Žiadne rúška, rozostupy, ani obmedzenia. Očkovaní Američania sa môžu vrátiť do bežného života, CDC im dalo zelenú
- Vakcinácia pre Američanov prináša prvé výhody, plne zaočkovaní ľudia sa môžu vrátiť do normálu
- Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v štvrtok aktualizovalo svoje odporúčania
- Ľudia, ktorí sú v kompletne zaočkovaní nemusia nosiť rúška vo vnútorných priestoroch či v exteriéri
- Rozhodnutie prichádza po kritike CDC v Kongrese aj medzi časťou odborníkov
- Vakcinácia pre Američanov prináša prvé výhody, plne zaočkovaní ľudia sa môžu vrátiť do normálu
- Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v štvrtok aktualizovalo svoje odporúčania
- Ľudia, ktorí sú v kompletne zaočkovaní nemusia nosiť rúška vo vnútorných priestoroch či v exteriéri
- Rozhodnutie prichádza po kritike CDC v Kongrese aj medzi časťou odborníkov
Vakcinácia pre Američanov prináša prvé výhody, plne zaočkovaní ľudia sa môžu vrátiť do normálu. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v štvrtok aktualizovalo svoje odporúčania.
Návrat k životu pred pandémiou
„Každý, kto je plne zaočkovaný, sa môže zúčastňovať na vnútorných a vonkajších aktivitách, veľkých aj malých, bez použitia rúška či dodržiavania rozstupov,“ uviedla riaditeľka CDC Rochelle Walensky. „Ak ste kompletne zaočkovaní, môžete začať robiť tie veci, ktoré ste pre pandémiu prestali robiť,“ dodala.
Ľudia, ktorí sú v kompletne zaočkovaní, nemusia nosiť rúška vo vnútorných priestoroch či v exteriéri s výnimkou niektorých situácií. Pod pojmom plne zaočkovaní CDC uvádza ľudí dva týždne po druhej dávke vakcín proti koronavírusu spoločností Moderna a Pfizer/BioNTech alebo dva týždne po zaočkovaní jednodávkovou vakcínou od Johnson&Johnson.
Plne zaočkovaní ľudia tak nemusia nosiť rúška pri návšteve reštaurácií, obchodov, kaderníkov alebo pri účasti na veľkom zhromaždení ako sú športové podujatia alebo festivaly.
Prekrytie dýchacích ciest sa naďalej môže vyžadovať v lietadlách, autobusoch, vlakoch a iných formách verejnej dopravy, ako aj na letiskách a staniciach.
Plne zaočkovaní zahraniční cestujúci musia naďalej absolvovať testy do troch dní po prílete do Spojených štátov alebo preukázať doklady o zotavení sa z covidu za posledné tri mesiace.
Rozhodnutie CDC nasleduje po zhromaždení údajov, ktoré ukazujú mimoriadne vysokú účinnosť vakcín proti koronavírusu.
„Ak ste úplne očkovaní a môžete si zložiť rúško, získali ste právo robiť niečo, čo je Američanom známe po celom svete: pozdraviť ostatných úsmevom, úsmevom,“ uviedol prezident Joe Biden na tlačovej konferencii. Zopakoval tiež, že ľudia, ktorí očkovaní nie sú alebo nie sú plne zaočkovaní, prípadne im chýbajú dva týždne od úplného zaočkovania, naďalej musia nosiť rúško.
Walensky aj Fauci čelili kritike v Kongrese
Pôvodné odporúčania CDC uvádzali, že aj plne zaočkovaní ľudia musia nosiť rúška v reštauráciách, pri väčších zhromaždeniach či pri nakupovaní. To vyvolalo kritiku aj u časti odborníkov, ktorí tvrdili, že takéto odporúčania spochybňujú účinnosť vakcín a nemotivujú ľudí, aby sa dali zaočkovať alebo verili vakcínam.
Tento týždeň čelila riaditeľka CDC Rochelle Walensky aj riaditeľ Národného ústavu pre alergie a infekčné choroby (NIAID) Anthony Fauci kritike v Kongrese. Zákonodarcom sa nepáčili pôvodné odporúčania, ktorých opodstatnenosť museli obaja vysvetľovať.
„Američania s nami stratili trpezlivosť, hlavne s vami, ľudia,“ cituje senátora Billa Cassidyho, republikána z Louisiany New York Times.
Senátorka Lisa Murkowski, republikánka z Aljašky, uviedla, že jej štát stále čaká na CDC aktualizovať svoje vedenie výletných lodí. Kritizovala tiež, že rybári musia nosiť pri práci rúška. „Ste na lodi. Vietor zavýja. Vaše rúško je mokré,“ povedala Murkowski. „Povezte mi, ako si niekto myslí, že ide o rozumný postup.“
Očkovanie začalo spomaľovať
CDC uvádza, že najmenej prvú dávku vakcíny doteraz v USA dostalo približne 154 miliónov obyvateľov, čo predstavuje viac ako 46,6 percent populácie. Kompletne je zaočkovaných viac ako 118 miliónov ľudí, čo predstavuje 35,8 percent.
USA tento týždeň schválili používanie vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech pre osoby vo vekovej kategórii 12 – 15 rokov.
Vakcinácia v posledných týždňoch výrazne spomalila, niektoré štáty preto pristúpili ku kreatívnym prístupom ako ľudí motivovať ku vakcinácii. Štát Ohio ponúka lotériu pre zaočkovaných ľudí, kde víťaz môže vyhrať milión dolárov.
Problémom sú hlavne republikánski voliči, ktorí očkovanie odmietajú viacej. ABC News uvádza, že 20 % republikánov odpovedalo, že sa určite nedá zaočkovať.
Zdroje: CDC, TASR, New York Times, CDC, ABC NEWS