Žiadne „zlatko”, iba súdruh. Aj keď si na rande. V Severnej Kórei ti hrozí až trest smrti aj za to, že rozprávaš slangovo

  • Kultúrna vojna severokórejského vodcu Kim Čong-una sa stupňuje
  • Po oblečení, účesoch, filmoch mu vadí aj hovorový slang
  • Kultúrna vojna je súčasťou boja proti zahraničnému vplyvu, ktorý si sám vodca v mladosti užíval
  • Za porušenie zákona hrozí dlhoročné väzenie či dokonca poprava
Kim
TASR/AP, Korean Central News Agency
  • Kultúrna vojna severokórejského vodcu Kim Čong-una sa stupňuje
  • Po oblečení, účesoch, filmoch mu vadí aj hovorový slang
  • Kultúrna vojna je súčasťou boja proti zahraničnému vplyvu, ktorý si sám vodca v mladosti užíval
  • Za porušenie zákona hrozí dlhoročné väzenie či dokonca poprava

Kultúrna vojna vodcu Severnej Kórey Kima Čong-una naberá na obrátkach. Štátne médiá varovali mladých ľudí, aby sa vyhýbali juhokórejskému slangu a používali len štandardný jazyk Severnej Kórey, uvádza BBC.

Médiá taktiež varovali pred „škodlivou“ juhokórejskou popkultúrou, vrátane oblečenia, účesov alebo hudby i filmov.

Rusko varuje USA, aby nerozmiestňovali hypersonické strely v Európe. Krátko predtým sami jednu testovali

„Ideový a kultúrny prienik pod farebne zafarbenú vývesnú tabuľu buržoázie je ešte nebezpečnejší ako nepriatelia, ktorí berú zbrane,“ píše sa v článku severokórejských novín Rodong Sinmun. Médium pritom zdôraznilo, že kórejčina založená na pjongčangskom dialekte je nadradenejšia a že mladí ľudia by ju mali používať správne.

Nariadenie zakazujúce používanie juhokórejského slangu je súčasťou zákona, ktorý má za cieľ potlačiť akýkoľvek „zahraničný vplyv“ aj za cenu nekompromisných trestov. Previnilcom hrozí väzenie či dokonca až trest smrti.

Zlovestná rakovina 

Zahraničný vplyv môže ohrozovať komunistický režim v krajine a udržanie Kim Čong-una pri moci. Podľa denníku New York Times mal severokórejský vodca označiť takýto vplyv za „zlovestnú rakovinu“.

„Mladí Severokórejčania si myslia, že nie sú nič dlžní Kim Čong-unovi,“ uviedol pre New York Times imigrant zo Severu Jung Gwang-il. „Musí potvrdiť svoju ideologickú kontrolu nad mladými, ak nechce stratiť základ pre budúcnosť dynastickej vlády svojej rodiny.“

Denník pripomína, že Kimova rodina vládne krajine už tri generácie. Súčasná ekonomická a sociálna situácia v krajine je najhoršia odkedy mladý vodca nastúpil. Obyvatelia Severnej Kórey čelia hladomoru a vysokej inflácii.

Štátny režim pritom opisuje susednú Južnú Kóreu ako peklo na zemi. Mladí Severokórejčania sa prostredníctvom pop kultúry ale dozvedajú, že ich susedia majú úplne opačný problém ako hladomor, a to skôr ako schudnúť.

Razie tajnej polície

Tajná polícia má podnikať razie v domoch, kde hľadá v počítačoch, notebookoch či dokonca v mobiloch náznaky po južnej hudbe, filmoch alebo dokonca slangoch. Napríklad ženy v Severnej Kórei majú volať mužov, s ktorými idú na rande „súdruh“. Namiesto toho ich mnohí začali nazývať „oppa“ alebo zlato ako to ženy robia v drámach z Južnej Kórey. Severokórejský vodca nazval tento jazyk „zvrátený“.

Ktokoľvek, kto je prichytený s veľkým množstvom súborov obsahujúcu „cudziu“ kultúru z Južnej Kórey, USA alebo Japonska, môže čeliť trestu smrti. Tí, ktorí budú alebo boli prichytení pri sledovaní takéhoto obsahu čelila trestu 15 rokov vo väzenskom tábore.

zdroj: TASR/AP, Evan Vucci

Napriek obrovským rizikám zahraničný vplyv naďalej dosahuje na sever a údajne naďalej fungujú vysoko sofistikované prevádzačské kruhy na privádzanie zakázaného obsahu.

Niektorí severokórejskí imigranti uviedli, že sledovanie juhokórejských drám malo rozhodujúcu úlohu pri úteku.

Nie vždy mu vadila cudzia kultúra 

Samotný severokórejský vodca nebol vždy proti zahraničnej kultúre. Politico uvádza, že ako tínedžer vo Švajčiarsku nosil značkové oblečenie Nike, so záľubou sledoval európske či americké akčné filmy. Taktiež bol vášnivým fanúšikom basketbalu, konkrétne tímu Chicago Bulls s Michaelom Jordanom.

Podľa ABC News sa administratíva Baracka Obamu dokonca pokúšala Jordana angažovať v diplomacii s cieľom demilitarizácie. Dobre známa je aj Kimova požiadavka na stretnutie s Billom Clintonom výmenou za zadržiavané americké novinárky.

Sestra Kim Čong-una pochovala americké nádeje na jednanie. „Zlodejíček“ Biden ma bizarné príhody s vodcom KĽDR

New York Times upozorňuje, že na začiatku svojej vlády nebol vodca Severnej Kórey taký striktný ako dnes. V roku 2012 bola v štátnej televízii uvedená dievčenská skupina v minisukniach, ktorá hrala tematickú pieseň z filmu „Rocky“, zatiaľ čo postavy Mickeyho a Minnie Mouseovej tancovali neďaleko. Vládou schválené kiosky v Pchjongjangu tiež predávali obľúbené Disneyho filmy ako „Leví kráľ“ a „Popoluška“.

Obrat nastal po zlyhaní diplomacie s bývalým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý odmietol odstránenie ekonomických sankcií.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: BBC, New York Times, Politico, ABC News

Najnovšie videá

Trendové videá