Zhrozenie medzi spolupracovníkmi Vladimira Putina: Kremeľ pripravil nový plán, úplná zmena v jednej taktike
- Jadrové zastrašovanie Západu už nefunguje, Putin preto pripravil nový plán
- Niektorí jeho spolupracovníci rozhodnutie vítajú, iní sú zhrození
- Jadrové zastrašovanie Západu už nefunguje, Putin preto pripravil nový plán
- Niektorí jeho spolupracovníci rozhodnutie vítajú, iní sú zhrození
Ruská propaganda je dobre známa svojimi vyhrážkami jadrovými zbraňami. Hrozba zničenia Európy či Spojených štátov jadrovými bombami je už pomaly ľudovým folklórom. Vyhrážky ale padajú aj od najvyšších predstaviteľov Kremľa, ako je ruský prezident Vladimir Putin či bývalý prezident Dmitrij Medvedev.
Časté vyhrážky, napínanie svalov a nakoniec nečinnosť, keď sú červené čiary Putina porušené, prispeli k faktu, že Západ sa stal imúnny voči jadrovým hrozbám.
Putin a jeho okolie preto hľadal nový plán, ako uplatniť svoj vplyv. Zdá sa, že spôsob už našli, tým je zmena jadrovej doktríny Ruska.
Ruský prezident v stredu po zasadnutí Rady bezpečnosti Ruskej federácie povedal, že v aktualizovanej verzii jadrovej doktríny sa navrhuje, „aby agresia proti Rusku zo strany akejkoľvek krajiny nevlastniacej jadrové zbrane, no s účasťou alebo podporou jadrového štátu, bola vnímaná ako ich spoločný útok na Ruskú federáciu“.
Šéf Kremľa uviedol, že Rusko mohlo použiť jadrové zbrane aj v prípade, ak dôjde k rozsiahlemu vzdušnému útoku na jeho územie. V podstate by tak Kremeľ mohol použiť jadrové zbrane na Ukrajine.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa na tlačovej konferencii vyjadril, že možná zmena jadrovej doktríny má vyslať signál Západu: „Je to signál, ktorý varuje tieto krajiny pred následkami, ak sa zúčastnia na útoku na našu krajinu rôznymi prostriedkami, a to nielen nevyhnutne jadrovými.“
Je to posolstvo Západu, tvrdí expert
Vyhrážky Kremľu prichádzajú v čase, keď Ukrajina žiada uvoľniť významné kapacity v podobe striel dlhého doletu, s ktorými by mohla útočiť na ciele v rámci Ruskej federácie. Kyjev požaduje hlavne možnosť útočiť s taktickými balistickými raketami ATACMS.
Kremeľ sa viackrát vyjadril, že by išlo o porušenie červených čiar a Ukrajinu a Západ varoval pred dôsledkami.
Experti sa však zhodujú, že zmena jadrovej doktríny je hlavne snahou obnoviť schopnosť jadrového zastrašovania. Kremeľ takýmto spôsobom necháva svojich protivníkov hádať o ďalšom postupe, čo sa týka jadrových zbraní.
„Celkovo je to posolstvo, ktoré má v tomto prípade akosi varovať Západ, že druh pomoci, o ktorom sa práve diskutuje, by mohol byť problematický,“ uviedol pre Washington Post analytik Pavel Podvig, ktorý sa špecializuje na ruské jadrové sily.
Expert uviedol, že Putinov návrh donúti ľudí hádať, aká bude reakcia Kremľa a pri akej forme útoku môže nastať. To automaticky zvýši opatrnosť západných predstaviteľov pri rozhodovaní.
Súčasná jadrová doktrína Ruskej federácie hovorí, že krajina môže použiť jadrové zbrane v prípade jadrového útoku na Rusko alebo v prípade konvenčného útoku, ktorý ohrozuje existenciu štátu.
Nezodpovedné, tvrdí Blinken
Množstvo ruských propagandistov i Putinových poradcov vyzývalo prezidenta, aby zmenil jadrovú doktrínu. Niektorí už rozhodnutie uvítali a jasajú nad ním.
„Vo všeobecnosti to znamená, že Rusko podľa novej doktríny môže teraz použiť jadrové zbrane proti Ukrajine. Ukrajinská agresia v Kurskej oblasti je tam. Existuje podpora zo strany USA, Británie a Francúzska, ktoré majú nukleárne zbrane. Takže už je možné zasiahnuť Kyjev jadrovými zbraňami,“ uviedol ruský propagandista a bývalý Putinov poradca Sergej Markov.
Naopak u západných predstaviteľov si tieto kroky vyslúžili kritiku, pričom ich okomentovali ako nezodpovedné.
„Je to absolútne nezodpovedné,“ uviedol americký minister zahraničia Antony Blinken v rozhovore pre televíziu MSNBC. „Myslím, že mnohí vo svete vrátane Číny sa v minulosti vyjadrili jasne, keď Putin rinčal jadrovými zbraňami,“ dodal.
Ani každý v Rusku nie je touto zmenou nadšený. Nemenovaný ruský diplomat pre Washington Post povedal, že možnosť jadrového útoku nie je preferovaná. A jej použitie pri útokoch, ako je v Kurskej oblasti, sa dá len ťažko vojensky ospravedlniť.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, Washington Post, MSNBC