Žiarivá budúcnosť v Európskej únii. Ukrajinci sa zhodli na tom, kde sa vidia o desať rokov

  • Väčšina Ukrajincov očakáva prosperujúcu budúcnosť v EÚ
  • Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Kyjevského medzinárodného inštitútu sociológie (KIIS)
zelenskyj
Ilustračný obrázok SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky
  • Väčšina Ukrajincov očakáva prosperujúcu budúcnosť v EÚ
  • Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Kyjevského medzinárodného inštitútu sociológie (KIIS)

Kyjevský medzinárodný inštitút sociológie (KIIS) uskutočnil nedávno prieskum verejnej mienky medzi Ukrajincami. Zistili, že najmenej 88 % Ukrajincov verí v to, že ich krajina sa o desať rokov stane prosperujúcim členom Európskej únie. Píše o tom agentúra Reuters.

Ukrajina požiadala o členstvo v EÚ krátko po tom, ako Rusko vo februári spustilo rozsiahlu inváziu, a Kyjevu bol v júni udelený štatút kandidátskej krajiny. Invázia pripravila o život tisíce civilistov a zdevastovala rozsiahle územia a infraštruktúru.

Budúcnosť v EÚ

Na prieskume sa zúčastnilo 1 000 respondentov z celého územia Ukrajiny s výnimkou anektovaného Krymského polostrova a ďalších oblastí, ktoré boli pred ruskou inváziou z 24. februára okupované Moskvou dosadenými predstaviteľmi, uvádza Reuters.

Ukrajinci boli v súvislosti so šancou svojej krajiny na vstup do EÚ optimistickí aj na východe krajiny, kde prebiehajú mimoriadne ťažké boje, ukázal prieskum.

Výsledky prieskumu tiež ukázali, že 76 percent respondentov vidí budúcnosť svojej krajiny v EÚ. Iba päť percent opýtaných uviedlo, že sa domnieva, že vojna v konečnom dôsledku zanechá krajinu ekonomicky zničenú a vyvolá veľký exodus, hromadný odchod ľudí z vlasti.

Zlyhanie ochrany

Na ďalší nával Ukrajincov sa opäť pripravuje aj Slovensko. Vláda a Ministerstvo vnútra (MV) SR sa musia dostatočne dopredu pripraviť na hroziacu ďalšiu vlnu migrácie z Ukrajiny v dôsledku nedostatku elektriny a tepla. Vyhlásil to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR a expremiér Peter Pellegrini. Na rokovaní parlamentu chce so svojimi nezaradenými poslancami predložiť uznesenie s cieľom zaviazať vládu, aby informovala o pripravenosti na túto situáciu.

„Javí sa, že nás môže čakať podobná situácia, možno ešte väčších rozmerov, ako bola tá prvá vlna,“ poznamenal Pellegrini. Priblížil, že ruská armáda cielenými útokmi likviduje energetickú infraštruktúru Ukrajiny, zlyhávajú dodávky elektriny i tepla. Upozornil preto na hrozbu ďalšej a masívnejšej migračnej vlny. Vyzval ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) a vládu, aby informovali o pláne a pripravenosti na situáciu.

Pellegrini s exministerkou vnútra Denisou Sakovou apelovali na pripravenosť po bezpečnostnej aj humanitárnej stránke. Saková podčiarkla aj problém s nelegálnou migráciou a potrebu riešenia situácie. Obaja hovoria o zlyhávaní ochrany schengenskej hranice.

„Niekoľko týždňov čelíme medzinárodnej hanbe,“ povedal Pellegrini a poukázal na obnovenie kontrol na hraniciach s Českou republikou a Rakúskom. V tejto súvislosti kritizoval aj nedostatočné stavy v polícii a štátny rozpočet na ďalší rok. Hovorí o nedostatku prostriedkov pre políciu. Navrhnúť chce zmeny na posilnenie tejto kapitoly.

Prezident Zelenskyj vedie Ukrajinu vo vojne proti okupantom

Vláda SR už koncom októbra schválila kontingenčný plán, ktorý má riešiť mimoriadnu situáciu v súvislosti s možným hromadným príchodom Ukrajincov v zime na Slovensko. Očakávané náklady plánu sú viac ako 31,7 milióna eur. Najviac, vyše 14 miliónov eur, sa predpokladá na núdzové ubytovanie.

Cieľom kontingenčného plánu je zaistiť bezpečný a dôstojný vstup a pobyt pre ukrajinských utečencov a ľudí z tretích krajín na územie SR. Zaistiť sa má prístup k materiálnej, právnej, psychosociálnej a zdravotnej podpore pre odídencov.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá