Žiadna tretina života v posilke a únavné behanie. Vedci opísali, koľko minúť cvičenia nám stačí pre zdravie

  • Hoci šport nie je obľúbený u každého, nejaký čas by mu mal venovať každý z nás
  • Ukázalo sa totiž, že pohyb ťa dokáže ochrániť pred ochoreniami spôsobujúcimi smrť
pjimage – 2022-03-01T162527.455
Unsplash/Karsten Winegeart Unsplash/Spencer Davis
  • Hoci šport nie je obľúbený u každého, nejaký čas by mu mal venovať každý z nás
  • Ukázalo sa totiž, že pohyb ťa dokáže ochrániť pred ochoreniami spôsobujúcimi smrť

Posilňovanie by malo byť súčasťou života každého z nás. Okrem toho, že má skvelý vplyv na fyzickú kondíciu človeka, samotnú športovú výkonnosť a v neposlednom rade na našu postavu, je potrebné dodať, že je dôležité aj pre naše zdravie. Nuž, nie každý z nás sa však k zdvíhaniu činiek má. Podľa novej štúdie by si sa mal aspoň pokúsiť. Môže ti to, totiž, zachrániť život.

Ako konkretizuje portál Science Alert, precvičovanie svalov je spojené aj s nižším rizikom úmrtia. Dôležité je dodať, že to s ním ani nemusíš preháňať. Podľa novej štúdie by si mal posilňovaním stráviť približne 30 až 60 minút, aby si si výrazne znížil riziko úmrtia. Zaujímavosťou je, že na zníženie tohto rizika ti stačí iba posilňovanie a vedľajšie aktivity, ako je napríklad beh či bicykel, potrebné nie sú.

Výskumníci v súčasnej štúdii analyzovali 16 predošlých výskumov, ktoré vznikli v priebehu posledných 25 rokov. Zapojených do nich bolo až 48-tisíc ľudí. Na základe tejto analýzy boli pohybové aktivity priamo prepojené s rizikom úmrtia nižším o 10 % až 20 %. Ukázalo sa, že ovplyvnené boli predovšetkým riziká spojené s kardiovaskulárnymi ochoreniami, cukrovkou a rakovinou.

V článku na British Journal of Sports Medicine sa píše, že nedostatok pohybových aktivít bol nepriamo spojený s rizikom úmrtnosti. Hoci výskum poukazuje na súvislosť medzi cvičeniami na posilnenie svalov a dlhším životom, zatiaľ však nedisponujeme dostatkom údajov, vďaka ktorým by sme cvičenie mohli priamo prepojiť s dlhovekosťou. 

Na pohyb však upozorňuje aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá odporúča dospelým, aby sa cvičeniu venovali aspoň počas dvoch dní v týždni. Nie je nutné, aby chodili do posilňovní, pretože úplne stačí, ak budú robiť kliky, drepy alebo brušáky. WHO však dodáva, že niekedy stačí aj obyčajné rýľovanie na záhrade. 

Pozor aj na časté sedenie

Odborníci sa v štúdii pozreli aj na nie veľmi populárne kardio. Ukázalo sa, že ak ľudia kombinujú svalové cvičenia s tými kardio, táto kombinácia dokáže poskytnúť ešte väčší prínos pre zníženie úmrtnosti. „Vzhľadom na to, že dostupné údaje sú obmedzené, na zvýšenie istoty dôkazov sú potrebné ďalšie štúdie,“ uvádzajú vedci s tým, že by bolo potrebné zamerať sa aj na rôznorodejšiu populáciu. 

Na potrebné množstvo pohybu sa pozreli aj na portáli Mayo Clinic. Tu sa spomína, že všeobecný základ, ktorý by sme mali všetci spĺňať, zahŕňa minimálne 30 minúť miernej fyzickej aktivity denne. Zároveň by sme mali obmedziť sedenie, pretože príliš časté sedenie zvyšuje riziko metabolických problémov. Zároveň vplýva na dlhovekosť a má negatívny vplyv na ľudské zdravie. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Science Alert, British Journal of Medicine, British Journal of Medicine, Mayo Clinic

Najnovšie videá

Trendové videá