Žiadna vláda nebola taká zlá ako táto a už žiadna nebude horšia, tvrdí Erik Tomáš. Kríza nemá konca
- Vládna kríza aj naďalej pretrváva a spor v koalícii ešte nekončí
- V relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko sa k situácii vyjadrili aj Gábor Grendel (OĽANO) a Erik Tomáš (Hlas-SD)
- Vládna kríza aj naďalej pretrváva a spor v koalícii ešte nekončí
- V relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko sa k situácii vyjadrili aj Gábor Grendel (OĽANO) a Erik Tomáš (Hlas-SD)
Už od začiatku leta sa rieši vládna kríza, ktorá ovplyvňuje celé Slovensko. Ako sa však zdá, situácia sa nezlepšuje. Spory v koalícii a nekonečné množstvo možností ďalšieho vývoja situácie všetko iba komplikujú.
Svoj názor na dianie vo vláde zdieľali v relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko podpredseda NR SR Gábor Grendel (OĽANO) a podpredseda strany Hlas-SD Erik Tomáš.
Predčasné voľby
Strana SaS svoju účasť v relácii prijala, no neskôr svoju účasť zrušila. Hneď na začiatku vyzvala moderátorka svojich hostí, ako sa situácia podľa nich vyvinie po víkende. Podpredseda NR SR označil celé dianie za otravné a dúfa v skoré ukončenie krízy.
„Treba si počkať, ako sa kríza uzavrie. Myslím si, že je v záujme všetkých zainteresovaných, aby sa uzavrela. Otravuje to spoločnosť, otravuje to ľudí a ľudia nie sú zvedaví na tieto škriepky. Mňa samého hnevá, že týmito problémami otravujeme verejnosť,“ uviedol Grendel.
Podpredseda Erik Tomáš začal rovno pri možnosti predčasných volieb, ktorá je stále na stole. Avšak aj v prípade takejto dohody by sa nič do konca roka nezmenilo. Keďže Slovensko čelí energetickej kríze, dôležitý je podľa neho najmä čas.
„Hazard s časom je, ak by táto vláda mala pokračovať ďalej,“ uviedol rázne Tomáš. Súhlasil pritom s Grendelom, že koaličné spory ľudí iba otravujú, pričom sa na nás „valí energetické tsunami“. Všetci podľa jeho slov čakali ešte pred víkendom konečné riešenie, no žiadne neprišlo.
„Jediným východiskom pre Slovensko sú predčasné voľby, pretože každý jeden deň navyše s touto vládou len prehlbuje marazmus na Slovensku, ktorý tu je,“ pokračoval Tomáš.
Najhoršia vláda
Podľa Tomáša rieši koalícia v prvom rade iba sama seba. Grendel mu však oponoval, pretože podľa neho čelila problémom aj opozícia, ktorej vzťahy neboli tiež ideálne. „Ani jedna opozičná strana nezostala pohromade,“ doplnil Grendel. Na čo podpredseda Hlasu zareagoval, že „sú tí poslední, ktorí im majú kázať o stabilite“.
Možnosť predčasných volieb nie je však podľa Grendela nutná. „Najhoršie je ísť do predčasných volieb a zmariť všetko to, kvôli čomu ľudia v roku 2020 túto vládu volili,“ pokračoval.
Spoludiskutujúci si to však nemyslí, o čom svedčia ostré slová na vedenie štátu. „Žiadna vláda nebola taká zlá ako táto a už žiadna nebude horšia,“ poznamenal Tomáš. „O tejto vláde sa bude písať aj v dejepise ako o tej najhoršej možnej, akú kedy Slovensko malo,“ pokračoval. Podľa jeho slov totižto súčasná vláda ľuďom nijako nepomohla.
Matovičove podmienky
Pre ministra financií existuje iba jediné riešenie na zvládnutie tejto vládnej krízy. Ak sa vďaka SaS schvália opatrenia na pomoc ľuďom a ochranu verejných financií, ktoré navrhuje OĽANO, Matovič je pripravený odísť z vlády spolu s Richardom Sulíkom (SaS). Pred najdôležitejším rokovaním vlády to oznámil premiér Eduard Heger (OĽANO).
„Prišli sme s návrhom veľmi konkrétnych opatrení na pomoc ľuďom, aby sme zvládli najbližšie obdobie, ktoré predstierame hlavne pred stranu SaS, ale aj pred koaličných partnerov. Potrebujeme pevnú koalíciu, potrebujeme ich schváliť na vláde a v parlamente. Ak budú tieto opatrenia schválené, Igor Matovič prijme výzvu Richarda Sulíka a spolu s ním odíde zo svojej funkcie do parlamentu,“ vyhlásil premiér.
Predložené body, ktoré obsahujú požiadavky OĽANO, zahŕňajú okrem iného 200 eur na dieťa, schválenie štátneho rozpočtu na rok 2023, ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, stabilitu dôchodkového systému, finančnú disciplínu, nové zdroje príjmov štátu, ako napríklad nové sadzby daní na lieh a hazard či mimoriadne zdanenie ruskej ropy.
Ďalej OĽANO hovorí o zmrazení cien elektriny pre všetky domácnosti, výhodných zmluvách na plyn pre všetky domácnosti, príspevku domácnostiam na plyn a teplo 250 miliónov eur či príspevku dôchodcom 150 miliónov eur.
Premiér pripomenul, že argumenty SaS o tom, že dochádza k rozvratu verejných financií a porušeniu koaličnej zmluvy, nie sú pravdivé.
Útek pred zodpovednosťou
K situácii sa aktuálne vyjadril predseda hospodárskeho výboru NR SR Peter Kremský (OĽANO). Vláda SR na svojom včerajšom zasadnutí odhalila nesplnenú úlohu ministerstva hospodárstva zabezpečiť primerané ceny energií pre domácnosti. Podľa Kremského „vláda pritom už vo februári podpísala so Slovenskými elektrárňami rámcovú dohodu, podľa ktorej mali mať domácnosti zmrazené ceny elektriny na roky 2023 a 2024“.
„Minister hospodárstva však fatálne zanedbal túto úlohu a zlyhal pri vyrokovaní konkrétnych podmienok a dotiahnutí zmluvných kontraktov. Zmluvy o stabilných cenách s elektrárňami sa tak oneskorili až do júla a zdržalo sa vydávanie cenových výmerov, keďže zmluvy ešte musí odobriť Európska komisia,“ dodal Kremský s tým, že je naozaj zarážajúce, že namiesto toho, aby riešil dohody životne dôležité pre štát, minister Sulík celé leto obťažoval verejnosť nemiestnymi ultimátami a útokmi na Igora Matoviča.
„Dnes sa ukazuje, že Richard Sulík si len hľadal zámienku na útek od zodpovednosti pred extrémnymi výzvami v oblasti energetiky, ktorým Slovensko čelí. Po tom, čo teatrálne zamával svojou demisiou, odišiel na ďalšiu zahraničnú dovolenku a nechal Slovensko napospas prudkému nárastu cien elektriny, plynu a tepla,“ uzavrel.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: SIU, TASR