Žiadny hackerský útok, ale „tukabel“. Boris Kollár prezradil, čo paralyzovalo parlament

  • Boris Kollár povedal, že za prepojením káblov stojí jeden z poslancov
  • Prípadu sa venuje polícia
Predseda parlamentu NR SR Boris Kollár, Káble, ilustračná foto
Ilustračná fotografia TASR/Jaroslav Novák Unsplash/Lars Kienle
  • Boris Kollár povedal, že za prepojením káblov stojí jeden z poslancov
  • Prípadu sa venuje polícia

V Národnej rade SR (NR SR) nešlo o hackerský útok, ale o zle prepojené káble. Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina). Ako povedal, spôsobil to jeden poslanec, ktorého nebude menovať, pretože to vyšetruje polícia.

„Podali sme trestné oznámenie, venuje sa tomu polícia, ktorá musí preveriť, či to bol úmysel, alebo sa len niekto nudil,“ povedal Kollár. Vo štvrtok sa bude hlasovací systém testovať a parlament bude pokračovať v rokovaní v utorok 8. novembra o 9:00.

Ako predseda parlamentu SR Boris Kollár povedal, minulý týždeň dostal informáciu, že by mohlo ísť o hackerský útok, oznámil to aj poslancom a zároveň vysvetlil, prečo prerušuje rokovanie. Spočiatku bolo prerušené na popoludňajšiu hodinu, avšak neskôr sa parlament zhodol, že v rokovaní budú pokračovať 8.11. 

Kollár dodal, že súhlasili všetci okrem poslankyne Anny Zemanovej zo SaS.

Dnes sa už vie a predsedom strany Sme rodina Borisom Kollárom bolo potvrdené, že išlo len o zle prepojené káble, ktoré hlasovanie v parlamente zablokovali. „Divím sa, že takáto hlúposť, takáto banalita, dokázala vyblokovať celý parlament,“ povedal Kollár a odmietol povedať, o akého poslanca ide. Nespresnil, či ide o poslanca z koalície, alebo opozície.

Kollár pri otázkach novinárov povedal, že to nemohol byť pán Mizík z kultúrneho výboru, „pretože on nevie robiť s počítačom“, žartoval predseda parlamentu. Taktiež v závere dodal, že si máme dať pozor na „tukabel, tamkabel“.

V Parlamente sa bude 3. novembra stimulovať hlasovanie. Otestujú tak, či nové opatrenia, ktoré zaviedli, systém ochránia. Následne bude schôdza pokračovať 8. novembra od 9.00.

Vtedy pôjde o hlasovací maratón, ktorý by mal podľa podpredsedu parlamentu Pčolinského trvať približne 3 hodiny. Ako povedal Kollár, mohlo by ísť až o 400 hlasovaní.

Kollár deklaroval, že v NR SR budú aplikované všetky odporúčania Najvyššieho bezpečnostného úradu (NBÚ). Podľa vlastných slov si dal Kollár vypracovať správu, prečo nebol chránený ten konkrétny bod, na ktorom problém nastal. Pýta sa, ako je možné, že takáto banalita zablokovala celý parlament a priebeh schôdze. Po vyhodnotení situácie zaujme stanovisko. Ak sa potvrdí úmysel, nevylúčil vyvodenie zodpovednosti.

Kollár zároveň odmieta konšpirácie SaS, že koalícia nemala dostatok poslancov, a preto sa schôdza prerušila. Tvrdí, že vo štvrtok mali v pléne počty na to, aby im návrhy prešli. „Toto by som očakával od inej strany, nie od SaS,“ povedal. Podotkol, že SaS síce namieta blokovania schôdzí, no sama to občas robí.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

O prepojenom kábli hovoril už Matovič

V nedeľu v politickej diskusnej relácii V politike na TA3 moderátor relácie povedal, že už aj vrabce na streche čvirikajú, že kybernetický útok v parlamente bola len taká zásterka, ktorú koalícia potrebovala prezentovať, lebo si uvedomila, že nemá dostatok hlasov. Igor Matovič sa k téme vyjadril, že to nebolo treba robiť, pretože boli pripravení na to, že opozícia urobí obštrukciu. „My, objektívne, sme dosť hlasov nemali,“ povedal šéf OĽANO. 

Matovič povedal, že v ten istý deň bol zablokovaný aj poľský parlament. „Vraj tam mali hackerský útok,“ povedal.

Minister financií dodáva, že u nás o kybernetický útok nešlo. „Nevyzerá to na hackerský útok, skôr to bola nejaká zlomyseľnosť, čo som ja počul, na Výbore pre kultúru a médiá boli prepojené nejaké káble, ktoré prepojené nemali byť,“ uviedol Matovič.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá