá a nedostatočná reakcia na nárast nakazených koncom augusta a začiatkom septembra,“ skonštatoval Ivan Mikloš, ekonóm a bývalý minister financií pre Denník N.

NEMOCNICE PO SVIATKOCH. SMUTNÉ VYHLIADKY, SILNÝ RAST. 📌 Prehľad pacientov je s potvrdeným COVID 📌 Nárast spred Vianoc…

Uverejnil používateľ Dáta bez pátosu Pondelok 28. decembra 2020

„Zostaňte doma, nikam nechoďte. Ak nemáte pandemickú PN alebo OČR, zoberte si dovolenku. Určite nechoďte medzi ľudí,“ odkazujú na Facebooku Dáta bez pátosu.

Na záver pridali aj vyjadrenie Juraja Frankovského z nemocnice v Považskej Bystrici: „Aby som to skrátil, za uplynulý víkend sme prijali rekordné množstvo ľudí a dnes nadránom som prijal pacienta na úplne posledné voľné lôžko.“

Na Slovensku v stredu 30. decembra pribudlo 6 315 nových prípadov koronavírusu, čo je doteraz absolútny rekord. Pribudlo 73 nových úmrtí. Celkovo si koronavírus vyžiadal na Slovensku už 2 138 životov. Vyliečilo sa ďalších 1 544 ľudí, spolu už sa zotavilo 125 971 pacientov. V nemocniciach je hospitalizovaných rekordných 2 945 pacientov, informuje o tom NCZI.

Zdroje: Health.gov.sk, Startitup

Najnovšie videá

Aktuálne čítajú

Trendové videá