Žiaden mobil pred spaním a vyvetraná izba. Nauč sa milovať ranné vstávanie a využi deň naplno
- Ranným vtáčaťom sa môžeš stať lusknutím prsta
- Týchto 5 krokov ti môže pomôcť začať využívať tvojich 24 hodín naplno
- Ranným vtáčaťom sa môžeš stať lusknutím prsta
- Týchto 5 krokov ti môže pomôcť začať využívať tvojich 24 hodín naplno
Mnoho ľudí túži po tom, aby vstávali s úsmevom a budík nevypínali s tou najmenej príjemnou grimasou na tvári. Chcú sa stať ranným vtáčaťom, teda tým typom človeka, ktorý sa prebúdza s príchodom prvého svetla a svoj deň využije naplno.
Výhody tohto životného štýlu sú nespochybniteľné. Okrem iného ti to môže priniesť lepšiu produktivitu, menej stresu a predovšetkým viac času na všetky aktivity, ktorým sa chceš venovať. Pokiaľ teda máš záujem premeniť sa z nočnej sovy na ranné vtáča, týchto päť krokov ti môže pomôcť.
Čas vstávania si posúvaj postupne, nie nárazovo
Prudké zmeny v spánkovom režime môžu byť pre tvoje telo náročné. Namiesto náhleho vstávania o tri hodiny skôr ako obvykle sa pokús posunúť svoj čas zobúdzania sa postupne.
Začni tým, že si budík nastavíš iba o 15 minút skôr. Keď si na tento posun tvoje telo zvykne, skús ho posunúť o ďalších 15 minút skôr. V tomto procese pokračuj, až pokým nedosiahneš svoj cieľový čas.
Naopak, posúvanie budíka o 10 až 15 minút neskôr je to najhoršie, čo môžeš urobiť. Pre organizmus je šok, keď sa raz prebudí, potom sa ponorí do hlbšieho spánku a o krátky čas ho opäť zobudíš, uvádza GS Klub.
Žiaden mobil pred spaním
Veľký vplyv na to, ako sa budeš ráno cítiť, môže mať aj to, čo robíš pred spaním. Pokús sa vytvoriť si večernú rutinu, ktorá ťa pripraví na efektívny a pohodlný spánok. Tieto aktivity môžu zahŕňať čítanie knihy, počúvanie relaxačnej hudby, meditáciu alebo ľahké strečingové cvičenia.
Pokús sa tiež obmedziť používanie elektronických zariadení pred spaním, pretože modré svetlo, ktoré vyžarujú, môže narušiť tvoj spánok. Viac o modrom svetle sa dozvieš v tomto článku, v ktorom sme sa mu venovali podrobne.
Zdravá strava a pohyb sú kľúčom k úspechu
Asi to pre teba nebude žiadne prekvapenie, ale aj stravovacie návyky a fyzická aktivita majú na kvalitu spánku značný vplyv. Možno to nie je možné vždy, ale pokúšaj sa jesť zdravo a cvičiť pravidelne, nie nárazovo. Pokiaľ si pôjdeš zabehať raz za týždeň tri hodiny a nie trikrát za týždeň po hodinke, bežec z teba určite nebude.
Veď predsa, ani zuby si neumývaš iba raz za týždeň 20 minút, ale každý jeden deň pár minút. Cvičenie ti môže pomôcť regulovať tvoje biologické hodiny a zlepšiť kvalitu tvojho spánku. Snaž sa však vyhýbať cvičeniu tesne pred spaním, pretože to môže tvoje telo prebudiť a sťažiť zaspávanie.
Zdravé prostredie na spanie
Máš v izbe zapnuté kúrenie 24/7 alebo zaspávaš popri hlasnej hudbe? Tvoje prostredie by malo byť prispôsobené na spánok, takže sa uisti, že je tvoja spálňa tichá, tmavá a chladná.
Investuj do kvalitného matraca a vankúšov, ktoré podporia tvoje telo a pomôžu ti efektívne zaspať. Ak máš problémy so svetlom alebo hlukom, zváž použitie masky na oči alebo štupľov do uší.
Dôslednosť a trpezlivosť
Kľúčom k úspechu je však aj dôslednosť a dodržiavanie svojej rutiny pravidelne. Snaž sa svoj nový nastolený režim dodržiavať každý deň, aj počas víkendov, a príliš ho neobmieňaj.
Môže to byť síce náročné, no s časom sa tvoje telo prispôsobí a nový režim sa stane rutinou. Pokiaľ ti bude vstávanie robiť problém, do svojej pravidelnej sprchy zahrň aj studené ovlaženie, ktoré ťa bude počas dňa zásobovať energiou.
Zdroje: GS Klub, archív Startitup, AI