Žiaden sci-fi scenár, ale realita. Svet sa tento rok dočká prvého letiska pre lietajúce autá
- Britské mesto Coventry prichádza s letiskom, ktoré bude slúžiť lietajúcim autám
- Projekt je v rukách start-upu Urban-Air Port a juhokórejskej automobilky Hyundai Motor
- Pozitívne je, že projekt prispieva k budúcnosti s nulovými emisiami uhlíka
- Britské mesto Coventry prichádza s letiskom, ktoré bude slúžiť lietajúcim autám
- Projekt je v rukách start-upu Urban-Air Port a juhokórejskej automobilky Hyundai Motor
- Pozitívne je, že projekt prispieva k budúcnosti s nulovými emisiami uhlíka
Klasické letiská dnes už vnímame vcelku prirodzene. Avšak britské mesto Coventry, ktoré sa nachádza v strede Anglicka, prichádza s niečím úplne novým – bude mať prvé letisko pre lietajúce vozidlá.
Vo futuristickom projekte spojil sily start-up Urban-Air Port a juhokórejská automobilka Hyundai Motor. Informovala o tom agentúra Reuters.
Už v novembri tohto roku vrhne letisko pre lietajúce autá anglické mesto Coventry do budúcnosti. Od novembra budú môcť návštevníci a obyvatelia Coventry vidieť, ako vyzerá letisko lietajúcich automobilov.
Dron prepravujúci ľudí
Futuristický dopravný uzol Air-One, ktorý sa nachádza vedľa arény Ricoh, predstaví technológiu aerotaxi dronov, ktoré nebudú prepravovať len ľudí, ale aj náklad po mestách.
Na pristávacej ploche bude dron prepravujúci cestujúcich a elektrický stroj s vertikálnym vzletom a pristátím, s názvom Vertical Take-Off and Landing (eVTOL).
Ako agentúra Reuters informuje, projekt bol vyhlásený za víťaza Vládnej budúcej leteckej výzvy, zameranej na vývoj leteckej infraštruktúry a systémov, ktoré umožnia ďalšiu generáciu elektrických a autonómnych leteckých vozidiel.
Vďaka tomu spoločnosť získala grant vo výške 1,2 milióna libier (1,3 milióna eur). Slúžiť má na financovanie dočasnej inštalácie letiska v centre mesta Coventry.
„S podporou vlády Spojeného kráľovstva a podpory spoločnosti Hyundai Motor Group, zrealizujeme prvé plne funkčné letisko na svete,“ uviedol pre agentúru Reuters zakladateľ Ricky Sandhu, zakladateľ a výkonný predseda spoločnosti Urban Air-Port.
Kľúčová je podpora infraštruktúry
Aj napriek tomu, že je pokrok vo vývoji lietajúcich automobilov viditeľný, Sandhu uviedol, že chýbajúca súčasť bola infraštruktúra. „Nemôžete vystúpiť alebo nastúpiť do vlaku, pokiaľ sa nedostanete na vlakovú stanicu. Podpora pozemnej infraštruktúry je z toho dôvodu kľúčová,“ skonštatoval pre agentúru Reuters.
Ako portál Coventrytelegraph uvádza, spoločnosť Urban Air-Port si mesto Coventry vybrala nielen kvôli svojej polohe, ale aj preto, že je historickým centrom pre automobilový a letecký priemysel.
Urban-Air Port has partnered with Hyundai to build an airport for future air taxis in Coventry, England https://t.co/nsLj95P5sw pic.twitter.com/kEbAxubBLv
— Reuters (@Reuters) January 30, 2021
Spoločnosť verí, že mesto má komunitu ľudí a zručnosti, ktoré môžu podporiť výrobné odvetvia, keď začne mestská letecká mobilita. Centrálna poloha mesta Coventry poskytuje ľahký prístup do väčšiny častí krajiny, cesta má trvať len štyri hodiny.
Projekt prináša nulové emisie uhlíka
Air-One je súčasťou globálneho úsilia o revolúciu v mestskej doprave. Totižto, umožňuje pristáť a dobíjať letecké taxíky a elektrické drony, pomáha znižovať preťaženie a znečistenie ovzdušia. To teda znamená, že prispieva k budúcnosti s nulovými emisiami uhlíka, informuje o tom portál Coventrytelegraph.
Letisko bude spočiatku slúžiť na pomoc verejnosti pochopiť novú technológiu. Malloy Aeronautics, britský vývojár dronov, demonštruje použitie veľkých nákladných bezpilotných lietadiel na danom mieste.
Do tohto projektu je zapojená aj Univerzita Coventry, ktorá je výskumným partnerom v areáli Air-One. Univerzita bude obsluhovať živé ukážky lietadiel Vertical Take-Off and Landing (eVTOL).
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Reuters, Coventry Telegraph