Žiadny Facebook, už len Meta. Schytali vlnu kritiky, no naďalej chcú sci-fi pretaviť v realitu

  • Facebook mení názov spoločnosti z Facebook Inc. na Meta Inc.
  • Behom pár hodín a rovnako počas celého dnešného dňa sa spúšťala vlna kritiky na sociálnej sieti Twitter
  • Niektorí zmenu názvu vnímajú ako skrývanie sa za skutočné problémy
Spoločnosť Facebook odhalila nové logo a nový názov Meta. Na archívnej snímke z 29. marca 2018 logo spoločnosti Facebook.
Spoločnosť Facebook odhalila nové logo a nový názov Meta. Na archívnej snímke z 29. marca 2018 logo spoločnosti Facebook. TASR/AP/Tony Avelar TASR/AP/Richard Drew
  • Facebook mení názov spoločnosti z Facebook Inc. na Meta Inc.
  • Behom pár hodín a rovnako počas celého dnešného dňa sa spúšťala vlna kritiky na sociálnej sieti Twitter
  • Niektorí zmenu názvu vnímajú ako skrývanie sa za skutočné problémy

Spoločnosť Facebook včera oznámila, že zmení svoje meno. Najnovšie má vystupovať pod názvom Meta. Oznámil to zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg na svojom Facebooku

Aby sme odzrkadľovali, kto sme a budúcnosť, ktorú dúfame, že vybudujeme, s hrdosťou môžem zdieľať, že našou spoločnosťou je teraz Meta. Naša misia zostáva rovnaká – aj naďalej je to o spájaní ľudí. Naše aplikácie a ich značky sa tiež nemenia,“ napísal Zuckerberg. Sociálna sieť Facebook tak bude niesť rovnaké meno ako doteraz. 

Zuckerberg taktiež povedal, že spoločnosť Meta bude naďalej zahŕňať aj už existujúce platformy, akými sú Facebook, Instagram, Messenger, Whatsapp či Oculus. A teda názvy týchto sociálnych platforiem vrátame Facebooku sa meniť nebudú.

Mení sa názov spoločnosti, rovnako ako to pred niekoľkými rokmi urobil Google, ktorý zmenil spoločnosť na Alphabet. V tomto prípade je to rovnaké.

Pri tom, aby sme názov Meta správne pochopili a vedeli, prečo došlo k zmene, by sme mali najskôr spoznať, čo je to metaverzum a čo sa zmení. Ako uviedol portál The Guardian, „v metaverze sa stretáva skutočný a virtuálny, digitálny svet. Je to priestor, kde digitálne reprezentácie ľudí – avatari – interagujú pri práci a hraní, stretávajú sa vo svojej kancelári, chodia na koncerty a vedia si aj skúšať oblečenie.“

 

facebook instagram whattsapp
zdroj: TASR/Karl Josef Hildenbrand/dpa

The Guardian taktiež uviedol, že Facebook už má spustenú profesionálnu verziu metaverza. Oficiálna stránka už existujúcej spoločnosti Meta uverejnila na webe niekoľko článkov a príspevkov, ktoré vysvetľujú, čo znamená metaverzum, aké výhody to prinesie spoločnosti a čo môžeme v blízkej budúcnosti očakávať.

„Umožní vám zdieľať zážitky, byť spolu, robiť spolu veci, ktoré by ste nemohli vo fyzickom svete. Je to ďalší vývoj v dlhom rade sociálnych technológií a otvára novú kapitolu našej spoločnosti,“ uvádza Meta.

Spoločnosť Meta ešte uviedla, že vytvára technológie, ktoré pomáhajú ľuďom spájať sa, rozvíjať firmy a hľadať nové komunity.

„Keď sa Facebook v roku 2004 spustil, zmenil spôsob, akým sa ľudia spájajú. Aplikácie, ako Messenger, Instagram a WhatsApp, ďalej posilnili miliardy ľudí na celom svete. Teraz sa Meta posúva za hranice 2D obrazoviek smerom k pohlcujúcim zážitkom, ako je rozšírená a virtuálna realita, aby pomohla vybudovať ďalší vývoj v oblasti sociálnych technológií,“ napísali na svojej webovej stránke.

Spŕška Twitter kritiky

Behom pár hodín a rovnako behom celého dnešného dňa sa spúšťala vlna kritiky na sociálnej sieti Twitter, kde zo samotnej spoločnosti Facebook/Meta začala žartovať aj oficiálna platforma Twiter, teda nielen jej užívatelia. Samozrejme, jedna kritika bola ostrá, iná zas humorná. 

Na tejto platforme sa vyjadrila aj americká politička a známa aktivistka, ktorá je najmladšou kongresmankou a členkou Demokratických socialistov Ameriky, Alexandria Ocasiová-Cortezová.

Na svojom Twitteri napísala, „Meta akože: sme rakovinou demokracie, ktorá metastázuje do globálneho sledovacieho a propagandistického stroja na podporu autoritárskych režimov a ničíme tým občiansku spoločnosť… za účelom zisku!“

Ďalšie vyjadrenie k metaverzu ponúkol na sociálnej sieti Twitter aj Hang Green, americký vloger, podnikateľ, spisovateľ a spevák, ktorý napísal: „A práve v ten deň sa „to je tak meta“ zmenilo zo zaujímavého postrehu na zničujúci urážku.“

Samotný Twitter uverejnil príspevok, v ktorom píše, že majú „veľké novinky“, „lol, vtip, stále Twitter“, dodali.

Viacero zdrojov, z ktorých sme čerpali, akými sú The Guardian, Independent, CNN či Forbes, poukazujú na rovnakú skutočnosť. Zameriavajú sa práve na to, prečo spoločnosť Facebook uviedla zmenu názvu akurát v období, keď čelia obrovským problémom práve kvôli odhaleniu niekoľkých interných dokumentov, v ktorých sa píše o „neschopnosti čeliť nenávistnému obsahu na svojich platformách“, uvádza Forbes.

„Dokumenty z Facebooku vyniesla von jeho bývalá zamestnankyňa Frances Haugen. Tá neskôr pri vypočúvaní v americkom Senáte uviedla, že produkty firmy poškodzujú deti, rozdeľujú spoločnosť a oslabujú demokraciu,“ dodáva portál Forbes.

Niektorí zmenu názvu vnímajú ako skrývanie sa za skutočné problémy, ktoré Facebook v posledných týždňoch nadobudol. Ako uviedol pre portál Usa Today viceprezident a riaditeľ výskumu Forrester Mike Proulx, „zmena názvu nezmení problémy vo vnútri spoločnosti. Ak Meta nebude riešiť svoje problémy nad rámec defenzívnej a povrchnej výšky, tie isté problémy bude mať metaverzum“.

zuckerberg
zdroj: flickr/Anthony Quintano

Mark Zuckerberg sa však k tomu postavil a vyjadril jasne. Tvrdí, že negatívne správy, ktoré otriasajú Facebookom, s tým nemajú nič spoločné. „Aj keď si myslím, že niektorí ľudia to tak budú chcieť chápať, je to niečo smiešne,“ dodal Mark Zuckerberg, zakladateľ Facebooku.

Zdroje: Facebook/Mark Zuckerberg, Forbes, CNN, Independent, The Guardian, Meta.sk, Twitter/ Alexandria Ocasio-Cortez, Twitter/, USAtoday

Najnovšie videá

Trendové videá